Donanım

Sizler için profesyonel yazarlarımız ile hazırladığımız makalelerimizi okuyun ve kendinizi geliştirin.

XİAOMİ REDMİ NOTE 9 İÇİN SEVİNDİREN GÜNCELLEME HABERİ
XİAOMİ REDMİ NOTE 9 İÇİN SEVİNDİREN GÜNCELLEME HABERİ
Günümüz dünyası için teknolojinin ilerlemesi artık bir sürpriz olmaktan çıkıp gerçekleşmesi zorunlu görülmekte olan bir ilerleme olarak karşımıza gelmektedir. Bunun sebebi de bir gün yenilik haberi alıp artık insanların ertesi güne yeniliğe aç olarak başlamasıdır. Durum böyle olunca üretilen ürünler için bile olsa güncellemeler gelebilir ve ürünler daha da gelişmiş argümanlarla kullanıcılarının beğenisine ve ilgisine sunulabilir. Hal böyle olunca güncelleme haberleri de aşırı şekilde dikkat çekmeye başlıyor. Bir firmanın getirdiği herhangi bir güncelleme dosyası sayesinde telefonun daha da fonksiyonel hale gelmesiyle birlikte artık insanların akıllı cep telefonu kullanım verimleri daha da artar hale geldi. Bunun için çalışma yapan firmalardan birisi olan Xiaomi de Redmi Note 9 model telefonu için geçtiğimiz günlerde bir güncelleme yayınladı ve bu güncelleme epey bir ilgi ve merak uyandırdı. Güncellemenin detaylarını yazımızın devamında bizlere eşlik ederek öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar! Kullanıcılarını Sevindiren Xiaomi Redmi Note 9 Güncellemesi MIUI 12.5 ara yüzü sayesinde kullanıcısı olan kimseleri gayet heyecanlandırmayı başarmış olan Xiaomi firması, ana Android işlemci sistemi güncellemelerini de asla ama asla es geçmeyeceğinin sinyallerini geçtiğimiz günler dahilinde bir kez daha kullanıcılarına duyurdu. Xiaomi firmasının bir ürünü olan Redmi Note 9 model ailesini kapsayan kademe ademe Android 11 güncellemesi yayınlanmaya ve kullanıcılarının yüzünü güldürmeye başladı. Ülkemizde satılmakta olan ve çok popüler bir ürün olarak kendisini kanıtlamayı başaran Xiaomi Redmi Note 9s kullanıcılarının akıllı cep telefonu kullanım verimlerini iyice artırabilmek adına Android 11 güncellemesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Global çapta olan bu güncelleme sürümü V12.0.1.0 sürümü ile beraber gelen bu güncellemenin büyüklüğünün yaklaşık olarak 2.5 GB hacminde olması da dikkat çeken hususlar arasında kendisine yer bulmaktadır. Google servislerinin yayınlamış olduğu en son güvenlik açığı yamasını da bünyesinde barındırmakta olan bu güncelleme dahilinde üzgünüm ki MIUI 12.5 ile gelmemektedir. MIUI 12 üstünde kurulu bulunan Android 11 ile sisteme yine de yeni ek olarak özellikler getirildi.
ÇALIŞANLAR ADINA EN İYİ MASAÜSTÜ KULAKLIK TERCİHİ HANGİSİDİR?
ÇALIŞANLAR ADINA EN İYİ MASAÜSTÜ KULAKLIK TERCİHİ HANGİSİDİR?
Çağrı merkezleri içerisinde yer alan çalışma ortamları genel olarak oldukça gürültülü olarak bilinen ortamlardır. Çalışan operatörler müşterileri ile telefon üzerinden konuşarak ve veya çalışma arkadaşları ile sohbetler ederek bu gürültü akışına katkı sağlamaktadır. Söz konusu olan bu gürültü aslında işin ve iş yerinin bir parçası haline gelmiş iken, çağrı merkezi dahilindeki işbirliği atmosferinin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Ama bu parçanın gerçekten bütün halde bulunuyor olması ve gürültünün varlığını her zaman koruması, müşteriler için de müşteriler ile kontak halinde olan operatörler için de gerçekten tatsız ve kötü bir deneyim haline gelebilir. Çağrı Merkezleri Gürültüyü Azaltmak Uğruna Ne Tür Çalışmalar Yapabilir? Çağrı merkezleri dahilinde her zaman mevcut olan gürültülü ortamı biraz olsun azaltabilmek için pek çok önlem alınabilir ve daha pek çok önlem söz konusu olabilir. Bu önlemlerden bazıları ise çalışanlar arasında bulunan mesafeyi daha da açmak, masaları, zemini, duvarları ve ses emici ekipmanların kullanılabileceği her noktayı ses emici maddeler ile kaplamak ve gürültüyü önlemek adına gürültü önleme cihazları kullanmak olabilir. Ancak bu önlemler bir bütün olarak alınabilmesi bile pek çok çağrı merkezi için pratik, uygun ve de ekonomik olmayabilir. Sadece gürültü engellemek adına şirketlerin büyük masraflara katlanacak olması, öncelikle yöneticilerin canını gerçekten fazlasıyla sıkacak bir durum olacaktır. Söz konusu olan gürültü zorluğunun üstünden gelinebilmesi adına çalışanlara kaliteli kulaklıklar sunulabilir. Seçilecek olan dorğu kulaklıklar sayesinde müşteri temsilcileri müşterilerle kurdukları kontaklarda iletişimin seviyesini en üst düzeye çıkartabilir ve müşterilerine hiçbir firmada yaşamadıkları sesli sohbet aşamasındaki müşteri memnuniyetini sunabililerler. Kulaklık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Arasında Neler Yer Alır? Öncelikle bu ortamlarda verimli bir kulaklık kullanmanın faydası büyük ölçüde görülecektir. Bu sayede de verimli ve kaliteli bir kulaklık hem müşteri temsilcilerinin işine gelecek hem de müşterilerin deneyimini artıracaktır. Çalışma ortamında gereksiz gürültünün azaltılabilmesi de önemli bir husustur. Arka planda çalışanların ya da makinelerin gürültüsünü önlemek de iyi bir seçenektir.
E SİM NEDİR?
E SİM NEDİR?
Günümüz dünyasında hızla ilerlemekte olan teknoloji her alana sıçramak için beklemekte ve insanların beklentisi de her alanda teknolojik gelişmelerin olağan üstü hızıyla devam etmesine yönelik artmaktadır. Neticede gelişen teknoloji insanların hayatını kolaylaştırır ve onlara gerçekten keyifli bir hayat sürme şansı tanır. Ayrıca teknolojiye ulaşmak ve teknolojinin dünyaya sunduğu nimetlerden faydalanmakta her insanın bu çağda doğal hakkıdır. İletişimden iş hayatına, iş hayatından eğitime, teknoloji her alana sıçramalı ve her alanı geliştirmelidir. ESIM Nasıl Kullanılır? Elektronik bir sim kart olarak tanımlayabileceğimiz ESIM teknolojisi başında yer alan e harfi ise embedded yani Türkçe karşılığı ile gömülü kelimesinin kısaltılması olarak tanımlanmaktadır. Telefona takılabilme özelliği taşıyan küçük beyaz renkli plastik kartlar olarak günümüzde tanımakta olduğumuz sim kartlarının tam aksine, ESIM teknolojisi sayesinde elimiz yardımı ile dokunabileceğimiz fiziki bir kart sahibi olmaktan, onu taşımaktan ya da kaybetmekten korkmaktan kurtulacağız ve böylece hayatımız daha da kolaylaşacak. Neticede bu alana da bir dokunuş sağlayan teknoloji hayatımızı daha da kolaylaştıracak. Akıllı telefonunuz dahiline iliştirilerek kullanabileceğiniz küçük bir çipten ibaret olan ESIM sayesinde bir telefon numarası değiştirme işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman aynı zamanda sim kartınızı da değiştirmenize artık hiçbir gerek kalmayacak. Telefonunuzda iki hat kullanmanıza da böylelikle olanak sağlanabilecek. Uygulama Özellikleri Nelerdir? Kullanabilecek durumda olduğunuz ESIM sayesinde telefonunuzun dahiline gömülü bir şekilde bulunduğundan hiçbir şekilde ve hiçbir zaman kaybetme korkusu yaşamayacak ve aynı zamanda hasara uğraması gibi kötü anları da yaşamayacaksınız. bu nedenden ötürü de SIM kart değiştirmek adına operatörlere para ödemenize de hiçbir gerek kalmayacak. Bu ESIM destekleyen ağların arasında kolay bir biçimde geçiş sağlayabilecek yani operatör değişikliğine gittiğiniz zamanlarda sim kartınızı değiştirmenize hiçbir gerek kalmayacak. Akıllı telefon üreticilerine bakıldığında yıllar içerisinde sim kart yuvalarını feci şekilde küçülttükleri görülür. Bundan daha sonraki zamanlarda ise artık akıllı telefonlar üzerinde teknoloji sayesinde bir sim kart yuvasının bulunmasına gerek kalmayacak. Çünkü kişiye bu özellik telefonunun içerisine gömülü olarak gelecektir.
YENİ TELEFON SİSTEMİNE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZUN İŞARETLERİ NELERDİR?
YENİ TELEFON SİSTEMİNE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZUN İŞARETLERİ NELERDİR?
Dünyamız ve teknoloji her geçen gün gelişmekte ve bu gelişmeler de insanların hayatını müthiş şekilde etkilemektedir. Bu etkiler arasında telefon sistemleri de yer alır. Bağlanılamayan çağrılar ve daha fazlası hayatımızı zorlaştırmaya yetiyorken aynı zamanda iletilemeyen mesajlar da telefon sistemlerinin düzeltilmesine ve yenileştirilmesine ihtiyaç duyduğumuzun bir kanıtı olarak kendisini gösterir. İletişim halinde bulunabilmek ve bunun sürekliliğini sağlayabilmek içerisinde yaşamakta olduğumuz çağın en büyük parçasıdır. İletişimi daha da sürdürülebilir hale getirmek de günümüzde kullanılan teknoloji sistemlerinin bu alanda yenilenmesine ve geliştirilmesine kapı açabilir. Yazımımızın devamında bu ihtiyacımızın nedenlerini daha da iyi anlayabilmek için bizlere eşlik edebilirsiniz. Keyifli okumalar! Santral Sistemlerinde Yaşanan Aksamalar Şirketiniz dahilinde bir santral sistemi bulunuyorsa bu santral sisteminin oluşabilmesi adına kesinlikle bir adet telefon sistemi kullanmışsınız demektir. Müşterilerinizin ya da iş ortaklarınızın bu santraller üzerinden sizlere ulaşabilmeleri için santrallerin gerçekten düzgün ve verimli bir şekilde çalışması gerekiyor. Santrallerin aksama yaşadığı dönemlerde müşterilerin memnuniyeti azalacağından potansiyel kazançlarınızdan uzaklaşma durumunuz söz konusu olacak ve sadece kullandığınız telefon sisteminin yetersizliğinden ötürü karınızın büyük bir kısmından feragat etmiş ve bu payı kaybetmiş olacaksınız. Bunu kaybetmemek için de santral sisteminizi olduğundan daha iyi bir şekilde donatmanız gerekiyor. Bu donatımı sağlamanın tek çaresi ise günümüzde teknolojiye başvurmak ve yeni bir telefon sistemi ortaya çıkartabilmekten geçiyor. Aynı zamanda iş ortaklarınızın size ulaşmak istediği zamanlarda iletişimin sağlanamaması da sizleri gelir kaybına uğratabilir ve bunun yanı sıra itibarınızı da düşürebilir. Hatlar Konusunda Yaşanan Problemler Günlük yaşantısında her insan mutlaka bir cep telefonuna ve bir iletişim numarasına sahiptir. Günlük hayatının pek çok anını bu numara üzerinden iş ya da sohbet amaçlı olarak farklı farklı kişiler ile iletişim kurma çabasına girerek harcarlar. Önemli olan bu çabanın karşılığı olarak istenilen ve arzulanan sonucu alabilmektir. Bu sonucu gerçekten verimli bir şekilde alabilmenin sırrı ise telefon sistemlerini değiştirmekten ve telefon sistemlerini teknoloji ile yenilemekten geçmektedir.
DOCKER NEDİR VE NASIL KULLANILIR?
DOCKER NEDİR VE NASIL KULLANILIR?
Sanal makinelere alternatif arayan kimselerin pür dikkat okumasını istediğim bu yazı içerisinde Docker konusunda ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşmamın yanı sıra Docker tanıtımı gerçekleştirip avantajlarından bahsedeceğim. Dockerin ne olduğunu merak eden kimseler arasında yer alıyorsanız yazımızın devamında bizlere eşlik edebilirsiniz. Keyifli okumalar! Docker Nedir? Docker, konteynır teknolojisinin kullanımı ile birlikte uygulama geliştirmeyi ve konuşlandırmanın yanı sıra çalıştırmayı da kolaylaştırmakta olan açık kaynak koduna sahip bir platform olarak bilinmektedir. Günümüzde teknoloji devi olarak şirketlerin kullanımı sayesinde insanların gözünde çok daha popüler bir hale gelmiş ve büyük bir ün kazanmıştır. Sanal makineler ile karşılaştırıldıklarında daha da esnek bir yapıya sahip olması ve gerçekten tamamen ücretsiz bir biçimde kullanılabilmesi onun tercih edilmesi aşamasında büyük önem taşıyan kriterler arasında kendilerine yer bulmaktadır. Bununla birlikte konteynır tanımını kısaca açacak olursak, Docker tarafından çalıştırılmakta olan ve birbirlerinden farklılaştırılıp uzaklaştırılmış durumda bulunan işlemlerin her bir tanesine verilen isimdir. Geliştirici olanlar, geliştirme ortamlarını bu konteynırların içerisine kurmakta ya da aktarabilmektedirler. Aynı zamanda gerekli konfigürasyon ayarlarının gerçekleştirilmesi ile birlikte paketlenmesinin ardından bunlar istenilen her ortama aktarılabilirler. Deniz taşımacılığı hususundan etkilenilen bu teknolojik yapı içerisinde hem geliştirici olan kimseler için hem de sistem yöneticileri için pek çok sorun da dolaylı da olsa ortadan kalkmaktadır. Docker ve Sanal Makineler Arasında Ne Çeşit Farklar Bulunur? Dcoker olarak tabir ettiğimiz uygulamalar tek bir adet işletim sisteminin üzerine kurulur ve konteynır yapılarının kullanılması ile birlikte izolasyon işlemleri başarı ile sağlanır. Sanal makine teknoloji dahilinde ise söz konusu olan bu yapı, Hypervisor sayesinde üstünde bulundurduğu çalışma sistemlerini işletim sistemlerinden ayırması ile elde edilmektedir. Söz konusu olan bu mimari yapının oluşturduğu farktan ötürü Dcoker sanal makinelere oranla daha dinamik bir yapı sahibi olarak ön plana çıkmakta ve gözde hale gelmektedir. Teknolojin gelişmesi bilginin barınması ve verilerin taşınabilir hale gelmesini de her geçen gün daha da kolaylaştırırken iş insanlarının da daha az emek harcamasını sağlar.
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Nedir
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Nedir
Günümüz koşullarında tüm işletmeler, rekabet içinde oldukları ortamda ayakta durabilmek için temel üç göstergeye ihtiyaç duyar. Bu göstergeler; kalite, verimlilik oranları ve maliyettir. Bu göstergelere içinde bulunduğumuz yıllarda hızlı karar verme de eklenmiştir. İşletmeler, değişen rekabet koşullarında başarıya ulaşabilmek için, değişen iş şartlarını önceden tahmin etmek durumundadır. Aynı zamanda değişen koşullara hızla yanıt verip, uyum göstermelidir. Tüm bunların başarılabilmesi için güçlü ve başarı verisi yüksek bir bilgi sitemine ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyacı kurumsal kaynak planlama (ERP) ile sağlamak mümkündür. En genel hali ile ERP, bir işletmede yer alan finans, insan kaynakları, üretim ve pazarlama bölümlerini tek yazılım sistemi çatısı altında bir araya getirerek, farklı bölümlerin ortak olarak veri paylaşmasını sağlar. Farklı bir ifadeyle ERP, işletmede meydana gelen bilgi akışının birleşerek bir bütün halini almasını sağlayan ticari bir yazılımdır. Bu yazılım kurumsal kaynak planlama uzmanları tarafından uygulanır. Kurumsal Kaynak Planlama Neden Önemli? Gelişen teknolojinin etkisi ileinternet ve yazılım çözümlemeleri günlük yaşamın pek çok alanında kullanılır olmaya başladı. Yazılım ve bilişim odaklı işletmelerin iş süreçleri; çok daha hızlı, etkin, fazlası ile verimli ve kullanışlı, geniş kitlelere ulaşabilecek bir sistem ile yol almalıdır. Kurumsal kaynak planlama ile insan hatalarını, problemleri, yaşanan gecikmeleri ve en önemlisi maliyetleri azaltmak mümkün hale geldi. ERP, üretimde zaman zaman karşılaşılan darboğazların giderilmesi, dağıtım kanallarının eskiye oranla daha iyi planlanması, müşteri hizmetlerinin tam kapasite ile çalışması ve stokların çok daha iyi bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Kurumsal kaynak planlama uzmanları aracılığı ile verilen hizmetler, ülkemizde hemen hemen bütün işletmelerde yaygınlaşmaya başlamış; işletme yönetimi açısından da destekleyici  bir alan olmuştur. Kurumsal Kaynak Planlama Sisteminin Sağladığı Faydalar Kurumsal kaynak planlama sisteminin en büyük özelliği, bir işletmenin sahip olduğu tüm bakış açılarındaki her bir verinin bir araya getirilmesidir.  İşletmeniz için doğru ve objektif olacağına emin olacağınız kararlar almak, işletmenizdeki iş süreçlerinizi kolay, hızlı ve rekabet şartlarına uygun özellikte yönetmek için işletmenize en uygun ERP sistemini uygulayarak belirlediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz. ERP sistemleri tüm işletmelerde iş akış sürecini, çalışanları, tedarikçileri ve müşterileri birbiriyle bir bütün haline getirecek ortamı oluşturur. Kurumsal kaynak planlama sisteminin sağladığı diğer faydaları inceleyelim. İşletmelerde gelişmiş iş süreçlerinin oluşması. Karar destek makanizmaları için kolay veri ulaşımı sağlamak. İşletme iş süreçlerinin, yönetim ve personel tarafından çok daha rahat izlenebilmesini sağlamak. İş yükünü ve zaman kaybını çoğaltan kâğıt işini azaltmak. Diğer uygulamalara oranla çok daha iyi yapılan bilgi planlaması. Veri doğruluğunu sağlama aracı olması. İşletmenin tüm işleyişini kapsayan performans artışı sağlaması. Gelişmiş maliyet izleme oranlarının artması. Tüketicilere daha kısa zaman içinde yanıt süresi oluşturması. Nakit akışını daha iyi izlemesi. Rekabet avantajı sağlaması. Tedarik yönetiminin gelişmiş yöntemlerle takibi. Paylaşımının sağlandığı müşteri veri tabanı. Uluslararası işlemlerin gelişmiş uygulamaları. İnternet tabanlı uygulama sağlar. Kurumsal Kaynak Planlama Uzmanı Ne İş Yapar? Kurumsal Kaynak Planlama, işletmelerin iş süreçlerinin kullanılan sisteme birleşik olarak entegresini sağlamak amacıyla tasarlanmış yazılım sistemi olarak karşımıza çıkar. Kurumsal kaynak planlama uzmanları ise, bu yazılım sisteminin işleyişi hakkında olması gereken teknik bilgilere sahip olan kişilerdir. Farklı bir ifade ile, fonksiyonel destek sağlayan kişilere verilen addır. ERP uzmanlarının sahip olduğu bazı görev tanımları bulunmaktadır. Bu görev tanımları şu şekilde açıklayabiliriz. Kurumsal kaynak planlama uzmanları, işletmelerin yöneticilerine ilerleme raporu sunmaları gerekmektedir. İşletme süreçlerini geliştirmek ve iyileştirmek amacı ile ekip çalışmaları içinde bulunmaları ve proje geliştirmeleri gerekmektedir. İşletmede çalışan personelin, ERP uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve gerekli desteği almalarına olanak yaratmaktan sorumludur. Kurumsal kaynak planlama uzmanları, kullanıcının ihtiyacını tespit etmeli ve bunun yanı sıra veri işleme sürecinde geliştirici sistemler üzerinde çalışmalar yapmalıdır. Kurumsal kaynak planlama sistemini fazla sayıda sistemle entegre olmuş bir biçimde çalışmak için ihtiyaç duyulan yapılandırmaları oluşturmak. İşletmenin ihtiyacına göre gerekli güvenlik ve gizlilik politikaları ile ilgili düzenleme yapmak ve uygulamak. Veri tabanında meydana gelen sorunları çözümlemekle görevlidir. Yazılım kısmında meydana gelebilecek sorunlara çözüm üretebilmelidir. Kurumsal kaynak planlama sisteminin son kullanıcılarının ortaya çıkardığı problemleri analiz etme yetisine sahip olmalıdır. Kurumsal Kaynak Planlama Uzmanı Olma Şartları Nelerdir? Üniversitelerin dört yıllık eğitimleri içinde olan endüstri mühendisliği, matematik mühendisliği veya bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerinden mezun olma şartı aranmaktadır. Kurumsal kaynak planlama uzmanı işletmelerin organizasyon oluşumuna göre ve görev tanımlamalarına göre faklı konumlanabilse de sistemlerin kurulması, kurum ihtiyaçlarına göre uygulanması, iyileştirmelerin yapılması, sistem bakımı ve devamlılığı görevleri yerine getirebilecek donanıma sahip olmalıdır. Yürütmekten sorumlu olduğu süreci desteklemek amacı ile yardımcı, destekleyici eğitimler alabilirler. Enstitü eğitimleri içinde yer alan zaman yönetimieğitimi, iş yaşamında daha etkin bir rol almak için zemin hazırlanmasına yardımcı olur. Yine ERS uzmanı için faydalı olacak enstitü eğitimlerinden biri yönetim ve organizasyon eğitimi; verimli ve uyumlu çalışmanın kazanımları ve organizasyon fonksiyonunun önemini kavramak için faydalı olacaktır. Kurumsal kaynak planlama uzmanlarının sahip olması beklenen bazı önemli nitelikler bulunmaktadır. Nitelikleri inceleyelim. Eğitimini tamamlamış erkek adayların askerlik sorunun ortadan kalkmış olması beklenir. Temel bilgileri içeren finansman bilgi donanımına sahip olunması beklenir. Ekip yönetimini tam olarak sağlayabilmesi gerekir. Yönetim sistemlerini yetkin olarak kullanabilen adaylar değerlendirilir. Sistem analizi yapabilme yetisine, gereken tüm özellikleri ile hâkim olması beklenir. Bilgi teknolojisi en önemli bileşenlerden, dolayısı ile tüm prensiplerine hakim olması gerekir. İşletme yetkililerine hesap verme ve gereken durumlarda insiyatif alabilecek özellikleri edinmiş olması gerekiyor. İhtiyaç duyulan durumlarda sunum yapabilecek ve rapor sunabilecek gerekli yazılı ve sözlü iletişim kurma becerisine sahip olmaları beklenir. Zaman yönetimi konusunda prensipli ve iş ile ilgili organizasyonları sağlayabilecek bilgiler sahip olmalıdır. Kurumsal kaynak yönetimi ne anlama gelmektedir? Kurumsal kaynak yönetimi, bir işletmede yer alan finans, insan kaynakları, üretim ve pazarlama bölümlerini tek yazılım sistemi çatısı altında bir araya getirir. Farklı bölümlerin ortak olarak veri paylaşmasını sağlar. Farklı bir ifadeyle ERP, işletmede meydana gelen bilgi akışının birleşerek bir bütün halini almasını sağlayan ticari bir yazılımdır. Kurumsal kaynak planlama uzmanının görevleri nelerdir? İşletme süreçlerini geliştirmek ve iyileştirmek amacı ile ekip çalışmaları içinde bulunmaları ve proje geliştirmeleri gerekmektedir. İşletmede çalışan personelin, ERP uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve gerekli desteği almalarına olanak yaratmaktan sorumludur. Veri tabanında meydana gelen sorunları çözümlemekle görevlidir, yazılım kısmında meydana gelebilecek sorunlara çözüm üretebilmelidir. Kurumsal kaynak planlama uzmanı olmak için üniversitelerin hangi bölümlerinden mezun olma şartı aranır? Üniversitelerin dört yıllık eğitimlerinden mezun olmaları gerekir. Mühendislik bölümlerinden mezun olmaları beklenir. Yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği, matematik mühendisliği bölümlerinden mezun olma şartı aranmaktadır.
ERP Programı Nedir?
ERP Programı Nedir?
ERP programı, kurumsal kaynak planlaması veya işletme kaynak planlaması olarak adlandırılır. “Enterprise Resource Planning” İngilizce açılımıdır. ERP programı, işletmelerde hizmet üretimi için gereksinim duyulan işgücü, malzeme, makine vb. kaynakların kullanılmasını sağlayan bir bütünleşik yönetim sistemleridir. Kurumsal kaynak planlaması olarak da adlandırılır. ERP programı, işletmelerin tüm veri ve işlemlerinin bir araya getirilmesini sağlayan kullanımı kolay olan sistemlerdir. ERP programı, temelinde değişik verilerin saklanabildiği bütünleşik bir veri tabanı kullanırlar. ERP programı, işletmelerin kaynaklarını bir araya getirerek uçtan uca yönetilmesini sağlayan bir sistemdir. Aynı zamanda kaynakların verimli olarak kullanılmasını sağlamak ve desteklemek için geliştirilmiştir. ERP programı, müşterilerin siparişlerinin temsilciler tarafından alınıp yükleme işlemi yapılana kadar ve finans tarafından gönderilen fatura bilgilerinin vb. verilerin toplandığı yer olarak tanımlanır. Üretimin sürdürülmesi plan yapma ihtiyacından doğmuştur. Planlamaya veri sağlayan ERP programı ile birlikte birçok donanımın da dahil olduğu çok sayıda bileşen içermektedir. Kurumsal kaynak planlaması, bir işletmenin tüm kaynaklarının birleştirilip, verimli olarak kullanılması amacıyla tasarlanmış sistemlere verilen addır. Kurumsal kaynak planlaması kavramı ilk olarak üretim sektöründe kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra çok daha geniş bir alanı temsil etmeye başlamıştır. Kurumsal kaynak planlama, işletmelerin muhasebe, satın alma, risk yönetimi, insan kaynakları, tedarik zinciri,  proje yönetimi, finans vb. günlük iş faaliyetlerini yönetmek için kullanılan bir yazılım türünü ifade eder. Kurumsal kaynak planlaması, bir işletmenin çalışma alanına bakmadan, işletmenin temel işlevlerini kendi yapısı altında toplayabilme özelliğine sahiptir. Küçük işletmelerden büyük ölçekli işletmelere kadar her ölçekten firma ERP programı ile iş süreçlerinde iyileştirme sağlayabilir. Verimlilikartışı kazanabilir. Kurumsal kaynak planlaması ile verimlilik artışından maliyet tasarrufuna kadar birçok kazanım elde etmek mümkündür. Bunun yanı sıra çok etkili ve hızlı karar mekanizmasını yönetim kademesine kazandırmayı sağlar. ERP programı temel amaç olarak bir işletmenin verilerini bir araya getirerek bunlarda karara ulaşabilecek anlamlı sonuçlar elde etmeyi sağlamaktır. Kurumsal kaynak planlaması iki veya daha fazla yazılımı bir araya getirilerek tek bir yazılım halinde de kullanılabilmektedir. Bu tarz sistemlere de kurumsal kaynak planlaması (KKP) yazılım paketleri adı verilir. ERP Temel Prensipleri ERP programı, ortak bir veri tabanı üzerinde tek ve tanımlı veri şeması kullanacak şekilde tasarlanır. Bu durum da işletme genelindeki bilgilerin normalleştirilmesine, genel tanımlamalara ve kullanıcı deneyimlerine dayalı hale getirilmesini sağlamaktadır. ERP temel prensipleri, bu belirtilenlerin işletme departmanlarındaki iş akışının getirdiği iş süreçleriyle bağlanır. Ardından ERP temel prensipleri sistemler ve bunları kullanan bireyler arasında bir bağıntı oluşturulmasını sağlar. Kısaca ERP temel prensipleri, modern bir işletmede bireyleri, teknolojileri ve süreçleri entegre etmeye yardımcı olur. ERP temel prensipleri, düzgün biçimlendirilmiş ve temiz veriler kullanılması amacı taşır. Örneğin, birden fazla tedarikçiden parça alarak otomotiv üreten bir firma üzerinden açıklayalım. Parçaların istenmesi, satın alınması ve daha öncesinde satın alınmadan ödemelerin yapılması işlemlerinden geçmesi gerekir. Bu süreç işlerken her bir bileşenin entegre kurumsal iş akışlarına ve süreçlerine, raporlarına bağlı düzgün biçimlendirilmiş ve temiz veriler kullanılması için kurumsal kaynak planlaması şarttır. ERP içerisinde de bu sistemin entegre bir biçimde düzgün bir şekilde biçimlendirilmesi ve yürütülmesini sağlamada öncüdür. Veri, her işletme, şirket vb. için hayati bir öneme sahiptir. ERP temel prensipleri sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirebilmek için bu bilgilere ihtiyaç duyan her birey veya işletmenin bu bilgileri toplamasını kolaylaştırır. Ayrıca bilgileri organize etmesini, dağıtmasını ve analiz etmesini kolaylaştıran büyük bir rol oynar. Bu yüzden ERP temel prensipleri oldukça büyük öneme sahip olmalarının yanında sürecin işlemesini de sağlamaktadır. ERP yani kurumsal kaynak planlama veri alanlarının işletmelerin kayıtlarında doğru hesapla yer almasında ve maliyet hesaplarının uygun bir şekilde izlenmesini sağlamaktadır. ERP temel prensipleri arasında merkezi veri toplama yer alır. ERP programı, tüm kullanıcıların veri oluşturmasını, depolamasını ve aynı verileri kullanabilmesini sağlamak için karmaşıklığa bir düzen verir. Güvenli ve merkezi hale gelen veri havuzu sayesinde kullanıcılar, verilerin doğru, güncel aynı zamanda eksiksiz olduğundan emin olurlar. ERP Modülleri Nelerdir? Tek bir veri tabanı birçok alanın dahil olduğu çeşitli modülleri bünyesinde barındırabilir. ERP modülleri, işletme içerisinde anında veri erişimi ve bilgi depolanmasını sağlar. ERP modülleri, analiz ve yönetim işlevselliğinin gelişmesini sağlamaktadır. Peki, ERP modülleri nelerdir? Tedarik Zinciri Yönetimi: ERP modülleri arasında ilk sırada tedarik zinciri modülü vardır. Tedarik zinciri yönetimi için ERP çözümü, en zorlu ortamlar için tasarlanmıştır. Tedarik zinciri yönetimi çözümünün bileşenlerini depolama, satış ve tedarik oluşturur. Ayrıca satış tahmini ve talep planlaması yapmak da iyi bir çözüm önerisidir. Gelişmiş özelliklere sahip depo yönetimi çözümü, tedarik ağı yönetimi ve çözünürlüğü yöntemleri sunar. İşletme bilgileri hala el ile giriyorsa ve hala depoda envanter keşfine çıkıyorsa, bu süreç ERP programı sayesinde çözülür. Bu süreçler bu program sayesinde otomatikleşecek, kolayca para ve zaman yönetimi yapabilme olanağı sunacaktır. Finans: ERP modülleri arasında finans kısmı da yer alır. Finansal durumunuza genel bakış atabileceğiniz panolar sunar ve bunlar sayesinde dilediğiniz yerde gerçek zamanlı bilgilerden yararlanma olanağı sunar. Finans çözümü, işletmenin merkezine yerleştirerek, gereksinim duyulan raporları ve karar vermeniz için doğru ve zamanında muhasebe bilgilerini sağlamaktadır. Proje mali kontrolünde, operasyonel performansta, stratejik tahminlerde ve uluslararası uyumda destek sağlamaktadır. İnsan Kaynakları Yönetimi: İnsan kaynakları ERP modülleri arasında yer alır. Doğru insanların, doğru yetenekle, doğru yerde olmasını sağlar. Teknolojiyle birlikte iş yapış biçimleri sürekli değiştiğinden bu değişime uyum sağlayan, entegre ve esnek ERP çözümü gerekmektedir. İş iletişimini geliştirir. Aynı zamanda gündelik işleri otomatikleştirir, müşteri gereksinimlerini karşılama ve verilere erişerek kaynakları yönetme imkanı sağlar. İşe alım, planlama, yetenek geliştirme ve performans yönetimi vb. için bireylerin geliştirmesinde rol oynamaktadır. Üretim Endüstrisi: ERP modülleri arasında üretim endüstrisi de yer alır. Farklı üretim şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için ERP çözümü tasarlanmıştır. Satış ve pazarlama, üretim, planlama, satış sonrası hizmete kadar bir şirketteki tüm süreçleri kurumsal kaynak planlama üzerinden birbirine bağlar. Stoğa üretim, tahmini üretim, kısa ve uzun ömürlü ürün üretimi gibi tüm üretim yöntemlerini içine alır ve çözümler sunar. Proje: Proje alanı da ERP modülleri arasında yer alır. Bu sektörün kompleks tüm süreçlerini tek bir entegre üründe birleştirir. Aynı zamanda gerçek zamanlı etkinliklere ilişkin verileri doğrudan proje alanına yönlendirir. Bu da maliyet, zaman, nakit, risk yönetimi ve kaynaklar üzerinde kontrol ve görünürlük oluşmasını sağlamaktadır. ERP Programının Firmalara Faydaları Nelerdir? Büyüme hedefi sadece büyük ölçekli işletmeler için geçerli değildir. Her ölçekteki kuruluş için büyük bir önem arz eder. ERP programı bu yüzden sadece büyük ölçekli şirketler için değil KOBİ’ler için de fayda sağlamaktadır. ERP programının firmalara faydaları genel olarak verimlilik artışı, maliyet tasarrufu, etkili ve hızlı bir karar mekanizmasını yönetim vb. olarak sayılabilir. ERP programının firmalara faydası arasında yeni yönetici olan kişilerin firma hakkında daha çok güncel bilgiye sahip olmasını sağlar. Bir ERP projesi başarı tamamlandığı firmalara büyük faydalar sağlar. Peki, ERP programının firmalara faydaları nelerdir? Daha Düşük Maliyet Sağlamak: ERP programının firmalara faydaları arasında en etkili olanıdır. Kullanılan kurumsal kaynak planlaması yazılımı sayesinde müşteri beklentileri öngörülebilir. Stok bilgilerine daha hızlı biçimde ulaşılabilir. Kullanılan yazılımın firmanıza kazandıracağı stok üzerinde daha hızlı bildirim alma becerisi sayesinde daha az stok ile çalışma sağlanır. Maliyet alanında da kayda değer bir düşüş gözlenir. ERP programının firmalara faydaları arasında firma için büyük bir önem taşır. Yüksek Müşteri Memnuniyeti Oluşmasını Sağlamak: ERP programının firmalara faydaları arasında müşteri memnuniyetinin artmasını sağlamak da vardır. ERP ile iş süreçleri bireye bağlı olan birçok hatadan ayıklanır. Hatalı teslimat, yanlış kesilen fatura, üretimdeki aksaklıklar vb. bu program sayesinde ortadan kaldırılabilir. Üretim aşamasında müşterinin adıyla çıkan ürünler sayesinde hata payı en az seviyeye iner. Bu sayede müşterinin ihtiyaçlarına daha hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verilmiş olur. Sonuç olarak da müşteri memnuniyeti artmış olur. Üretkenliği Arttırmak: Bu programın üretkenliği arttırması ERP programının firmalara faydaları arasında yer alır. Verimliliğin artması ve her çalışanın şirkete kattığı değeri arttırır ve bu durum gerekli fonksiyonlarla üretkenliğin artmasına destek olur. Hızlı Rapor Oluşturmak: İşletmeler için rapor oluşturmak çalışanların bir hafta boyunca Excel dokümanları arasında kaybolması demektir. Bu program sayesinde iş süreçlerinde yaşanan dijitalleşme sayesinde veri üzerinden tek bir tıkla, saniyeler içinde rapor oluşturulabilir. Bu sayede çalışanlar ve yöneticiler rapor hazırlamakla uğraşmak yerine daha farklı alanlara yönelebilirler. Sonuç olarak da ERP programının firmalara faydaları arasında yer alır. Etkili Yönetim Anlayışının Gelişmesini Sağlamak: Oluşturulan hızlı raporlar ve insan kaynakları süreçleri, yönetim kademesinin daha etkili ve hızlı sonuçlar almasının önünü açmaktadır. Anlık kararlar alınmasını sağlamaktadır. Bu sayede etkili bir yönetim anlayışı ortaya çıkar. ERP programının firmalara faydaları arasında da olmaya hak kazanır. ERP programı nedir? İşletmelerde hizmet üretimi için gereksinim duyulan işgücü, malzeme, makine vb. kaynakların kullanımını sağlayan bütünleşik yönetim sistemleridir. İşletmelerin tüm veri ve işlemlerinin bir araya getirilmesini sağlayan kullanımı kolay sistemlerdir. İşletmelerin kaynaklarını bir araya getirerek uçtan uça yönetilmesini sağlayan bir sistemdir. ERP modülleri nelerdir? Tek bir veri tabanı içerisinde birden fazla modülü barındırabilir. Bu modüller; tedarik zinciri yönetimi, finans ve insan kaynakları yönetimi olarak sıralanabilir. Ardından üretim endüstrisi ve proje alanı olarak devam etmektedir. ERP programının firmalara faydaları nelerdir? Genel olarak verimlilik artışı, maliyet tasarrufu, etkili ve hızlı bir karar mekanizmasını yönetmektir. Daha düşük maliyet sağlamak, yüksek müşteri memnuniyeti oluşmasını sağlamak ve üretkenliği arttırmak olarak sayılabilir. Ardından hızlı raporlar oluşturma ve etkili yönetim anlayışının gelişmesi olarak da devam etmektedir.
Google Sheets ve Excel Arasındaki Farklar
Google Sheets ve Excel Arasındaki Farklar
Uzun yıllardır kullanılan Excel birçok kullanıcı için hayat kurtarıcıdır. Ancak, Google tarafından yıllardır geliştirilen Google Sheets, pek çok özelliği ile Excel karşısında yükseliş gösteriyor. Google Sheets online olan güçlü bir uygulama. Microsoft Excel ile aralarında çok benzer noktalar olmasına rağmen çok sade olarak hazırlanan, kullanıcıların formüllerle çalışmasına olanak sunan, çok tercih edilen bir uygulamadır. Google’ nın tüm programları ve online uygulamaları ile de uyum içinde çalışma özelliğine sahiptir. Bu durum kullanıcılara;Google Drive üzerinde yedek alma, paylaşma, diğer kullanıcılar ile ortak çalışma içinde bulunma gibi çok sayıda avantaj sağlıyor. Google Sheets, Excel programında uygulanabilecek çok sayıda işlevi destekliyor. Kullanıcıların, formül konusunda tam olarak destek almasını hedefliyor. Google Sheets ve Excel arasındaki farklar incelendiğinde en belirgin özelliği Google Sheet’in ücretsiz kullanım sağlamasıdır. Microsoft Excel’in Kullanım Özellikleri Excel çok sayıdaki verilerden anlamlı sonuçlar üretmek için kullanılan güçlü yapıya sahip bir araçtır. Sahip olduğu yapıdaki hücrelere verileri yerleştirerek, satır ve sütun olarak gruplandırma yapabilirsiniz. Bu durum verilerinizi sıralamaya, toplamaya, filtreleyerek ulaşmayı hedeflediğiniz tabloları hazırlamaya olanak sunar. Google Sheets ve Excel arasındaki farkları anlayabilmek için  Excel’in özelliklerini inceleyelim. Excel aracılığı ile Web’de ortak çalışma yapılabilir. Webiçin Excel'in veya paylaşılan farklı bir çalışma kitabını kullanılarak paylaşım yapılabilir. Formül eklenebilir ve öneriler için otomatik olarak formül tamamlama özelliği kullanılabilir. Excel filtre oluşturma araçları kullanılır. Programın önerdiği pivot tablolar eklenebilir aynı zamanda manuel olarak pivot tablo oluşturulabilir. Manuel olarak grafikler oluşturulabilir. Otomatik kaydetme yapılabilir. Bunun için SharePoint ve OneDrive kullanılabilir. Tüm sürümleri geçmiş olarak veya sürüm geçmişi özelliği kullanılarak yönetilebilir. OneDrive kullanılarak bildirimler ayarlanabilir. Google Sheet Kullanım Özellikleri Google Sheets bir kurulum gerektirmeksizin bulutu sunucular aracılığı ile çalışabilmektedir. Bu durum kullanıcıların internet bağlantısına sahip olması halinde, kolaylıkla ulaşılan online servisler aracılığı ile kullanılabilir hale gelmesini sağlar. Birçok çözümleyici özelliğe sahip olması her geçen gün insanlar tarafından daha çok tercih edilir hale gelmesini sağlamaktadır. Gerçek zamanlı ortak çalışma içinde bulunabilmek. E-tablolar doğrudan paylaşılabilir. Otomatik olarak Drive’a kaydedilebilir. Sürümleri sürüm geçmişlerini kullanarak, yönetebilme yeteneğine sahiptir. Formül eklenebilir aynı zamanda metin girme aşamasında karşılaşılan formül önerilerini kullanma yeteneğine sahiptir. Sistemde filtre oluşturma ve filtre görünümlerini düzenleme yeteneğine sahiptir. Keşfedin özelliği sayesinde pivot tabloları manuel ya da otomatik oluşturma imkânı tanır. Yine keşfedin özelliği sayesinde grafikleri manuel ya da otomatik oluşturma imkânı da tanır. E-tablolarda bildirimler düzenlenebilir. Neden Google Sheets Kullanmalıyız? Google Sheets ve Excel arasındaki farklar için araştırma yaparken neden Google sheets çok tercih edilir hale geldi daha net görüyoruz. Bir çoğumuzu Google Sheets fanatiği haline getiren nedenleri inceleyelim. Ücretsiz olması; Google Sheets bireysel olarak kullanıldığında tamamen ücretsiz olarak kullanmanıza imkân tanıyor. İhtiyaç duyacağınız sadece bir Gmail hesabına sahip olmak. İş amaçlı kullanımda ise Google Apps for Work üyeliği ile beraber paket içinde ücretsiz kullanım olanağı sunuyor. Bu durum aynı zamanda Google Drive depolamada alan teşkil etmiyor. Bulut içinde depolama sağlaması ile her yerden erişim sağlaması; meydana getirdiğiniz Google Sheet tabloları Google Drive’da saklanabildiği için bilgisayar, tablet veya telefon aracılığı ile değişiklikler yapmanıza olanak sunuyor. Bu durum kişisel kullanımda vazgeçilmez olmasını sağlıyor. Telefon aracılığı ile ihtiyacınız olan birkaç bilgiye hemen ulaşabiliyorsunuz. Acil durumlarda yine telefon üzerinden değişiklikler yapabiliyorsunuz. Birleşilerek aynı tabloya erişim sağlamak; 7 kişiye kadar aynı tabloya erişim sağlanabiliyor. Aynı anda Google Sheet içinde çalışabilir hale gelmek çalışma ortamının verimliliğini büyük oranda etkiliyor. Not ekleyebilme yorum yapabilme özellikleri sayesinde tablo üzerinde diğer çalışan kişilere vermek istediğiniz mesajları iletebiliyorsunuz. Bu durum herkesin yaptığı hareketleri tespit edebilmek adına uyum içinde çalışma imkânı tanıyor. Özelleştirilmiş fonksiyonlar oluşturabilme; Google App Script’ in gelişmiş dili sayesinde Google Sheets üzerinde özelleştirilmiş fonksiyonlar oluşturmanızı sağlıyor.  Google Sheets tabloları için yerel ayarları özelleştirme; bu özellik sayesinde tüm tablolarınız aynı seçenekleri kullanmaya mecbur bırakılmıyor. Bu şu anlama geliyor. Bir tablo bir yerel ayarla oluşurken başka bir tablo başka bir yerel ayarla oluşturulabiliyor. Neden Excel Eğitimi Almalıyız? Birçok kaynaktan sık kullanılan yönlendirme tuşları özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Excel kullanımı çok sayıda kombinasyonu organize ederek gerçekleştirilen işlem bütünlüğüne dayanır. Bu nedenle sahip olduğunuz kullanım ip uçları profesyonel olarak kullanımınız için yeterli olmayacaktır. Daha verimli sonuçlar almak için belli eğitimlerden geçmek gerekecektir. Eğitim aşamasında online olarak sunulan eğitimleri tercih etmeniz, zaman yönetimi için yardımcı olacaktır. Enstitü bu konuda sizi Excel eğitimi ile desteklemeye devam ediyor. Bilgisayar başında çalışmak durumunda olan herkesin işine yarayacak, hesaplamalarda kolaylık sağlayacak Excel eğitimi sayesinde, ihtiyacınız olan bilgilere erişebileceksiniz. Eğitim, çeşitli hesaplamalar yapma, tablo oluşturma gibi programın sağladığı önemli pek çok detayı öğrenmenizi hedeflemektedir. Excel sahip olduğu çok sayıdaki işleyişi ile farklı alanlarda kullanıcısına olanaklar sunar. Tüm olanaklardan en iyi şekilde faydalanabilmek için uzmanlar tarafından verilen eğitimler faydalı olacaktır. İster bir işletmenin çalışanı olun ister kendi işinizde çalışıyor olun ister hala öğrenci olun tüm kullanıcıların derinlemesine bilgi sahibi olması, işlerini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Dünyanın içinde bulunduğu durum, gelişmeye devam eden teknoloji bizi daima öğrenmeye devam etmeye zorluyor. Sadece Excel değil tüm Office programları hakkında bilgi sahibi olmak daha hızlı yol almanıza imkân tanır. Geleceğe yönelik planlarınız içinde teknoloji veya bilimsel sektörde var olmak bulunuyorsa, profesyonellerden destek almalısınız. Yine Enstitü eğitimleri içinde yer alan İleri Excel eğitimitemel düzeyde sahip olduğunuz Excel bilgisini tazelemek ve profesyonelleşmek adına doğru bir adım olacaktır. İşlerinizin kolaylaşması için derinlemesine bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Bu eğitimin en önemli amacı iş yaşamında, herkesin sahip olması gereken Excel ile daha hızlı ve verimli çalışmanın pratik ve en etkili bir şekilde kazanılmasına olanak sunmaktır. Google Sheets ve Excel arasındaki en belirgin fark nedir? Google Sheets, Excel programında uygulanabilecek çok sayıda işlevi destekliyor. Kullanıcıların, formül konusunda tam olarak destek almasını hedefliyor. Google Sheets ve Excel arasındaki farklar incelendiğinde en belirgin özelliği Google Sheet’in ücretsiz kullanım sağlamasıdır. Google Sheets’in kullanım özellikleri nelerdir? Google Sheets, gerçek zamanlı ortak çalışma içinde bulunabilir ve e-tablolar doğrudan paylaşılabilir. Otomatik olarak Drive’a kaydedilebilir ve Sürümleri sürüm geçmişlerini kullanarak, yönetebilme yeteneğine sahiptir. Sistemde filtre oluşturma ve filtre görünümlerini düzenleme yeteneğine sahiptir. Excell’in kullanım özellikleri nelerdir? Excel aracılığı ile Web’de ortak çalışma yapılabilir. Web için Excel'in veya paylaşılan farklı bir çalışma kitabını kullanılarak paylaşım yapılabilir. Formül eklenebilir ve öneriler için otomatik olarak formül tamamlama özelliği kullanılabilir ve Excel filtre oluşturma araçları kullanılır.
Excel Ne İşe Yarar?
Excel Ne İşe Yarar?
Ofis arkadaşım başlığını uygun görmemin sebebi iş yerinde işlerimizi yaparken bize yardımcı olan canlı cansız tüm varlıkları arkadaş olarak görüyor olmamdan kaynaklı. Örneğin hesap makinası elimizin altında sürekli bulunur neredeyse vücudumuzun bir parçası olarak kullanırız önümüzde bir bilgisayar olmasına rağmen. Excel’de ofis arkadaşlarımızdan biri Ticari, ERP, MRP yazılımlarımızın olmasına rağmen bazen istediğimiz raporları analizleri alamayız, işte burada Excel devreye giriyor. Excel burada kurtarıcı. İş ortamlarında genellikle Yöneticiler sade anlaşılır ve nokta atışı rapor ve analiz tablolarını isterler. Mali ,satış, satın alma departmanları bu noktalarda bazen tıkanırlar, oysaki Excel bilgisi ile güzel grafikler sunumlar oluşturabilirler. Birçok Ticari otomasyonların dışarıya Excel formatında veri aktarım özelliği mevcut. Hatta bunu macro ile tamamlamak son derece kolay. Bize kalan iş çok kolay artık işimize yarayan verileri excel ortamında dışarı attıktan sonra gerekli formül ve düzenlemeleri yaparak yöneticimize etkileyici güzel bir sunum yapma fırsatı kalıyor. Macro ve VBA Nedir? Biraz daha profesyonel çözümlere ihtiyaç duyduğumuzda Makro ve VBA devreye girer. Makro, excel de sürekli yaptığımız işleri otomatik olarak yapmamıza imkân sağlayan programcıklardır.  Eğer dışarı bir veri aktaramıyorsak bazı verilerin dışarda girilmesi gerekiyorsa ofis ortamında kendi mini yazılımımızı yazabiliriz. Artık Microsoft Office Excel Makro ve VBA ile güzel kullanışlı ekranlar oluşturarak verilerin düzenli ve bir şekilde girişini sağlayabiliriz. Hatta yazılıma sağlam adımlar atmamıza vesile olur Macro. Macro ve VBA Ne İşe Yarar? Muhasebe Departmanında ya da Satın Alma departmanında çalışıyorsak Excel’i hesap makinası gibi kullanmamız gerekiyor.  Excel de biz ne verirsek onu alabileceğimizi unutmamalıyız. Excel çıktıları bir ağacın meyvesine benzer siz bir ağaca ihtiyaç duyduğu suyu gübreyi ve gerekli bakımları yaparsanız size o şekilde güzel renkli bir meyve verir. Excel’in ihtiyaç duyduğu bakım; düzenli veri girişi düzgün, sağlam ve mantıklı formüllerdir. Bazı kullanıcılar yazım kurallarına uymadan büyük küçük harf dikkat etmeden veri girişi yapar işin sonunda rapor alındığında belki doğru sonucu veren bir rapordur fakat görselliği göze güzel gelmiyor. Bazen büyük harfle başlanmış bazen küçük harflerle ondalık hane sayılarına dikkat edilmemiş yazı fontları karışık bunlar okunduğunda hem gözü yorar hem de dikkati dağıtır. Biz hazırladığımız Makro ve VBA formlarında bunların önüne geçecek müdahalelerde bulunabiliriz. Excel’de network ortamında geliştirdiğimiz uygulamalarda kullanıcı kısmına basit arayüzler tasarlamalıyız böylelikle kullanıcı için ekstra bir eğitim olmadan hemen kullanabilmeli ve hata ile karşılaşmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Kullanıcıya ne kadar basit ekran tasarlasak ta yönetici raporu okuyacak kişi içinde şık, anlaşılır ve kullanışlı raporlar dizayn etmeliyiz. Kullanıcı veri girdikçe yönetici ya da raporu okuyacak kullanıcıda anlık olarak raporu görebilmelidir. Uzak yerler için ekstra mail olarak gidebilecek raporlar dizayn edilebilir. Eğitimlerde öğrendiklerimizle ve kullanıcıdan gelen taleplerle oluşturduğumuz formları sürekli güncellemeliyiz, tabi güncellemelerden önce muhakkak yedekleme işlemlerinin yapılması lazım. Her güncelleme mükemmele götüreceği hissine kapılmamamız gerekiyor bize göre doğru belki kullanıcı ve yöneticiye yanlış gelebilir bundan dolayı sürekli gelen isteklere dikkat etmemiz ve analiz yapmamız gerekiyor. İlk Sürümden Kararlı Sürüme Giden Yol Başarılı çalışmaların hepsi ilk zamanlarında muhakkak zorluklar yaşatmıştır. Biz eğer sıkılmadan üzerine düşersek ve gerekli emeği verirsek çalışmalarımızın çok iyi yerlere geleceğini göreceğimizden emin olabiliriz. Sadece yeteri kadar emek harcamak gerekiyor. Yazılım alanında biz buna ilk sürüm diyoruz. Geliştirdiğimiz yazılımlarında hatalarını olabileceğini belirtmek içinde sonradan geliştirdiğimiz test sürümlerinde Beta sürümü diyoruz. Beta sürümünde çıkan sorunları giderdikten sonra yayınladığımız sürüme ise Kararlı sürüm diye lanse ediyoruz. Çalışmalarımızda bu tarz terimleri de kullanmamız işimizi profesyonel takip ettiğimizin göstergesi olacaktır. Bilişim sektörü her ne kadar başta zor olsa da zamanla hem daha anlaşılır ve zevkli olur. Bu uçsuz bucaksız Macro da bizler size balık tutmayı öğretiyoruz hangi balığı tutacağınızı siz sevgili okuyuculara bırakıyoruz, başka yazılarda görüşmek dileğiyle…