Finans

Sizler için profesyonel yazarlarımız ile hazırladığımız makalelerimizi okuyun ve kendinizi geliştirin.

MARKA HİKAYESİ YAZMA
MARKA HİKAYESİ YAZMA
yi bir hikâye her zaman duygulara hitap eder. Hikayeniz karşınızdaki kişinin kafasında kolaylıkla canlanması için en iyisini yapmaya özen gösterin. Hikayenizi bir kereliğine yazın, bunu iş toplantılarında, reklam yapılacağı esnada ve buna benzer birçok işinizde sizi en iyi şekilde anlatacak bir hikâye oluşturun. Hikâye ne kadar sürükleyici olursa tercih edilme oranı o kadar yüksek olur. Bunu okuduğumuz yazarların kitaplarında da görmemiz mümkün. KİŞİSEL HAYATINIZI ANLATIN Öykünüzü en güzel şekilde kaleme dökmeye çalışın. Geçmişteki hayatınızdan bahsedin. Önceden yapmış olduğunuz, maddi durumunuzu, nasıl bir geçmiş yaşadığınızı anlatın. Böyle yerlere kolay gelmediğinizi gördüklerinde durumu daha etkileyici hale getirmiş olacaksınız. Bu işi yapmaya nasıl karar verdiniz, buna sebep olan durumlara değinin. İşinize dört elle nasıl sarıldığınızı anlatmadan geçmeniz tabi ki de doğru olmaz. Birilerine örnek olmak için bunu yapmanız gerekir. Bu işi neden yaptığınızı, yaparken nelere sahip olduğunuzu, şu an ki hayatınıza etkisini de kısa geçerseniz hiçte fena bir fikir olmaz ETKİLEYİCİ OLSUN Metinde imla hatalarına yer vermeyin. Görselleri içinde barındırsın, tablolar ve görseller her zaman daha çok dikkat çeker. Yazılı olacaksa kısa ve açıklayıcı olarak ayarlamaya çalışın. Uzun uzun yazıp gereksiz cümlelere yer vermeyin. Bunu kısa maddeler olacak şekilde ayarlayın. Video formatında olacaksa burada ses tonuna, göz temasına, aksana dikkat edin. KİŞİSEL OLSUN Hikâye ne kadar iyi ne kadar güzel anlatılırsa akılda kalma durumu o kadar fazladır. Hikayenizi anlatırken karşınıza çıkan olumsuzluklara karşı nasıl devam ettiğinizi, inişlerinizi, çıkışlarınızı, güçlüklerinizi anlatmaktan kaçınmayın. Hangi problemlerle karşılaştığınızı ve bunlara nasıl bir çözüm yolu bulduğunuzu anlatın. Bu tür durumlarla karşı karşıya gelindiğinde diğer insanlarda etki bırakma durumu daha yüksektir. ANA FİKİR Anlatmış olduğunuz hikâyenin ana fikrini karşıdaki insana bırakın. Ana fikre nasıl ulaşması gerektiğini okuyucuya bırakın, bir çıkarım yapmasını sağlayın, iyi bir hikâye bunu gerektirir.
HALO ETKİSİ
HALO ETKİSİ
İş hayatında, reklamcılıkta hemen hemen hayatımızın yer yerinde karşımıza çıkan bir etkidir. Halo etkisi mevcut olan bilgilerimizi yenilemek yerine mevcut olan inançlarımızı uygun bilgiyi seçme eğilimi olarak ortaya çıkar. Şirketlerin çoğu Halo etkisine sahip olmak olmaz isterler. Halo etkisi sayesinde müşterilerin daha çok marka takındıkları yönünde bir kanıya varırlar. Mevcut olan bir markadan sürekli alışveriş yapan biri, bunu diğer arkadaşlarına da önerir. Bu yüzden çoğu şirket ve marka daha iyi yerlere gelebilmek için Halo etkisinden istifade ederler. Bu psikolojik etki günlük hayatta ve iş hayatında önemli yeri vardır. HALO ETKİSİ NEDİR? Halo etkisini bilişsel önyargı türü içine alabilmemiz mümkün. Bir özelliğimizin ya da davranışımızın olumlu olması durumunda diğer özelliklerimizin de olumlu olduğunu değerlendirmemize, kendimizle ilgili olan izlenimlerimizi kontrol etmemize avantaj sağlar. HAYATIMIZDAKİ YERİ Bir araştırmaya göre öğrencilere iki farklı versiyon olacak şekilde bir röportaj dinlettirilir. Tek fark birinci röportajdaki eğitimcinin daha sempatik ve sıcak geldiğini; ikincisinde ise daha soğuk ve mesafeli bir tavır takındığını ifade etmişlerdir. Birinci gruptaki öğrencilerin eğitimcinin daha samimi, sıcak ve aksanını çekici bulduklarını ifade ederken ikinci gruptakilerin ise rahatsız edici özelliklerinin olduğunu ifade etmişlerdir. Halo etkisi sayesinde küçük bir değişim ile kendimizle alakalı olan izlenimlerimizi nasıl değiştirebileceğimizi bizlere göstermiş bulunmakta. ÖRNEKLERİ Öğretmenler öğrencilerini değerlendirirken Halo etkisinde kalırlar. Mesela uslu bir öğrencinin daha çalışkan, gayretli ve başarılı biri olacağını nitelendirirler. Yalnız bunun uslu olmakla hiçbir alakası yoktur. Sınavları kontrol eden öğretmenin soru sormaya giden öğrencilerin daha yüksek not alacağını düşünürler. Yeni tanıştığımız birinin sıkkın anına denk gelmiş olabiliriz. Bize soğuk ve itici gelmesi onun karakteristik özelliklerini kafamızda kurarak; ondan uzaklaşmamıza sebep olur. Fiziksel olarak görmüş olduğumuz bir bireyin; sağlıklı, zengin, akıllı, çalışkan gibi sıfatları yakıştırmak kafamızda ister istemez kurmuş olduğumuz klasik etkidir.
EVDEN İŞ ARAYANLAR İÇİN BİRKAÇ FİKİR
EVDEN İŞ ARAYANLAR İÇİN BİRKAÇ FİKİR
Çoğumuz arama butonuna girip evden iş ilanları diye arattırdığımız zamanlarımız olmuştur. Çoğu asılsız iş ilanları olduğu için size geri dönüş yapmadıkları olduğu zamanlara denk gelmişsinizdir. Orada burada iş aramak yerine siler kendi işinizi kurun, evden istediğiniz şekilde bu işleri yürütmeye çalışın. Size karışan bir patronunuz olmadığı bir işi siz belirleyin ve uygulamaya geçirin. EL Şİ YAPMA Geçmişten günümüze kadar uzanan el işinden vazgeçmek mümkün değil. Hazırlanmış olan bir bebek çeyizi, bir gelin bohçası, kışın takmış olduğumuz bere ve atkılar, giymiş olduğumuz kazaklar ve buna benzer birçok ürünü içinde barındırmasına rağmen hayatımız bir parça olmaktan da çıkmıyor. Becerikli ev hanımları ve bu işten anlayan herkes hünerlerini göstererek para kazanabilir. Çevrenizden veya kurmuş olduğunuz sosyal medya hesapları üzerinden sipariş alabilmeniz oldukça mümkün. PASTA VE YEMEK YAPMAK Hepimiz yemek ve pasta yapıyoruz evlerimizde ve hepimizin yaptığı yemekler, pastalar lezzetli oluyordur. Sizlerde daha iyi eğitimler alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Pasta ve yemekler yaparak bunları satışa sunabilirsiniz. Zaman geçtikçe sizi tercih edenlerin sayısı artacaktır. Böylelikle ilgili firmalar ile iş ortaklığı bile yapabilirsiniz. ÇANTALAR YAPIN Dikiş makinası kullanan herkesin çok ucuz bir gideri olacak ama geliri iyi para olacak bir durumla karşı karşıyasınızdır. Bezlerden, kumaşlardan farklı tasarımlar ortaya koyarak sizlerle rahat bir şekilde para kazanabilirsiniz. RESİM YAPIN VEYA EĞİTİMİ VERİN Resimle alakanız varsa bunu en iyi şekilde değerlendirmeye özen gösterin. Yapmış olduğunuz resimleri internet üzerinden satışa sunmanız mümkün ve alıcıda fazla olacaktır bundan emin olabilirsiniz. İlgili belge ve sertifikalarınız varsa özel dersler verin. Hem eğlenin hem de kazanın. Zamanınızı verimli şekilde geçirmiş olursunuz. GIDA ÜRÜNLER YAPIN Reçel, konserve, erişte ve mantı gibi içinde birçok şeyi barındıran, maliyeti yüksek olan bir iş yapabilirsiniz. Bu işe eliniz yatkınsa, çok iyi satışlar yapmanız mümkün. Çevrenizdeki insanlardan ve kurmuş olduğunuz sosyal medya hesapları üzerinden sipariş almaya bakın.
EVDE MİNİ EL ÇANTASI YAPIMI
EVDE MİNİ EL ÇANTASI YAPIMI
Hepimizin başına gelmiştir. Hobi olarak yapmaya başladığımız işlerin beğenilmesi ve tercih edilmesi sonucunda daha çok yapıp satmak isteriz. Yapmış olduğumuz çantalar ne güzel olur ve göze hitap ederse alıcısı da o kadar çok olacaktır. Ev hanımları için evden çalışarak ek kazanç elde etmek isteyen hanımlarının tercihleri arasına girmektedir. Üstelik öyle maliyetli ve zahmetli bir iş değil. Yapımı basit olduğu gibi satışı da bir o kadar kolay. Bilindik markalar her zaman en iyi çantaları müşterilerin beğenisine sunmak isterler. Ürünlerinizi tasarlarken sizde en güzelini, benzersiz olanı, herkesin beğeneceği şekilde çantalar yapın. NEDEN EVDE ÇANTA? Yediden yetmişe herkesin tercih ettiği ve vazgeçmediği bir ürün varsa oda çantadır. Kız çocuklarından iş kadınlarına kadar herkesin takmaktan zevk aldığı bir ürün olsa gerek. Bizler bugün daha çok çocuklara hitap edecek bir konu ele almak istedik. Kadınlar gibi kız çocukları da dışarda bir çanta gördüler mi çantaya sarılırlar ve bırakmazlar. Bu durum hep aynıdır ve değişmez. Sizlerde evde bu ürünleri kendiniz tasarlayın ve çocuğunuzun daha çok çantası olmasına izin verin.  NEREDEN BAŞLAMAM LAZIM? Yapmaya karar verdiğiniz işi faaliyete geçirmeye çalışın. Bunun için size ihtiyaç olan bütün malzemeleri temin edebilir. Evde kullanmadığınız malzeme ve ürünleri de değerlendirme şansına sahip olursunuz. Daha sonra arama motorundan çanta modellerine bakın. Bunlar hakkında biraz bilgi edinmeye çalışın. Yazılı ifadeler sizin kafanızı karıştırıyorsa eğer Youtube’ta buna benzer birçok kanaldan erişebilirsiniz. Sıfırdan başlayacaksanız eğer en kolay yapım aşamasında olanlardan başlayın. Yaptıkça kendinizi geliştireceksiniz ve daha farklı modeller ortaya koymuş olacaksınız. NASIL SATIŞ YAPABİLİRİM? Hobi olarak yapmaya başladığınız bu çantaları satma gibi bir düşünceniz varsa ilk başta bunu çevrenizdeki insanlara gösterin hediye etmeye çalışın. Ürünleriniz ne kadar beğenilirse ve ne kadar kişiye ulaşırsa o kadar iyi kazançlar elde etmiş olursunuz.
INSTAGRAM PAZARLAMA TEKNİKLERİ
INSTAGRAM PAZARLAMA TEKNİKLERİ
Yapılan araştırmalara göre Nisan 2020’den itibaren dünyanın en aktif sosyal medya platformlarında; kullanıcısıyla birinci sırada olan Facebook’tan sonra ikinci sırada 1 milyon kullanıcısıyla Instagram yer almaktadır. Instagramın bu konuda başarılı olduğunu söylemek mümkün. Birçok şirket, sanatçı, kafeler, ünlüler, sinema sanatçıları, müzisyenler ve daha birçok kişi herkes Instagramda. Birçok markanın Instagram hesabı vardır, buda pazarlama için çok iyi bir durum. Vereceğimiz birkaç tüyo ile takipçilerinizi arttırmak mümkün. İSİM BELİRLEYİN Akılda kalıcı, size hitap eden, telaffuz edildiğinde sizden bahsedilmesi için ilk adımınız isim belirme olsun. İnsanların ilk dikkatini çekecek olan şey kullanıcı adınızdır. Bunu en doğru şekilde, markanızla uyumlu olması için belirleyin İŞLETME PROFİLİ Instagramda mavi tik özelliği; sizin gerçek kurum ve kuruluş olduğunuzu belirtecektir. Profilinize adres ve iletişim bilgilerinizi eklemeniz mümkün olacak. Burada belirtmiş olduğunuz bilgilerden sonra insanların sizinle doğrudan iletişime geçmesini kolaylaştıracaktır. Buda insanların size olan güvenini arttıracaktır. BİRDEN FAZLA HESAP Çoğu marka ve kurumun birden fazla sosyal medya hesapları mevcuttur. Sadece ınstagramda değil diğer sosyal medya platformlarında da yer aldıklarını unutmayın. Örneğin; Facebook, Twitter, Pinterest gibi hesapları mevcut. Sizde bu hesaplarınızı profilinizde belirtmekten sakınmayın. Daha çok kesime seslenebileceğiniz bir durum olacaktır. GÖNDERİLERİNİZİ PAYLAŞIN Instagram hesabı kullananların hemen hemen Facebook ya da Twitter kullanmaktadır. Sizde onlardan biri olun. Paylaşmış olduğunuz gönderilerinizi mutlaka Instagramın özelliklerinden faydalanarak diğer sosyal medya hesaplarınızda da paylaşın. HASHTAG Kendi markanızı ve işletmenizi belirleyecek kelimeleri hashtag’ler yaratın. Bunlar daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar. Keşfet’e düşmeniz daha kolay olur. Kendi işletmenizde aynı olan diğer hesaplara bakın, kullanmış oldukları anahtar kelimeleri inceleyen. Gün hashtagleri kullanmanız size büyük avantaj sağlar. Popüler olan hashtaglere iyi bakın ona göre sizler de kullanmaya başlayın. CEVAP VERİN DM’leri sık sık kontrol edin. İçinde bilgi almak isteyenler, sizinle iletişime geçmek isteyenler, işletmenize uygun siparişler vermek isteyenler olabilir. Bunun için biraz zaman ayırıp onlara bakmayı ihmal etmeyin. Aynı şekilde gelmiş olan hashtaglere de mutlaka samimi cevap verin. GÖRSELLER PAYLAŞIN En kaliteli görsellere yer verin. Farklı açılardan yakalamaya çalılın. Çözünürlüğü yüksek olan gönderilere yer verin. Bir fotoğraf ne kadar kaliteli durursa o kadar dikkat çeker. UYUM OLSUN İnsanlar sizin profil hesabınıza girdiklerinde burada paylaşmış olduğunuz gönderilerin dikkat çekici olması için aynı tonlamaları, efektleri kullanmaya özen gösterin. Renk katın profilinize.
İNTERNETTEN YAZI YAZARAK PARA KAZANMA
İNTERNETTEN YAZI YAZARAK PARA KAZANMA
Web siteleri yayınlamış oldukları yazıları kendileri yazmazlar. Bunları yarısından fazla hep satın alırlar. Bu yüzden birçok kişiye evden yazı yazarak para kazandırmaktadırlar. Birçok üniversite öğrencisi, ev hanımı, atanamayan memurlar, okulu bitirip iş bulamayanların bu işi kolaylıkla kendi evlerinde, oturdukları koltuklarında, uzandıkları yataklarında bu işi gerçekleştirebilmeleri mümkün. Yazdığı yazıya güvenen herkes bu işten faydalanabilir. Birçok sitede bunlara erişip, bilgi sahibi olmanız mümkün. NEREYE YAZMALIYIM? Arama motorundan da kolaylıkla makale sitelerini bulabilirsiniz. Iyi araştırmalar sonucunda size uygun olan bulun ve yazmaya başlayın. Her sitede farklılık gösteren durumlar vardır. Bazıları konuyu kendisi belirleyip sizin yazmanızı ister bazıları ise sizin yazmış olduklarınızı isterler. Bunun için site önermemiz doğru olmaz. NASIL BAŞLAMALIYIM? Araştırmış olduğunuz sitelere baktıktan sonra size en uygun olan hangisi ise siteye girip gerekli olan başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Daha sonra belirtilen konu başlıklarında istediğiniz makaleyi seçip yazmaya başlayabilirsiniz. Daha önceden de belirttiğimi gibi siteden siteye farklılık gösterdiğinden dolayı en iyi seçimi yapmaya özen gösterin. NE KADAR KAZANIRIM? Zahmetli olduğu kadar garantili bir iş olduğunu söyleyelim. Sizler yazmış olduğunuz makaleleri ne kadar sağlam ve özgün yazarsanız tercih edilme sıklığınız o kadar artar. Siteden siteye farklılık gösterdiğinden dolayı tam olarak kesin bir şey söylememiz doğru olmaz. Genellikle 100 kelime baz alınır ve onun üzerinden değerlendirme yapılır. 1 tl verenlerde var 10 tl verenlerde var. Bu sizin yazmış olduğunuz makalenin kelime sayısına ve kalitesine bağlı.
SANAL ASİSTAN OLMAK İSTİYORUM
SANAL ASİSTAN OLMAK İSTİYORUM
Bir belge almadan veyahut bir eğitimden geçme zorunluluğu olmayan bir iş ile başlayalım. Herkes Sanala Asistanı olabilir. Bunun için herhangi bir okul bitirmenize gerekte yoktur. Ancak birkaç yeteneğe ihtiyacınız olabilir. Evde yapılacak popüler işlerin arasında yer alan bir iş olmaktadır. Bu işi artık evinizden de yürütebilmeniz mümkün. Şirket ve firmalar size bu imkânı sağlamaktadırlar. SANAL ASİSTANLARI NE YAPAR? Size evden çalışma fırsatı veren ve sizin sanal asistan yönetici olabilmeniz için birkaç şeye ihtiyacınız var. -Gelen maillere cevap verme ve gerektiği durumlarda istenilen şekilde mail yazmanız gerekecek. -Gün içerisinde gelecek olan telefonları cevaplamanız gerekecek. E-ticaret siteniz varsa gelen numaraları gerekli olan kişilere yönlendirmeniz gerekecek. -İhtiyaç olduğu zamanlarda gerekli randevuları ayarlamanız gerekebilir. -Güncellenecek olan adres veya bilgiler varsa yapılması. -Gerektiğinde reklam ve tanıtım için internet üzerinden gerekli olan çalışmaları başlatmak. -İhtiyaç duyulduğu zamanlarda basılacak olan broşür basmak, kartvizit çıkarma gibi işleri yapmak. KENDİMİZ NASIL GELİŞTİRİRİM? Sanal asistanı olmak isteyenler için çeşitli kursların olduğunu, kayıt yapmanız durumunda yeterli bilgilere sahip olacaksınız. Bazı internet sitelerinde bunlara erişmekte çok kolaydır. Ama siz yine de her karşınıza çıkan siteye güvenmeyin. İyi bir araştırma sonucu karar verirseniz eğer bu sizin için daha sağlıklı bir durum haline gelecek.   NEYE İHTİYACIM VAR? Sanal asistanlığı yapacağınıza karar verdikten sonra size gerekli olan ekipmanları tedarik etmeniz gerekir. Bunlar olmadan işinizi yürütebilme durumunuz hiç yoktur. -Size ait olacak olan bir ofis home kurmak hiçte fena bir fikir olmayacak -Yüksek hızda internet -Bilgisayar, telefon, faks makinesi -Dosyalarınızı koyup, rahatlıkla bulabileceğiniz düzenli bir dolap SANAL ASİSTANLIK YAPTIĞIMDA NE KADAR KAZANABİLİRİM? Sanal asistanlık yapacağınız zamanlarda çok iyi gelir elde edebilmeniz mümkün. Başladığınız süre zarfında bunun asgari ücret altına düşmediğini ve 6000 liraya kadar çıktığını belirtelim.
TESLA STRATEJİLERİ
TESLA STRATEJİLERİ
TESLA STRATEJİLERİ Müşteri ve şirket ilişkileri bazen sadece paraya dayanır. Müşteri parasını verir ürününü satın alır. Şirket Tesla olunca bu durum tam tersine dönüyor. Tesla şirketi şu an nasıl liderliğe doğru ilerliyorsa, Tesla müşterileri de ona doğru ilerleyip odaklanmış bulunmakta. Şu an da Teslanın hedef müşteri Teslanın bir numara olduğuna ve ona yürekten inandığını söylememiz mümkün. 20 yıldır dünyanın en değerli otomotiv şirketi haline gelmiş olan Tesla; başarısı büyük önem taşımaktadır. Bu kadar başarılı ve popüler bir marka olan Tesla, pazarlamaya bütçe ayırmıyor. Pazarlamanın doğru şekilde planlandığı ve uygulanması bir Tesla örneğidir. ÖNCELİĞİNİZ OLSUN Normalde araç satın alacağınızda oto bayisine gidersiniz. Satış temsilcinin size ön bilgi vererek sizi ikna etmeye başladığını görürsünüz. Sürüş testine çıkarırsınız ardından pazarlık yaparsınız. Satış temsilcisi bu sayede komisyon almış olur. Yani bütün bunların hepsi para üzerinden yürümektedir. Fakat Tesla da bu durum farklıdır. Herhangi bir bayisi yoktur. Sizi ikna etmeye çalışan satış temsilcinin bunaltıcı konuşmasına maruz kalmazsınız. Teslanın web sitesine girerek gerekli olan bütün bilgilere oradan sahip olmanız mümkün. Teslada pazarlık yoktur, sitedeki aracın fiyatı ne ise satış fiyatı da odur. Aracınıza eklemek istediğiniz özellikleri ekledikten sonra ödemenizi yaparsınız. İYİ BİR ARKADAŞ İnsanlar almış oldukları ürünü genelde arkadaşlarına ve ailelerine önerirler. Bu sebeple çevremizdekilerin önerilerine daha çok kulak veririz. Kulaktan kulağa pazarlama işi günümüzde en etkili pazarlama yöntemidir. Tesla bunu çok iyi bilmektedir. Kurulduğu günden bu yana Tesla arkadaş tavsiyesi üzerine pazarlama yaptığı bir gerçek. Bu sayede markanın bilinirliği ve güvenilirliği zamanla artmaktadır. PARALI REKLAMLARA GÜVENMEYİN Markalar ürünlerini tanıtmak için reklama duyarlar. Her yıl otomotiv reklamları için milyonlarca dolar harcanır. Fakat yolda giderken, internet sitelerinde gezinirken hepimiz bunlara denk gelmekten bıkmış durumdayız. Yapılan reklamlar çok az insana hitap etmektedir. Tesla bunun için para harcamamaktadır. Tesla kendi müşterileri aracılığı ile reklamını yapmaktadır. Tesla kullanıcıları hiçbir çıkarları olmadan firmanın reklamını gönüllü olarak yapmaktadırlar. SOSYAL MEDYA Teslanın CEO’ Elon Musk sosyal medya hesaplarını çok sık kullanmakta. 36 milyon twitter takipçisine sahip. Her gün twitter’a girip twet atmaktadır. Şirketin durumu hakkında gerekli olan önemli bilgileri, günlük yaşamdaki konulara da değinmektedir. Hatalarını ve başarılılarını en doğru şekilde ifade eder.
EVDE SAÇ TOKASI YAPMAK
EVDE SAÇ TOKASI YAPMAK
EVDE SAÇ TOKASI YAPMAK Önce kendimiz için yapmaya başlarız. Hobi haline gelen işlerimizi hep sonradan paraya dönüştürme hayali kurarız hep. Bunlarda hayalde kalmasın, kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için peşinden gidin. Dışarda bulunan birçok ürünün satışı yapılıyorsa eğer sizin evde yapmış olduğunuz el emeği olan saç tokalarınızda neden satılmasın ki? NEDEN SAÇ TOKASI? Evde hepimiz aynanın karşısına geçtiğimizde ilk olarak saçlarımızı düzeltiriz. Bir insanın güzel olduğunu anlamak için saçına göstermiş olduğu özene bakarak anlaşılabilir bu durum. Kızlar hep saçları düzgün dursun isterler. Ve saçlarına farklı renk katacak tokalara sahip olmak isterler. Hemen hemen herkesin toka kutusunda 20’den fazla tokası olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar çok tercih edilen bir ürünü kendiniz evde yapıp satmak ne karlı olduğunu birde siz düşünün. ARAŞTIRIN Yapmış olduğunuz veya yapacağınız tokaların piyasadaki değerini araştırın. Hangi ürünü kaça satacağınızı belirleyen bir liste oluşturun. Böylelikle yapmış olduğunuz tokaları daha çabuk elden çıkarabilme şansını yakalarsınız. NEREDE SATABİLİRİM? Satışı her yerden gerçekleştirebilirsiniz. Yeterli ortaya koymuş olduğunuz ürün kaliteli ve şık olsun. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Yapmış olduğunuz ürünleri mutlaka çevrenizdeki insana gösterin, onlardan fikir almaya çalışın, hediye etmeye özen gösterin ki tercih edilen kişi olabilesiniz. İşinizi büyütecekseniz eğer firmalarla anlaşma sağlayabilirsiniz. Gerekli yerlerle iletişime geçin ve ürünlerinizi pazarlamaya çalışın. Anlaşmalı yerleriniz olsun. Ne kadar çok kişiye ulaşma şansınız olursa o kadar sipariş alır kazanç elde edersiniz.
EV HANIMLARI İÇİN EVDE İŞ İMKÂNI
EV HANIMLARI İÇİN EVDE İŞ İMKÂNI
EV HANIMLARI İÇİN EVDE İŞ İMKÂNI Bayanlar için evde iş imkânı sunan birçok firma vardır. Evde ek iş isteyen üniversite öğrencileri, ev hanımlarına yönelik; giderlerini karşılayacak kadar bir ek gelir kazanmaları mümkün. Boş zamanı olup ve bu boş zamanı en iyi şekilde değerlendirip size iş imkânı sunarak, bütçesine katkı sağlamak isteyenler, gelecek olan ek gelirle ihtiyaçlarını giderecek olanlar için birkaç iş imkânı hakkında bilgi vermek isteriz. EVDE EK İŞ İMKÂNI SAĞLAYAN FİRMALAR GÜVENİLİR Mİ? Facebook ve Instagram sayfalarında, iş ilanı sitelerinde, internet sitelerinin bir köşesinde çıkan reklamlarda denk geldiğimiz zamanlar olmuştur. Evde iş imkânı sağlayan firmalara ne kadar güvenilir gibi sorularla karşı karşıya kaldığımız oluyordur. Elbette ki bunun için sizlere kesin bir bilgi vermemiz mümkün değil. Firmayı nereden bulduğunuz, hakkında edinmiş olduğunuz bilgiler sayesinde güvenilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Devlet kurumuna bağlı olan en güvenilirlerin arasında olan İş-Kur bu imkanlarımızı karşılamaktadır. Yapacağınız birkaç araştırma sonucunda bunun hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün. EVDE YAPABİLECEĞİM EK İŞLER NELERDİR? Evde yapılabilecek başlıca işlerin arasında paketleme işidir. Birçok firma evlere ek iş vererek çoğu kişinin ek gelir elde etmesine katkıda bulunmaktadır. Kadınlara evde ek iş imkânı sağlayan firmalar genellikle paketleme dışında bir iş vermezler. Balon, kına, mum, pipet, kürdan, toka gibi paketlenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Birçok firma maliyeti düşürmek amacıyla her ne kadar evde ek iş verse de bunun çoğu insana katkısı gereğinden çok denebilir. MANDAL PAKETLEME İŞİ Adet başına 5 kuruş ile 10 arasında değişmektedir. Günlük paketlemeniz 200 adet olduğunda bunun size katkısı 10 20 lira arasında değişmektedir. KÜRDAN PAKETLEME İŞİ Firmalar değişim göstereceğinden dolayı size verecekleri paketlere 12’li veya 24’lü olacak şekilde dizmeniz istenir. Günde 100 200 koli yapmanız durumunda aylık 2000 tl gibi bir kazanç elde etmiş olursunuz.