Teknoloji

Sizler için profesyonel yazarlarımız ile hazırladığımız makalelerimizi okuyun ve kendinizi geliştirin.

XİAOMİ Mi 11 ULTRA GÖRÜNMEMİŞ BİR İŞLEMİCİ İLE GELECEK
XİAOMİ Mi 11 ULTRA GÖRÜNMEMİŞ BİR İŞLEMİCİ İLE GELECEK
Teknolojik gelişimler özellikle de günümüz dünyasında büyük hacimli bir yer kaplamaya devam ediyor. Neticede ülkemizde ve dünyanın her bir noktasında istisnasız neredeyse her insanın elinde bir akıllı telefon görmemiz mümkün hale geldi. Bunun bir ekstra getirisi olarak telefon sektöründe özellikle iş yapan ve bu alana yoğunlaşan firmaların, güncellemelerle birlikte yeni modellerini de eşsiz donanımlarıyla ve işlemci sistemleriyle halkın talebine sunmakta olduğunu görüyoruz. Neticede telefonun gelişim tarihini incelediğimizde iletişimin geçtiğimiz yüz yüz elli yıllık bir bantta ne kadar geliştiğini göreceğiz. Bununla birlikte gelecek zamanlarda yerinde saymayacak ve gittikçe büyük bir ivme ile gelişeceğe benziyor. Yazımızın temel konusu olan Xiaomi Mi 11 Ultra’nın görünmemiş bir işlemci sistemiyle gelmesine yazımızın devamında değineceğiz. Meraklılarının bizlere eşlik etmesini tavsiye ederim. Keyifli okumalar! Xiaomi Büyük Yenilik İle Geliyor Çin Halk Cumhuriyeti’nin teknoloji devi olan Xiaomi 2020 senesinin son günlerinde kullanıcılarının karşısına Xiaomi Mi 11 ile çıkmayı başarmıştı. Bunu takip eden önümüzdeki günlerde ise Çin Halk Cumhuriyeti menşeili teknoloji devinin Xiaomi 11 Pro modelini tanıtmasını büyük bir heyecan içerisinde beklemekteyiz. Tanıtacakları bu yeni model telefonda firma büyük ihtimalle kamera konusuna büyük bir yoğunluk gösterecek gibi duruyor. Her insan Pro modelin çıkış ve satışa sunuş gününü beklerken geçtiğimiz günlerde ise Ultra bir modele ait olan bilgilerin paylaşılmış olduğu ortaya çıkmıştı. Xiaomi markasının bir yenilik harikası akıllı telefon modeli Xiaomi Mi 11 Ultra olarak isimlendirilmesi düşünülen bu telefonda bu güne kadar daha hiç görülmemiş olan bir işlemci görebileceğimiz gelen bilgiler arasında yer alıyor. Xiaomi Mi 111 Ultra Snapdragon 888 Plus ile gelecek Telefon içerisinde henüz Qualcomm’un duyurmamış olduğu fakat 2021 senesinin ilk yarısında tanıtacak olduğu Snapdragon 888 Plus yonga set bloğunun da bu telefon içerisinde yer alacağı düşünülen öngörüler arasında bulunuyor. Telefon için henüz bir kamera detay ve bilgisi belirtilmemiş olsa da tahminlere göre dörtlü ya da beşli kamera olacak.
ÇİN PAZARININ YENİ İŞLEMCİ LİDERİ BELLİ OLDU, HUAWEİ DÜŞÜŞTE?
ÇİN PAZARININ YENİ İŞLEMCİ LİDERİ BELLİ OLDU, HUAWEİ DÜŞÜŞTE?
Günümüz dünyasında teknoloji ile alakalı gelişmeler yediden yetmişe her insan tarafından ilgi ve merakla takip edilmektedir. Bu takibin sonucunda da takipçilerin odağı olmayı başarmış bazı dev üreticilere sahip ülkeler göze çarpmaktadır. Gözümüze çarpan ülkelerin başında teknoloji üretimi ve insan iş gücünün fazlalığı dolayısı ile yapılan işin daha hızlı meydana gelmesiyle özellikle Uzak Doğu ülkeleri ve Çin gelmektedir. Telefon sektöründe ise öncü güç olmaya başlayan Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapılan yeni araştırmalar sonucunda pazarın işlemci lideri belli oldu. İşlemci Liderleri Global bir güç olma konusunda emin adımlar atmaya devam eden Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri’nin onlara uygulamakta olduğu yaptırımlara rağmen büyümesine hız kesmeden devam etmektedir. Huawei yasakları ve Xiaomi’nin kara listeye alınıp vatandaşlara sunulmaması gibi gerçekten can sıkıcı uygulama, ambargo ve yaptırımlara rağmen en az kayıpla ilerlemesini sürdürmeye devam eden Çin Halk Cumhuriyeti, işlemci konusunda hala dışa bağımlı şekilde kendi gelişimini devam ettirmektedir. Huawei markasının Kirin işlemcilerini bir daha üretmeyecek olması da Çin Halk Cumhuriyeti’nin Qualcomm ve MediaTek’in önemli başarı elde etmesini söylememiz de yanlış bir yaklaşım ve bilgilendirme olmayacaktır. Tayvan menşeili bir Pazar araştırma kurum ve kuruluşu olan Digitime Research’ün vermiş olduğu son tahminlerin bizlere gösterdiğine göre 2021 senesinin henüz ilk çeyreğinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin akıllı telefonların uygulama işlemcisi olan AP gönderileri önceki dönem çeyreğine göre aynı olmaya devam edecektir. Bu durum da Çin Halk Cumhuriyeti’nin AP sevkiyatının ve bu işlemciye olan talebin tamamen sabit kalacağı anlamına gelmiş oluyor. Geçtiğimiz senenin son çeyreği dahilinde Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki akıllı telefon üreticisi olan kimseler tek başına 211,6 milyon AP çipi satmış durumdadır. Bu tür yongaların çok büyük bir kısmı iki üreticiden meydana gelmektedir. Aynı zamanda bunlar da tahmin edebileceğiniz üzere Madiatek ve Qualcomm gibi önde gelen lider firma ve şirketlerdir. Bu durumdan en fazla yara alan şirket ise gözle görüldüğü gibi Huawei olmuştur.
HUAWEİ MATE X2 ARABA PARASINA SATILACAK
HUAWEİ MATE X2 ARABA PARASINA SATILACAK
Günümüz dünyası artık tam bir teknoloji bağımlısı haline geldi. Teknolojik ürünlere olan rağbet dünyanın her köşesinde ve bütün ücra da olsa yerleşimlerinde kademeli olarak her geçen saniye artış göstermektedir. Cep telefonlarında elde edilmekte olan bütün yenilik gelişimlerinin de rasyonel olarak fiyatlara yansıtıldığını belirtmemiz hiç de abes bir durum olmayacaktır. Bu gün yedi yaşındaki bir çocuğun da yetmiş yaşındaki bir insanın da elinde en kötüsünden de olsa bir akıllı telefon görmek artık mümkün hale geldi ve bu telefonlar artık insan vücudunun bir parçası olarak işlem görmeye başladı. Tüm bunlarla beraber talebin bu kadar fazla olmasının bir getirisi de fiyatların yükselmesi oldu. Kaydedilmiş olan yeni teknolojik gelişmelerin de büyük etkisinin söz konusu olduğu bu durumlarda telefon üreticileri de fiyatlarını tavan seviyeler çıkarttı. Huawei Mate X2 Geliyor! Ülkemiz dahilinde gerçek anlamda tam bir araba fiyatına satışa sunulacak olan Huawei markasına ait Mate X2 modeli, 22 Şubat 2021 tarihinde kullanıcılarının ilgisini çekmek adına tanıtıma sunulacak. Yapılacak olan etkinliğe aslında çok az bir süre kalmasına rağmen telefonun tasarım şekli ve modellemesi de dünyada teknoloji severlerin bilgisi dahiline sızmış durumdadır. Buna göre Huawei markasının yeni bir üretimi olacak olan Mate X2 model telefonlarda yeni nesil katlanabilme özelliği göze çarpan özelliklerin başında kendisine yer bulacak. Açılmış hali ile bir tablet formuna dönüşmesi beklenen Huawei Mate X2 markalı telefonun katlandığında ise oldukça şık ve zarif bir görünüme sahip olması da kullanıcıların merakını ve ilgisini tetikleyecek unsurlar arasında kendisine yer bulmaktadır. Huawei yonga setlerinin üretimini gerçekleştirmiş olduğundan ötürü bu telefon dahilinde Kirin 9000 serisi bir yonga setinin yanı sıra 12 .GB RAM yer alması beklenen özellikler arasında yer alıyor. Android 11 sürümü ve 4.400 mAh kapasiteye sahip olan batarya ile satışa sunulacak olan telefonun kamerası da yine fark yaratan özellikleri arasına girecek. Muhtemelen bu telefonun fiyatı da 2000 dolar gibi bir fiyatta seyredecek.
LG WİNG TÜRKİYEDE, AMA FİYATI AŞIRI YÜKSEK
LG WİNG TÜRKİYEDE, AMA FİYATI AŞIRI YÜKSEK
Günümüz dünyasında teknoloji ekmek ve su kadar önemli bir yer kaplamaktadır. Teknolojinin sağladığı olanaklar sayesinde gelişen ve normalin üstüne çıkan yaşam şartları beraberinde insanların mutluluğunu da taşıyor. Zaman içerisinde teknolojinin ürünlerinde görülen gelişmelerden bir tanesi de akıllı cep telefonlarının ortaya çıkışlarıydı. Buna göre bu telefonlarda pek çok farklı aktivite gerçekleştirilebilir ve diğer telefonlara oranla kullanımda çok daha yüksek verim alınabilirdi. Biraz zaman sonrasında ise bu yenilik kendini tekrarladı ve günümüze kadar geldi. Duracak mı? Hiç sanmıyorum. Teknolojinin gelişmesi ve cihazların daha konvansiyonel bir hale gelmesi tabi ki de sahip olup kullanacaklar için olağanüstü güzellikler sağlayabilir. Fakat, insanların neredeyse aklı ile dalga geçecek kadar astronomik rakamlar da günümüzde cep telefonları için istenir hale geldi. Peki, bu cep telefonlarını bu kadar özel kılan ne ve fiyatı ne kadar gibi soruların cevabını bulmak istiyorsanız yazımızın devamında bizlere eşlik etmelisiniz. Keyifli okumalar! LG Wing ve Fiyatı Bir teknoloji devi olan LG markası geçtiğimiz aylar içerisinde sıra dışı bir cep telefonu modeli ile kullanıcılarının ve meraklılarının önüne çıkmıştı bu telefonun adı da LG Wing’di. Rakip markaları katlanabilir özelliğe sahip telefonları üretmeye devam ederken LG’nin üretmiş olduğu yeni model telefonda ise döner ekran özelliği bulunmaktadır. Donanımı açısından orta derecede bir segmente sahip olan bu akıllı mı akıllı cep telefonu geçtiğimiz günlerde de Türkiye Cumhuriyeti’nde insanların ilgi ve merakları için satışa sunuldu. Sahip olduğu gücünü Qualcomm’un Snapdragon yonga seti aracılığı ile almayı başaran bu akıllı cep telefonu 8 GB RAM’e e borçlu. Aynı zamanda da telefon üzerinde iki farklı ekran modeli varlık gösteriyor. Bu sahip olduğu ekranlar 6.8 inç büyüklüğünde olup 2460 x 1080 çözünürlüğe sahiptir ve 3.9 inç büyüklüğünde olup 1240 x 1080 çözünürlüğe sahip olduğunu biliyoruz. Farklı yapısı ve şık tasarımıyla pek tabi ki dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu telefonun ülkemizdeki satış fiyatı ise tam 14.999 Türk lirası.
MIUI 12.5 İLE XİAOMİ MARKA TELEFONLARIN BATARYASI TÜKENMEYECEK
MIUI 12.5 İLE XİAOMİ MARKA TELEFONLARIN BATARYASI TÜKENMEYECEK
Günümüzde dünya artık tam bir teknoloji bağımlısı olmuş durumdadır. Bu da teknoloji alanında yaşanmış gelişmelerin insanlar tarafından oldukça sıkı bir şekilde takip edilmesine yol açar. Özellikle de günümüz dünyasında cep telefonları çok önemli bir yer kaplıyor. Yedisinden yetmişine pek çok insanın elinde en eski ya da en kötü olması fark etmeksizin bir akıllı telefon bulunuyor. Bu akıllı telefonlar sayesinde de insanlar teknoloji alanında yaşanmakta olan gelişmeleri takip etme imkanı buluyorlar. Akıllı telefonların en büyük sıkıntısı olarak insanların karşılaşmakta olduğu bir problemi, bataryanın çabuk tükenmesi ve insanların kullanım süresini kısıtlaması olarak belirtmemiz yanlış olmayacaktır. Buna göre insanların bu ihtiyacına yönelik büyük bir hizmet vadeden Xiaomi, bataryanın tükenmeyeceğine dair vaatlerini sıralamaktadır. Eğer siz de teknoloji meraklısı bir insansanız yazımızın devamında bizlere eşlik ederek gelişmeleri detaylarıyla birlikte takip edebilirsiniz. Keyifli okumalar! MIUI 12.5 Xiaomi markası, 2020 senesinin Aralık ayı dahilinde Xiaomi Mi 11 modelini ilgililerinin merakına sunmuş ve tanıtmıştır. Bu etkinlik kapsamında MIUI 12.5’i de meraklılarına gösterme şansı bulmuştu. Çin Halk Cumhuriyeti menşeili teknoloji devi firma Xiaomi daha sonrasında ise bazı modellerinde Beta sürecinin ilk adımlarını atmış ve bu süreci başlatmıştı. Yavaş yavaş daha yeni özellikleri gün yüzüne çıkmaya başlayan MIUI 12.5 güncellemesinin yakın tarihte bir detayı daha ortaya konuldu. Akıllı telefon kullanıcısı olan her insanın bildiği gibi telefonlarda şarj ve batarya sorunu hala büyük bir sıkıntı olarak kendisini göstermeye devam ediyor. Xiaomi, mevcut teknolojileri kapsamında bu sıkıntıyı bir yazılım geliştirmek yoluyla çözmek için kollarını sıvamış ve çalışmalarına başlamış durumda. MIUI 12.5 güncellemesi ile gelecek olan akıllı ve bilinçli şarj koruma özelliği ve vasfı sayesinde telefonunuzun bataryasının ömrü korunmuş olacak. Belirli ayarlar dahilinde çalışacak olan bu uygulama sayesinde kullanıcılarının kullanım istatistiğinin takip edilmesine oranlı olarak bu oranların analiz edilmesiyle beraber şarj süresini akıllı olarak telefon kendi kendine belirleyecek. Bu güncelleme tüm Xiaomi ve Redmi model telefonlarda yer alacak.
YENİ AMİRAL GEMİSİ ANDROİD TELEFONLAR ÇOK YAKINDA SATIŞA SUNULACAK
YENİ AMİRAL GEMİSİ ANDROİD TELEFONLAR ÇOK YAKINDA SATIŞA SUNULACAK
Global çapta teknoloji artık insanlar için vazgeçilemez bir unsur haline geldi. Adeta ekmek ve su kadar önemli bir hale gelen teknoloji unsurları devamında da teknolojik gelişmelerin kendisini iyi ve sıkı bir şekilde takip etmesini sağlıyor. İnsanlar da teknolojik gelişmelerden bir haber yaşayacak değiller, işte tam da bu yüzden teknoloji devi firmalarda yaşanan herhangi bir hareketlilik borsalar dahil bütün akılları karıştırmaya ve büyük heyecanlar yaratmaya devam ediyor. Yazımızın devamında bu gelişmelerin bir tamamlayıcısı olacak olan telefonların neler olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Keyifli okumalar! Android Telefonlar Dünya genelinde yaşanmakta olan Koronavirüs salgını nedeniyle kan kaybı yaşayan telefon Pazar endüstrisi bu yıl kendisini toplayacak gibi görünüyor. Üretici olan firmalar yeni amiral gemisi olarak adlandırmakta herhangi bir sakınca duymayacağımız modellerini bu sene içerisinde hızlı bir biçimde tanıtarak daha sonrasında telefon pazarını hareketlendirmeye çalışacak. Xiaomi Mi 11 ile beraber başlayan ve daha sonrasında Galaxy S21 ile serüvenine devam eden amiral gemisi furyasına çok yakın tarihlerde yeni marka ve modellerde telefonlar eklenecek gibi duruyor. Redmi K40 Redmi K40 ailesi ile 2021 senesine giriş yapan Redmi, K40 ve K40 Pro modelleriyle birlikte tanıtıma sunulacak. Üretici firma bu iki akıllı cep telefonu modeli için de üst düzeyde yonga dizilimleri kullanacağını duyurmuştur. Xiaomi Mi 11 Pro Mi 11 modeli ile rüzgarı arkasına almayı başarmış olan marka Xiaomi bu modeli daha da geliştirmek suretiyle Pro model ile çitayı epeyce yükseltecek gibi görünüyor. Tasarımı bakımından ana modeline benzeyecek olan Xiaomi Mi 11 Pro model akıllı cep telefonlarında Snapdragon 888 yonga dizilimi ve 12 GB RAM mevcut olacak. 108 MP + 13 MP + 5MP +5 MP kamera ile kullanıcılarının beğenisine sunulacak olan telefon çok yakın zaman içerisinde kullanıcılarının ilgi ve merakına sunulacak. Xiaomi de bu model üzerinden virüs salgını döneminde yaşadığı zararı bir nebze olsun telafi etmek ve kullanıcılarını da sevindirmek istiyor.
YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİMİZ OLAN HİKİNG A23 SUDAN UCUZ FİYATIYLA GELİYOR
YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİMİZ OLAN HİKİNG A23 SUDAN UCUZ FİYATIYLA GELİYOR
Günümüz dünyasında haberleşme ve iletişim konusu günlük hayatın gerekli bilgilerinden kopmadan yaşama açısından önemli bir yer tutuyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde günden güne gelişim gösteren cep telefonu piyasası da insanların hizmetine oldukça büyük ölçülerde hizmetler sunmaya devam diyor. Ancak pek çok marka telefonun üreticisi ve menşei maalesef ki yurt dışı kaynaklı olarak bizlere sunuluyor ve bizler de kendi ülkemizde üretilecek olan yerli ve milli teknolojik donanıma sahip ürünlerin hasretini uzun sürelerdir çekmeye devam ediyoruz. Bu hasretin bir sonucu olarak yerli ve milli üretim açısından önemli bir yer tutan Hiking A23 model akıllı cep telefonu ise hem cebimizi yakmayacak hem de teknolojik açıdan bizleri doyuracak şekilde ilgi ve merakımıza sunuldu. Marka ve modelin ayrıntılarına göz gezdirmek için yazımızın devamında bizlere eşlik edebilirsiniz. Keyifli okumalar! Yerli ve Milli Üretim Telefon Sudan Ucuz Fiyata Halka Arz Ediliyor Ülkemiz dahilinde üretilmekte olan yerli ve milli telefon markası Hiking, yeni modelleri ile insanların karşısına sudan ucuz denebilecek bir fiyatta çıkıyor. Merkezi Türkiye’nin metropol şehri İstanbul bünyesinde bulunmakta olan Türkiye’nin yerli ve milli telefon markası Hiking markasının yeni üretmekte olduğu telefonları ile gündeme geldiğini çeşitli kaynaklardan duyabilir ve okuyabiliriz. Buna göre Hiking firması geçtiğimiz günlerde merakla beklenmekte olan Hiking A23 modeli telefonunu oldukça düşük ve uygun bir miktardan müşterilerine sunmuştur. Türkiye’de yani ülkemizde Hiking A23 marka telefonun satış fiyatı yalnızca bin sekiz yüz elli Türk lirası olarak belirlenmiş ve müşterilerin ilgisine sunulmuştur. Özellikleri Nelerdir? Yerli ve milli akıllı telefon üreticisi olan markanın yeni modelinde 6.53 büyüklüğe sahip olan ve 1080x 2340 çözünürlüğe sahip bir ekran yer almaktadır. Fiyatı uygun tutabilmek adına bu yerli ve milli akıllı cep telefonu modelinin ekranında LCD panel yer almaktadır. Telefonun kalbi olarak adlandırabileceğimiz noktada ise MediaTek’in 8 çekirdeğe sahip 2.0 GHz hızında çalışmakta olan yonga seti ve 6 GB RAM bulunuyor.
XİAOMİ GİZEMLİ BİR TELEFON ÜZERİNDE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
XİAOMİ GİZEMLİ BİR TELEFON ÜZERİNDE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Teknolojik gelişmeler bu günün dünyasında neredeyse her insan tarafından ilgi ve dikkatle takip edilmektedir. Özellikle de cep telefonlarında yaşanacak olan yenilikler teknoloji bağımlıları için adeta takip edilmezse nefes alınamayacak kadar önemli bir hale gelmiştir. Telefonun icadından bu güne temel amacın iletişim olduğunu düşündüğümüzde düz mantık penceresinden bakınca cep telefonlarında yaşanacak olan her teknolojik gelişmeyi bizim hayatımızda büyük etkilere sahip olan iletişime de yormamız gerekiyor. Neticede, iletişim ihtiyacı hissedilmezse cep telefonlarına da büyük ölçüde gerek kalmayacak. İletişim ise sadece birisi ile konuşmak değil, sosyal mecralarda paylaşılan fotoğraflardan videolara kadar pek çok unsuru içinde barındırıyor. Bir de bu noktada firmaların birbirleriyle giriştikleri yarışlar neticesinde yaşanan gelişmeler de hayli dikkat çekici. Çünkü bütün firmalar rakiplerinin önüne geçmek ya da işlerinin gerçekten korunabilmesi için büyük ölçüde çabalar harcıyor, haklılarda. Şimdi yazımızın devamında Xiaomi markalı gizemli bir telefonun bize ulaşan detaylarını aktaracağız. Keyifli okumalar! Xiaomi Markasının Gizemli Telefonu 2021 senesi teknolojik gelişmeler açısından oldukça hızlı bir şekilde başladı. Yeni telefonların markalar tarafından oldukça sık bir şekilde insanların beğenisine sunulduğu bu günler dahilinde Xiaomi markasının orta semgent içeren kartların belki de yeniden dağıtılmasına ve yeniden planların yapılmasına sebep olabilecek bir modelleme üzerinde çalışmakta olduğu gün yüzüne çıktı. Sızıntı yapan görüntüler sayesinde popüler olması muhtemel Digital Chat Station’un bizlere aktarmış olduğu bilgi ve verilerin ışığında Xiaomi, OLED ekran sahibi yeni bir orta sınıf akıllı cep telefonu üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bahsini ettiğimiz bu akıllı cep telefonu çok büyük ihtimalle Snapdragon M7350 yonga öbeğine ve 64MP arka kamerasının varlığının yanı sıra 5X optik yakınlaştırma seçenekleri ile de bir telefoto kamera haline gelecek. Böylelikle de telefon ve teknoloji dünyasında yaşanacak gelişmelerin artık bir basamağını daha tırmanmış olacağız ve diğer basamaklar da bizim tırmanmamızı hazır halde bekliyor olacaklar. Neticede eskileri konuşmayı bir zaman artık bırakacak olsak da yeniliklerden bahsetmekten asla ama asla sıkılmayacağız.
XİAOMİ GOOGLE’A REST ÇEKTİ! ŞİMDİ GOOGLE DÜŞÜNSÜN!
XİAOMİ GOOGLE’A REST ÇEKTİ! ŞİMDİ GOOGLE DÜŞÜNSÜN!
Günümüz dünyasında teknoloji ve teknolojik gelişmeler hızla kendilerini yenilemeye devam ediyor. Bir yarışın içerisindeki bütün markalar da bu yarışta sürekli bir şekilde kalmak için ellerinden gelen bütün çabayı ve bütün eforu harcamak zorunda kalıyorlar. Bu yoğun çaba ve eforun karşılığında da müşterilerinin ve kullanıcılarının karşısına her noktada yeniliklerle ve güzelliklerle çıkmayı hedefleyip onların gönüllerini çelmeyi amaçlamış olan teknoloji devi markalar yahut diğer bütün ticari şirketler sürekli olarak en iyisi benim diyerek bir yarışın içerisine atıyorlar kendilerini. Bazen bu yarışın içerisine ülkelerin siyasi hayatlarındaki dengeleri koruma politikaları da dahil olabiliyor. Bu politik hamleler karşısında markaların da birbirlerine karşı fazlasıyla değişebiliyor. Bu değişikliklerden bir tanesini konu alacağımız yazımızın devamında bizlere eşlik ederek ayrıntılı bilgileri edinme şansına sahipsiniz. Keyifli okumalar! Xiaomi ve Google Arasında Neler Oluyor? Donald Trump başkanlığındaki Amerika Birleşik Devletleri hükumeti Çin Halk Cumhuriyeti’ne karşı bir ekonomik savaş başlatmış ve bu süreç içerisinde günah keçisi olarak Huawei markası hedef tahtasına yerleştirilmişti. Huawei markasının yoluna adeta bir taş koyan Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz günler içerisinde Xiaomi markasını da hedefleri arasına almış ve onları da kara liste içerisine dahil etmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nin öne sürdüğü iddialara göre Xiaomi markası, verilerini Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Ordusu ile paylaşmaktaydı. Tabi ki bu iddiaların sonucunda da Xiaomi anında yalanladı ve Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı bir dava süreci başlatıldı. Huawei markası gibi sessiz kalmayı tercih etmeyen Xiaomi bu süreçte gayet radikal sayılabilecek kararlara da imza attı. Xiaomi markası Çin Halk Cumhuriyeti dahilinde MIUı 12.5 güncellemesini yüklemiş olan kullanıcıların Google Servisleri’ni kullanmasını süresiz olarak engelledi. Google tarafından gelen bir yasak olmamasına karşın Xiaomi markasının bir rest çekme isteği içerisinde bulunarak bu karara imza attığını söylemek mümkün olan bir durumdur. Xiaomi tarafının yapmış olduğu genel bir açıklamaya göre ise uyumluluk sorunlarından ötürü birtakım Xiaomi marka telefonlarda Google Servislerinin kullanım dışı kaldığı söyleniyor.
GELECEKTE VERİLER ÇİPLER YERİNE SIVILAR İÇERİSİNDE DEPOLANACAK
GELECEKTE VERİLER ÇİPLER YERİNE SIVILAR İÇERİSİNDE DEPOLANACAK
Dünya her geçen gün teknoloji üzerine gerçekleştirmiş olduğu çalışmaların sayısını artırmakta ve artan bu sayılar da insanların hayatını kolaylaştırmak adına bir numaralı başvuru mercii olarak göze çarpmaktadır. Bunun nedeni de günümüz insanlarının teknolojiye olan ilgi ve merakıdır. Bu ilgi ve merakın nedeni de insanların ellerinde artık gelişmeleri takip edebilecekleri cihazların artması ve aynı zamanda meydana gelecek her yeniliğin onların hayatını kolaylaştırmada büyük pay sahibi olacağı inancı yatmaktadır. Verilerin Depolanması Verilerin depolanması huşunda olasılıkların içerisinde en önemli olarak görülmekte olan olasılık bilgileri moleküller üzerinde kodlamak yolunda girişilecek bir çabanın olasılığıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nden bir üniversitenin çalışmaları arasında bu tür bir çalışmanın da yer almakta olduğunu biliyoruz. Bu üniversitenin konu ile ilgilenen araştırmacıları metabolom ismi verilmiş olan ve biyolojik sistemler üzerinde yer alan, amino asit, çeşitli küçük moleküller ve şekerden oluşmakta olan sıvılar içerisinde görüntü içerikli olan dosyaları başarılı bir şekilde depolamak adına bir sistem geliştirmeyi başarmışlardır. Metabolom olarak adlandırılmakta olan sistemler aslında taşıyabildikleri bilgiler açısından epey bir şekilde zengin kimyasal sistemler olarak değerlendirilmektedirler. Bu değerlendirme de verileri depolama konusunda önümüzdeki senelerde kullanabileceğimiz sıvıların olduğunu bizlere göstermektedir. Söz konusu olan bu araştırmada Eamon Kenedy ve onun arkadaşları öncelikli olarak dijital verileri kimyasal karışımlar içerisinde depolamayı başarmıştır. Sonrasında ise kütlenin spektrokopisi yolu ile bu verileri geri almaya muvaffak oldular. Araştırma esnasında kullanmış oldukları sentetik madde metabolom, nükleositler, vitaminler ve nükleatitler, metabolik ara ürünleri içerisinde barındırmakta olan otuz altı çeşit farklı kimyasal maddeden meydana gelen her bir çelik plaka içerisinde bin dört yüz tane birbirinden değişik veri seti içeren noktalar işaretlenebilmektedir. Yapay metabolomlar içerisinde depolandıklarını bildiğimiz görüntülere ait olan veri setlerini yüzde doksan dokuz oranından daha iyi ve yüksek kesinlikte işlemek üzere araştırmacılar, yayınlamış oldukları makalelerinde bu çalışmalarının ardından küçük moleküllerden meydana gelen sıvıların verileri herhangi bir çip aygıtı yerine sıvı kullanımı ile depolayabileceklerini bütün dünyaya duyurmuştur.
LİFİ NEDİR?
LİFİ NEDİR?
Eğer bu sistemin mucidi olan Harald Haas haklı ise yalnızca birkaç yıl içerisinde internet bağlantımızı sadece ama sadece ampuller sayesinde elde etmeyi başarabileceğiz. Haas İskoçya sınırları içerisinde bulunmakta olan Edinburg Üniversitesi’nde mobil iletişim profesörlüğü yapmaktadır. Harald Haas yıllar boyunca verilerin LED ampuller sayesinde aktarılması fikrine sahip bir kişiydi. Günümüzde ise Lifi sistemi hakkında çalışan model yaratabilmek konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Yapmış olduğu son TED konuşmasında bilgileri aktaran Haas bir mağaza bünyesinden satın almış olduğu LED ampul sayesinde güneş pili üzerinden dizüstü bilgisayarına video aktarmasına yarayan prototiplerinden birisini anlatmış ve göstermişti. Lifi Ne İşe Yarayacak? Lifi temel olarak Wifi ile aynı çalışacak fakat aralarında ayrışmalarını sağlayacak olan belli başlı farklar yer alacak. Bizler radyo sinyallerini kullanarak internet erişimini sağlamak yerine artık kablosuz bir şekilde aktarabilmek adına LED ışıklarını kullanmaktayız diyen Harald Haas geleneksel anlamdaki Wifi verilerini cihazlara aktarmak adına radyo sinyallerini kullandığını da söylemektedir. Günümüzde Wifi dünyanın internet ileticisi olan her noktasında nerede ise yarısını taşımaktadır. Bu nedenden ötürü ise insanlar daha çok online olmaya başlar ve nesnelerin interneti olarak tanımlamakta olduğumuz şey büyüme gösterdikçe gelecek senelerde bu oran artış gösterir. Harald Haas da konuya dahil olmak üzere birtakım uzmanlar bu ağların ağır talepler sonucunda yavaşlamalarına sebep olabilen spektrum çatlağına neden olabilmesinden endişelenmektedirler. Lifi Çok Daha Hızlı Olacak Günümüz insanlarının en büyük dertlerinden bir tanesi aslında interneti hızlı bir şekilde kullanmaya başlamaktır. İnternete erişimlerinin yavaş olduğu zamanlarda insanlar bir noktada bağlantılarının kopmasından da endişe ederek korku yaşamaktadır. Günümüzdeki çağın bir internet çağı olmasından ötürü de insanların bu endişelerini ve korkularını gayet normal karşılamak doğaldır. Wifi sinyallerinin duvarlardan geçmekte zorlanmasından ötürü yaşanan yavaşlık problemlerinden ötürü Lifi konusunda böyle bir endişe yaşanmayacaktır. Neticede ışıklarınızı devamlı şekilde açık tuttuğunuz sürece internet erişim hızınız hızlı bir şekilde akmaya devam edecek. Bununla birlikte de Lifi kullanacak olan kimselerin ışıkları sürekli açık tutması olmazsa olmazdır.
NESNELERİN İNTERNETİ VE SENSÖR UYGULAMALARI
NESNELERİN İNTERNETİ VE SENSÖR UYGULAMALARI
Günümüz dünyasında geçen her zaman popülaritesi artmakta olan ve kullanım alanı genişleyen nesne interneti kapsamı içerisinde geçtiğimiz yıllar içerisinde tabletler, bilgisayarlar ve telefonlar dışında kalmakta olan yaklaşık altı milyar ile dokuz milyar arsındaki cihazın internet ağlarına bağlı olduğu tahmin edilmekte olan bilgiler arasında yer almaktadır. Söz konusu olan bu sayı dünya üzerinde kullanımı olan bütün cihazlar dahil edildiği zaman yaklaşık olarak on yedi milyar olarak düşünülüyor. Bu yılın sonuna doğru ise bu cihazların sayısının otuz milyarı bulacağı tahmin edilen veriler arasında yer almaktadır. ıOt sayesinde pek çok endüstri dahilinde cihazların birbirlerine bağlanması sağlanan imkanlar arasında yer alır. Söz konusu olan bu iletişim ağı sensör pazarlarında doğru orantılı olarak gelişmektedir. Önümüzdeki on sene içerisinde ise her sene için yaklaşık olarak bir trilyon sensörün konuşlandırılacağı tahmin edilmekte ve öngörülmektedir. Sensör Uygulamaları Nelerdir? Akıllı sensör olarak tabir edilmekte olan sensörler, ıoT sektörünün sadece ama sadece küçük bir bölümünü temsil ediyor olsa da onların varlığından söz edemediğimiz bir dünya içerisinde ıoT sisteminin de mevcut olacağını düşünmemiz olasılıksız olan bir durumdur. akıllı sensör teknolojisi dahilinde veri dağıtımı esnasında çok önemli ve çok büyük bir rol oynamakta olan, bununla birlikte de pek çok yeni uygulamanın içerisinde önemli bir etkinleştirici olarak rol oynayan ve yer kaplayan, nesnelerin interneti bloğu arasına fazla bağlantılı ve analitiklik kazandırılmaktadır. Sözünü etmiş olduğumuz bu sensörlerin yanı sıra aynı zamanda radyo frekanslarını tanımlamak adına etiketleri ve okuyucuları da aynı zamanda Iot uygulamaları içerisinde çok sık kullanılır olarak görmekteyiz. Ultrasonik olarak bilinen sensörler sayesinde katı ve sıvı halde bulunmakta olan nesnelerin temassız bir şekilde algılanabilmesi sağlanmaktadır. Bu durum da sensörlerin bir tank içerisinde yer almakta olan su seviyelerinin izlenmesinden konsantrasyon oluşturmaya ve nesnelerin birbirlerine olan yakınlıklarını tespit etmekten çok çeşitli işlevler için kullanıldığını bilmekteyiz. Kısacası günümüz dünyasında her geçen gün teknoloji çalışmaları ve teknoloji gelişmeleri son hız ile artmaktadır.
ANDROİD GELİŞTİRİCİ SEÇENEKLERİ İLE NELER YAPILABİLİR?
ANDROİD GELİŞTİRİCİ SEÇENEKLERİ İLE NELER YAPILABİLİR?
Android işletim sistemine sahip olan telefonlar diğer işletim sistemlerini kullanarak onlardan faydalanmakta olan telefonlara, yani bir açıdan rakiplerine oranla özelleştirme seçeneklerinde kullanıcılarına sunmakta oldukları seçeneklerin daha fazla sayıda olması ile öne çıkmayı başarmaktadır. Hiç şüphesiz bu özelleştirmelerin ve kişiselleştirmelerin pek çoğu geliştiriciler seçeneklerinin arasında kendisine yer bulmaktadır. Eğer siz de bu konuya merak duyanlar arasında yer alıyorsanız yazımızın devamında önce geliştirici seçeneklerini sonra bu seçenekleri nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Keyifli okumalar! Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır? Android işletim sistemine sahip olan telefonlar içerisinde geliştirici seçenekleri varsayılan ayarlar dahilinde gizli bir şekilde kendisine yer bulmuştur. bu ayarları aktif hale getirebilmek için yani açıp kullanabilmek adına öncelikle ayarlar bölümüne girerek sisteme tıklamanız ve daha sonrasında telefon hakkında bilgileri size sağlayacak olan bölüme giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında ise artık geliştiricisiniz bildirimini görene kadar sürüm numarasının üzerine dokunmanız ya da tıklamanız gerekiyor. Bildirimi görmeniz halinde ise telefonunuzun ayarlar menüsü içerisine geliştirici seçenekleri dahil edilecektir. Uyanık Kal Söz konusu özelliği aktif yani çalışır hale getirdiğiniz zaman telefonunuzun ekranı şarja takılı halde bulunsa bile kapanmayacaktır. Temel anlamda bakılırsa geliştirici olan kimseler için kullanılmakta olan bu özellik, standart kullanıcılar adına da bazı durumlarda faydalı hale getirilebilir. Örnek olarak twitter ya da benzeri olan bir sosyal medya uygulaması içerisinde anlık verileri görebilmek için bu ayarlardan faydalanmanız mümkün olacaktır. OEM Kilidini Çözmek Blootlader kilidini çözmek, yani açmak, custom şekilde Rom yüklemesi gerçekleştirilirken yapılması gereken ilk şeydir. Bunun da tam olarak açıklamasını şu şekilde yapabiliriz; telefonunuz dahiline herhangi bir sebepten ötürü ROM yükleme işlemi gerçekleştirmeyi düşünmekte iseniz, geliştiriciler seçeneklerinde kendisine yer bulmakta olan bu özelliği kullanmanız ana şartlar arsında er almaktadır. Bu tip uygulama ayarlarını kullanmanız halinde telefon kullanımınızda büyük gelişmeler kazandığınızı fark edeceksiniz. Bu gelişmeler dolayısı ile telefonunuzun kullanımının verimliliğini artıracak ve sizi istediğiniz faaliyetleri rahat bir şekilde ve tam anlamıyla gerçekleştirebilmeniz için kolaylık sağlayacaktır.
ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK
ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK
Artırılmış gerçeklik tanımı, gerçek dünya üzerinde yer almakta olan çevrenin ve içerisindekilerin, bilgisayarlar tarafından üretilmekte olan, ses, GPS, grafik ve görüntülerin zenginleştirilmesi ile mevcut hale getirilmiş olan canlı ya da dolaylı olan fiziksel görünümdür. Söz konusu olan bu kavram kısa ve net bir tabir ile gerçeklik kavramının bilgisayarlar tarafından üretilmesi ve de bu üretimin gerçeklik dozunun arttırılmasından ileri gelmektedir. Bu noktada teknolojinin işlevi ise kullanıcı olan kişinin gerçeklik algısının zenginleştirilmesi durumu ile alakalı olan bir işlevdir. Bununla beraber sanal gerçeklik tanımında gerçek dünyanın yerinde daha iyi bir şekilde tasarlanıp ardından daha gerçekçi halde insanlara sunulan bir dünya yer almaktadır. Gerçeklik Artışı Söz konusu olan bu artış yani zenginleştirme gerçek zamanlı olarak gerçekleşmekte ve bununla birlikte çevresinde yer almakta olan ögeler ile de çok iyi bir şekilde etkileşim içerisine girmektedir. Her geçen gün gelişmekte olan zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisini kullanarak ve ondan yardım alarak etrafta yer almakta olan bilgiler ile etkileşime girilebilir. Kişinin yer almakta olduğu çevre içerisinde yapay bilgiler ve ögeler gerçek dünya ile bu şekilde bağdaştırılacaktır. Söz konusu olan bu zenginleştirilmiş gerçeklik teriminin literatüre Boeing üzerine çalışmalar gerçekleştirmekte olan Thomas Caudell tarafından kazandırıldığına dair yaygın bir inanış da söz konusudur. Artırılmış Gerçeklik Uygulama Önerileri Aurasma, bir artırılmış gerçeklik örneğidir ve aynı zamanda görüntü tanıma teknolojisine verilmiş olan yegane isimdir. İşletmeler ve de bireyler Aurasma’yı hem kendileri için kullanmak ve deneyim oluşturup çevre ile bunu paylaşmak ile birlikte hem de çevrelerinde yer almakta olan gizli dijital içerikleri keşfetmek için kullanmaktadırlar. Öğretmenleri ise bu platformu kullanan en yaygın iş grubu olarak tanımlamamız mümkün olan bir durumdur. artırılmış gerçeklik uygulamaları günümüz dünyası için çok yeni teknolojiler arasında yer alsa da dünya üzerinde hizmet vermekte olan bilişim sektörünü domine eden firmalar tarafından büyük yatırımlar almaktadır. Dünya devi ve aynı zamanda teknoloji devi olan şirketler kendi kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek adına bu teknolojiyi kullanır.
ÇALIŞANLAR ADINA EN İYİ MASAÜSTÜ KULAKLIK TERCİHİ HANGİSİDİR?
ÇALIŞANLAR ADINA EN İYİ MASAÜSTÜ KULAKLIK TERCİHİ HANGİSİDİR?
Çağrı merkezleri içerisinde yer alan çalışma ortamları genel olarak oldukça gürültülü olarak bilinen ortamlardır. Çalışan operatörler müşterileri ile telefon üzerinden konuşarak ve veya çalışma arkadaşları ile sohbetler ederek bu gürültü akışına katkı sağlamaktadır. Söz konusu olan bu gürültü aslında işin ve iş yerinin bir parçası haline gelmiş iken, çağrı merkezi dahilindeki işbirliği atmosferinin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Ama bu parçanın gerçekten bütün halde bulunuyor olması ve gürültünün varlığını her zaman koruması, müşteriler için de müşteriler ile kontak halinde olan operatörler için de gerçekten tatsız ve kötü bir deneyim haline gelebilir. Çağrı Merkezleri Gürültüyü Azaltmak Uğruna Ne Tür Çalışmalar Yapabilir? Çağrı merkezleri dahilinde her zaman mevcut olan gürültülü ortamı biraz olsun azaltabilmek için pek çok önlem alınabilir ve daha pek çok önlem söz konusu olabilir. Bu önlemlerden bazıları ise çalışanlar arasında bulunan mesafeyi daha da açmak, masaları, zemini, duvarları ve ses emici ekipmanların kullanılabileceği her noktayı ses emici maddeler ile kaplamak ve gürültüyü önlemek adına gürültü önleme cihazları kullanmak olabilir. Ancak bu önlemler bir bütün olarak alınabilmesi bile pek çok çağrı merkezi için pratik, uygun ve de ekonomik olmayabilir. Sadece gürültü engellemek adına şirketlerin büyük masraflara katlanacak olması, öncelikle yöneticilerin canını gerçekten fazlasıyla sıkacak bir durum olacaktır. Söz konusu olan gürültü zorluğunun üstünden gelinebilmesi adına çalışanlara kaliteli kulaklıklar sunulabilir. Seçilecek olan dorğu kulaklıklar sayesinde müşteri temsilcileri müşterilerle kurdukları kontaklarda iletişimin seviyesini en üst düzeye çıkartabilir ve müşterilerine hiçbir firmada yaşamadıkları sesli sohbet aşamasındaki müşteri memnuniyetini sunabililerler. Kulaklık Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Arasında Neler Yer Alır? Öncelikle bu ortamlarda verimli bir kulaklık kullanmanın faydası büyük ölçüde görülecektir. Bu sayede de verimli ve kaliteli bir kulaklık hem müşteri temsilcilerinin işine gelecek hem de müşterilerin deneyimini artıracaktır. Çalışma ortamında gereksiz gürültünün azaltılabilmesi de önemli bir husustur. Arka planda çalışanların ya da makinelerin gürültüsünü önlemek de iyi bir seçenektir.