Teknoloji

Sizler için profesyonel yazarlarımız ile hazırladığımız makalelerimizi okuyun ve kendinizi geliştirin.

Apple ve Samsung'dan art arda etkinlik duyuruları: Apple Unleashed ve Galaxy Unpacked
Apple ve Samsung'dan art arda etkinlik duyuruları: Apple Unleashed ve Galaxy Unpacked
İki teknoloji devi Apple ve Samsung üst üste etkinlik duyurusu yaptı. Apple Unleashed, Samsung ise Unpacked etkinlikleri için tarih verdi. İşte söz konusu etkinliklerde tanıtılması beklenen ürünler ve bilinmesi gereken diğer detaylar...   ABD'li teknoloji ürünleri üreticisi Apple ve Güney Koreli Samsung arasında kıyasıya bir rekabet var.  İki dünya devinin bu rekabeti tanıtımlarına da yansıdı. Apple ve Samsung iki gün arayla tanıtım etkinliği düzenleyeceğini duyurdu. Duyurular da birbirlerine çok yakın sürede gerçekleşti.  APPLE UNLEASHED İÇİN TARİH VERİLDİ iPhone, iPad ve Mac gibi cihazlarıyla piyasada kendine özgü bir yer edinen Apple Unleashed adını verdiği etkinliğin ne zaman yapılacağını paylaştı.  Apple'dan yapılan açıklamalara göre birden fazla cihazın tanıtılması beklenen Unleashed etkinliği 18 Ekim'de düzenlenecek. Etkinlik Türkiye saati ile 20.00'de başlayacak ve internetten canlı olarak izlenebilecek. Corona virüs pandemisi nedeniyle etkinlik online düzenlecek.  Apple'ın etkinlikte M1X işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini modellerini, AirPods 3'ü tanıtması ve son olarak macOS 12 Monterey işletim sisteminin çıkış tarihini paylaşması bekleniyor.  SAMSUNG UNPACKED 2 GELİYOR Apple'ın açıklamasının hemen ardından Samsung'un Youtube kanalından da bir fragman yayımlandı. Unpacked Part 2 adı verilen etkinliğin 20 Ekim'de düzenleneceği açıklandı.  Türkiye saati ile 17.00'de yapılacak etkinlik YouTube'dan canlı yayınlanacak. Etkinlikte, OneUI 4.0 ve Galaxy S21 FE cihazlarının tanıtılması bekleniyor. 
Prens William'dan Jeff Bezos ve Elon Musk’a uzay turizmi eleştirisi
Prens William'dan Jeff Bezos ve Elon Musk’a uzay turizmi eleştirisi
Prens William'dan Jeff Bezos ve Elon Musk’a uzay turizmi eleştirisi Uzay rekabetini ticari uçuşlarla körükleyen Jeff Bezos ve Elon Musk'a İngiltere'den tepki geldi. Prens William Earthshot Ödülleri öncesi yaptığı konuşmada iklim krizini çözmek yerine uzay turizmi yarışına girişilmesini eleştirdi.     Pandemi döneminde servetlerini üst üste katlayan en zenginler konumundaki teknoloji devleri uzay turizmi işini vızır vızır ilerletirken, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in en büyük torunu Prens William, "Dünya'yı kurtarmak uzay turizminden önce gelmeli" tepkisini gösterdi. Yeryüzündeki iklim krizine atıf yapan Cambridge Dükü, girişimcilerin uzay turizminden önce Dünya'yı kurtarmakla uğraşması gerektiğini söyleyerek "Büyük zihinler bu gezegeni onarma çabasına odaklanmalı, bundan sonra gidip yaşanılacak yeri bulma çabasına değil" dedi. 'Gençlerde kaygı sendromu yaratıyor' Kendisi tarafından finanse edilip 'tarihteki en prestijli küresel çevre ödülü' diye nitelenen Earthshot Ödülleri'nin bu ay açıklanması öncesi BBC'nin Newscast programına konuşan Prens William, 'gelecekleri temelden tehdit altındaki genç kuşaklardaki iklim felaketi endişesine' dikkat çekti. "Son derece sinir bozucu ve kaygı yaratıcı" diye ekledi. 'Gezegenimizden vazgeçmeyin' Birleşik Krallık tahtı için babası Galler Prensi Charles'dan sonra ikinci sırada yer alan William, 'yeryüzünün geleceği için çözümler düşünmek yerine gezegenden vazgeçip uzay yollarına düşmemek gerektiğini' söyledi.
ABD Kripto Para Madenciliğinde Çini Geride Bıraktı
ABD Kripto Para Madenciliğinde Çini Geride Bıraktı
Bitcoin madenciliğinde ABD, Çin’i geride bırakarak zirveye yerleşti İngiltere’de Cambridge Üniversitesi tarafından yayımlanan yeni verilere göre ABD, Çin'i kısa sürede geride bırakarak, küresel bitcoin madenciliğinde en büyük paya sahip oldu. Rakamlar, Çin Merkez Bankası'nın kripto para yasağının ardından sektördeki değişen oyuncu dengelerini gözler önüne serdi. Çin Merkez Bankası, geçen Eylül ayında kripto paralar ve türevleriyle yapılan tüm işlemleri yasakladı. Çin Merkez Bankası internet üzerinden yaptığı açıklamada, "Sanal para ile yürütülen iş faaliyetleri yasa dışı faaliyetlerdir. Bu faaliyetleri yürütenlerin kanunlar çerçevesinde cezai sorumlulukları soruşturulacak" denildi. Ardından, kripto para borsaları Huobi ve Binance, Çinli yatırımcıları kabul etmeyeceklerini açıkladı.  Çin Merkez Bankası'nın bu kararının ardından bitcoin madenciliğinde  küresel dengeler değişti. Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi'nden paylaşılan bilgilere göre, Çin'in "hash oranı" olarak bilinen küresel bitcoin ağına bağlı bilgisayarların gücündeki payı Mayıs'ta yüzde 44 iken birkaç ay içinde yüzde sıfıra düştü. Çin'in payı 2019'da yüzde 75 kadar yüksekti. Bu durum,  süreç lojistik zorluklarla dolu olsa da, madencilik teçhizatı üreticilerinin dikkatlerini Kuzey Amerika ve Orta Asya'ya kaydırmasına neden oldu. Büyük Çinli madenciler de başka ülkelere taşındı. 
Robot köpeğe sniper silah monte edildi.
Robot köpeğe sniper silah monte edildi.
ABD'de bir robot köpeğe keskin nişancı silahı takıldı. Savaş fuarında tanıtılan köpek ilgi çekti. Köpeğe takılan sniper silahının insansız araçlar için özel tasarlandığı belirtildi. En yaygın robot uygulamaları arasında dört ayaklılar geliyor. Denge problemini daha hızlı aşan bu robotlar birçok alanda kullanılacak şekilde programlanıyor. Yapay zekayla desteklenen robot köpekler denildiğinde akla ABD merkezli Boston Dynamics gelse de bu alanda çalışan tek şirket onlar değil.   Amerika Birleşik Devletleri ordusuyla işbirliği yapan iki firma robot köpeğe silah monte etti.Keskin nişancı tüfeği (Sniper) monte edilen robot Washington'da görücüye çıktı. Ghost Robotics'in sosyal medyada yaptığı paylaşımda sniper köpeğin son teknoloji silahlarla donatıldığı belirtildi. Şirketin halihazırda Vision 60 adı verilen bir robot köpek modeli bulunuyor. Silahlı robot köpek bu versiyonun modifiye edilmiş hali. Şirket robot köpeğin durdurulamaz olduğunu öne sürdü. SWORD'un üzerindeki sniper tüfeğinin adı ise SPUR. Bu silah da insansız görevler için özel olacak tasarlandı. SPUR'ın 1200 metre ötedeki hedefi vurabildiği iddia ediliyor.   Üzerinde birçok sensör bulunan silahın gece ve gündüz koşullarına adapte olabildiği aktarıldı. Ancak robot yapay zekayla çalışmıyor. Tıpkı insansız hava araçları gibi bu robot köpek de uzaktan biri tarafından kontrol ediliyor.  
Amazon'un etkinliğinde tanıtılan 7 yeni ürün
Amazon'un etkinliğinde tanıtılan 7 yeni ürün
Düzenlediği etkinlikle birlikte yeni donanım ve yazılım ürünlerini tanıtan Amazon, akıllı termostat gücünü Alexa'dan alan bir ev robotuna kadar pek çok ürün tanıttı.   Dünyanın en önemli e-ticaret platformlarından olan Amazon, donanım ürünleri üretmeye de devam ediyor. Dün düzenlediği etkinlikle birlikte yeni donanım ve yazılım ürünlerini tanıtan Amazon, akıllı termostat gücünü Alexa'dan alan bir ev robotuna kadar pek çok ürün tanıttı. Bu haberimizde Amazon tarafından tanıtılan yeni ürünlere yakından bakıyoruz. Akıllı Termostat Etkinlikte Alexa destekli akıllı bir termostat tanıtan Amazon, söz konusu akıllı termostat modelini geliştirmek için Resideo firması ile iş birliğine gitti. Alexa desteği sayesinde sesli komutlar ile kontrol edilebilecek olan akıllı termostat, 60 dolarlık bir ücrete sahip.   Astro Robotik teknolojisi her geçen gün gelişmeye ve yeni örnekler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Alexa destekli akıllı bir ev robotu geliştiren Amazon, robotu ile birlikte güvenlik özellikleri sunuyor. Astro adındaki akıllı robot, ön sipariş için 999, sonrası için ise 1449 dolar fiyat etiketi ile satışa sunuldu.   Echo Show 15 Alexa destekli bir başka ürün grubu olan Echo Show, yeni modeli olan Echo Show 15 ile karşımıza çıktı. Duvara asılan bir tablo gibi duran Echo Show 15, daha önce karşımıza çıkan Echo Show modelleri ile benzer özelliklere sahip olacak. Ürünün fiyatı ise 250 dolar.   Amazon Glow Hem tablet hem de projeksiyon cihazı olarak kullanılabilen ilginç bir ürün olarak karşımıza çıkan Amazon Glow, özellikle çocuklar için geliştirildi. Temelinde 8 inç büyüklüğünde bir tablet olan Amazon Glow, üzerinde bulunan yansıtma özelliği ile birlikte çocukların daha geniş alanlarda oyun oynamalarına olanak tanıyor. Amazon Glow'un fiyatı ise ön sipariş için 250, sonrası için ise 299 dolar.   Halo View fitness Fitbit benzeri akıllı bir bileklik modeli ile karşımıza çıkan Amazon, Halo View fitness modeli ile hem sağlık hem de spor takibi yapılmasını hedefliyor. Halo View fitness modelinin fiyatı ise 80 dolar.   Blink akıllı kapı zili Amazon'un 2017 yılında satın aldığı bir şirket olan Blink, yeni ürünlerini etkinlikle birlikte tanıttı. Blink tarafından tanıtılan ürünler arasında 50 dolar fiyat etiketine sahip olan akıllı kapı zili de bulunuyor. 1080 piksel video kaydı yapabilen akıllı kapı zilinin batarya ömrü ise 2 yıl.   Yeni Ring ürünleri Ring'in otonom drone uçuşları yapabilen güvenlik kamerası olan Ring Always Home Cam modelini geçtiğimiz yılın Eylül ayında sizlere aktarmıştık. Bu yıl gerçekleşen etkinlikte Ring Always Home Cam modelinin resmen satışa sunulacağı açıklandı. Ring Always Home Cam modelinin haricinde yeni ürünler de tanıtan Ring, sanal güvenlik görevlisi ve şantiye alanı güvenliğine odaklanan yeni Ring Jobsite Security ürünlerini de etkinlikle birlikte görücüye çıkardı. 
İnternette Freelance Yapılabilecek İşler
İnternette Freelance Yapılabilecek İşler
Freelance iş bulabileceğiniz sitelerden de bahsettiğimize göre sıra şimdi işlerin kendisine geldi. Yani, nedir bu freelance yapılabilecek işler? Sizin için en çok talep gören işlerden oluşan 10 maddelik bir liste hazırladık. Tabii ki yapacağınız işleri yaratıcılığınız, yetenekleriniz ve çevrenizdeki imkanlara göre belirleyip artırabilirsiniz. İşte freelance yapılabilecek işler: Yazarlık ve editörlük Fotoğrafçılık Özel ders vermek Görsel tasarım Danışmanlık Sanal asistanlık Çeviri Sosyal medya yönetimi Programlama/bilişim uzmanlığı Oyun oynama Şimdi hepsine daha ayrıntılı bakacağız. Hadi başlayalım. 1. Yazarlık ve editörlük Özgün ve kaliteli içeriğe her web sitesinin, her firmanın ihtiyacı var. Google gibi arama motorları, kaliteli yazılarla dolu ve sıklıkla güncellenen siteleri daha üst sıralara çıkarıyor. Ancak her site sahibinin içerik üretecek yeteneği veya zamanı olmayabiliyor. İşte bu durumda freelance yazarlar (bir diğer deyişle “içerik üreticileri”) devreye giriyor. Freelance yazarların en çok karşılaşacağı işler, müşterinin seçeceği konularda blog yazıları ve makaleler yazmak. Genellikle 100-1000 kelime arasında ve “SEO uyumlu” yazılar yazmanız talep edilecek. Bunun dışında dergi makalesi, teknik doküman, haber sitelerine düzenli haber yazma gibi işlerle karşılaşabilirsiniz. Şüphesiz ki freelance yazarlık yapmak için dil becerilerinizin gelişmiş olması gerekiyor. Ayrıca çoğu müşteri, önceki yazılarınızdan örnekler görmek isteyecektir. Kişisel bir siteniz veya blogunuz, farklı yerlerde yayımlanmış yazılarınız varsa onları derleyerek müşterilerinize sunabilirsiniz. Yazarlık deneyiminiz yoksa ama bir yerden başlamak istiyorsanız, ilgilendiğiniz bir konuyla ilgili blog kurmak çok iyi bir fikir. Yazarlık işlerine başvururken blogunuzu örnek olarak gösterebilirsiniz. Freelance yazarlık işleri bulabileceğiniz siteler: İçerik Bulutu icerik.com Biounluk SadeceOn 2. Fotoğrafçılık Profesyonel bir fotoğraf makineniz varsa ve gözünüze güveniyorsanız fotoğrafçılığa başlayabilirsiniz. Fotoğraf çekerek para kazanmanın iki yolu var: İlki, müşterinizin talep ettiği fotoğrafları çekeceğiniz freelance fotoğrafçılık (düğün fotoğrafları, ürün fotoğrafları, mekân çekimi vb.). Freelance iş sitelerine kendi ilanınızı vererek ve mevcut iş ilanlarını takip ederek bu gibi işleri yakalayabilirsiniz. İkinci yol ise stok fotoğrafçılığı. Bu durumda doğrudan bir müşteriyle çalışmıyorsunuz. Çektiğiniz profesyonel fotoğrafları stok görsel sitelerine yüklüyorsunuz. Tasarımcılar; web sitelerinde, dergilerde, kitaplarda, afişlerde vb. kullanmak istedikleri fotoğrafları bu sitelerden satın alıyor. Sizin fotoğrafınız satıldığında siz de komisyon alıyorsunuz. Stok fotoğrafçılığı, stratejik düşünmenizi gerektiren bir iş. Sokakta rastgele çektiğiniz fotoğrafları değil de “göz damlası damlatan insan”, “su içen sporcu”, “meyve tabağı” gibi tasarımcıların ihtiyaçlarını karşılayacak fotoğraflar çekmelisiniz. Stok fotoğrafçılığı bir pasif gelir kaynağıdır: Yani fotoğraflarınızı bir kez yükledikten sonra sürekli olarak para kazanabilirsiniz. Freelance fotoğrafçılık işleri bulabileceğiniz siteler: Bionluk Armut iStock Shutterstock Fotolia 3. Özel ders İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine online özel ders verebilirsiniz. inekle.com’a kaydolan üniversite öğrencileri, internet üzerinden canlı özel ders vererek ve öğrencilerin takıldığı test sorularını birlikte çözerek gelir elde edebiliyor. Aslına bakılırsa online özel derslerin çok büyük bir kısmı yabancı dil üzerine. Örneğin Preply’de anadili İngilizce olan kişiler, İngilizce öğrenen yabancılarla konuşma alıştırması yaparak iyi gelir elde edebiliyor. Aynı yöntemle Türkçe öğretmek de mümkün ama Türkçe derslerine pek talep olmadığını şimdiden söyleyelim. Armut‘ta da çeşitli alanlarda özel ders veren eğitimcilerle iletişime geçmek mümkün. Bir diğer alternatif, herhangi bir konuda online özel ders vereceğiniz öğrencileri kendiniz bularak (sosyal medya üzerinden, blogunuzdan vb.) derslerinizi Zoom veya Skype üzerinden vermeniz. 4. Görsel tasarım Grafik tasarımı, basılı iş tasarımı, görsel düzenleme gibi işleri yapmak için Photoshop, Illustrator, InDesign gibi programlardan birinde veya birkaçında uzmanlaşmış olmalısınız. Freelance tasarımcılar; logo, kurumsal kimlik, broşür ve katalog, afiş, reklam, banner tasarımı, fotoğraf düzenleme gibi işleri internette kolayca bulabilirler. Kendinizi öne çıkararak daha fazla iş alabilmek için etkili bir portfolyonuz olmalı. Daha önce yaptığınız çalışmaları Behance gibi bir siteye yükleyerek sergileyebilir, hatta mümkünse kişisel bir web sitesi kurarak işlerinizi gösterebilirsiniz. Küçük işler alarak başlayacağınız kariyeriniz, müşterilerinizin sizi başkalarına tavsiye etmesi ve olumlu yorumlar yazması sayesinde yükselişe geçebilir. Freelance tasarım işleri bulabileceğiniz siteler: Bionluk Armut Graphicriver onSite Folyo Krop 99designs 5. Danışmanlık Kendi alanınızda uzman veya başarılı biri olarak mı görülüyorsunuz? Sık sık sizden bilgi, fikir ve tavsiye almak isteyenler mi oluyor? Eksperin; iş hayatı, finans, teknoloji, pazarlama, hukuk, tasarım, otomotiv, yayıncılık gibi alanlarda telefonla danışmanlık verebileceğiniz bir platform. Siteye uzman olarak kaydolup dakikalık görüşme ücretinizi belirleyebilirsiniz. 6. Sanal asistanlık Sanal asistanlık, evinizden çalıştığınız bir sekreterlik veya yönetici asistanlığı işi gibi düşünülebilir. Her şirketin veya iş insanının bütün gün ofiste duracak bir yardımcıya ihtiyacı olmayabilir. İhtiyaç halinde ulaşabilecekleri, belli başlı işleri düzene sokabilecek bir sanal asistan onlar için yeterlidir. Sanal asistanın belli başlı görevleri; randevuları yönetme, e-postaları takip etme, çeşitli yazışmalar yapma, seyahat planlama, dosya arşivleme/sınıflandırma, internette araştırma yapma, veri girişi, telefonlara bakma gibi işler olabiliyor. Gelişen teknoloji sayesinde bu işlerin çoğu zaten internet üzerinden yapılıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere, sanal asistanlık için iletişim becerilerinizin güçlü olması şart. Office yazılımlarını temel düzeyde bilmeniz de gerekli. Bunun dışında bir teknik bilgi gerekmiyor. Türkiye’de sanal asistanlık henüz yeterince yaygınlaşmadığından iş olanakları şimdilik kısıtlı, ama talebin giderek artacağını görmek zor değil. Sanal asistanlık işleri bulabileceğiniz siteler: Bionluk UzmanKirala 7. Çeviri Türkiye’nin yabancı dil öğretiminde pek başarılı olamadığı maalesef bilinen bir gerçek. O yüzden de çeviri ihtiyacı epey fazla. İyi derecede bildiğiniz bir yabancı dil varsa freelance çeviri yapmayı düşünebilirsiniz. Çeviri yapmak için profesyonel bir çevirmen olmanız şart değil ama unutmayın ki herkes çeviri yapamaz: Hem kaynak dilin hem de Türkçenin inceliklerine hâkim olmanız, yazma becerinizin olması, aynı zamanda çeviri yapacağınız konuyla ilgili bilgili olmanız gerekiyor. Karşılaşacağınız işler arasında web siteleri için kısa makaleler ve blog yazıları, kurumsal web sitesi içerikleri, akademik metinler, yazılım ve mobil uygulama çevirileri olabilir. Büyük çeviri projelerinde SDL Trados, Wordfast, OmegaT gibi bazı CAT (bilgisayar destekli çeviri) yazılımlarını kullanmanız istenebilir. Çeviri alanında ilerleyecekseniz bu yazılımları öğrenmenizde fayda var. Freelance çeviri işi bulabileceğiniz siteler: Bionluk UzmanKirala Protranslate Tercüman Bul ProZ.com Upwork 8. Sosyal medya yönetimi Markaların Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal ağlardaki hesaplarını yönetmek başlı başına bir iştir. Sosyal medya yönetimi birçok iş kaleminden oluşur: sosyal medya hesaplarının açılması, içeriklerin hazırlanması ve görsellerin tasarlanması, belirlenen tarih ve saatlerde paylaşılması, yorumların takip edilmesi, gereken yorumların yanıtlanması veya müşteriye iletilmesi, son olarak da etkileşimlerin müşteriye raporlanması. Müşteriniz bunların bir kısmını veya tamamını talep edebilir. Anlayacağınız üzere, bu işin hakkını vermek için yalnızca sosyal medyayı iyi kullanmak yeterli değil. İletişim becerileriniz güçlü olmalı, gerekiyorsa tasarım yapabilmelisiniz, sosyal medya yönetim ve raporlama araçlarına hâkim olmalısınız. İşin tasarım kısmı için Graphicriver ve Canva’da bulacağınız sosyal medya şablonları hayatınızı kolaylaştırabilir. Buffer, Hootsuite, TweetDeck, Later gibi sosyal medya yönetim ve raporlama araçlarından haberdar değilseniz onları da öğrenmeniz gerekebilir. Bu alanda ilerlemek istiyorsanız Google’ın ücretsiz ve sertifikalı Dijital Pazarlamanın Temelleri kursuna da katılmanızı öneririz. Freelance sosyal medya yönetim işleri bulabileceğiniz siteler: Armut UzmanKirala 9. Programlama / bilişim uzmanlığı Evden çalışmayı tercih eden yazılım geliştiriciler ve bilişim uzmanları (ağ yöneticisi, veritabanı yöneticisi, siber güvenlik uzmanı vb.) için iş olanakları oldukça fazla. Bildiğiniz programlama dillerine ve deneyim düzeyinize göre irili ufaklı birçok projeye katılabilirsiniz. Yabancı diliniz varsa seçenekleriniz daha da fazla. Bionluk UzmanKirala Freelancermap We Work Remotely Remotive 10. Oyun oynama Belki annelerimiz oyun oynamayı hiçbir zaman gerçek bir meslek olarak görmeyecek ama profesyonel oyuncuların para kazanması artık kimseyi şaşırtmıyor. Oyun oynayarak para kazanmanın iki temel yolu var. Profesyonel oyuncular, eSpor turnuvalarına katılarak milyon dolarları bulan büyük ödüller kazanabiliyor. Ayrıca eSpor takımlarına kabul edilen oyuncular maaş alabiliyor, sponsorluk anlaşmaları yapabiliyor. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın bile resmî eSpor takımları var. Türkiye’de eSporlar büyük ilgi görse de şimdilik düzenli olarak yalnızca League of Legends turnuvaları yapılıyor. Twitch ve YouTube yayıncıları, oyun oynarken internet üzerinden yayın yapıyorlar. Ama bu kez mesele “çok iyi oyun oynamak” değil, oyunu eğlenceli bir dille anlatmak ve izleyicilerle keyifli bir iletişim kurmak. Başarılı yayıncılar Twitch üzerinden kanal üyelikleri ve “bahşiş” toplayarak veya YouTube kanallarına reklam alarak para kazanabiliyor. Freelance yapılabilecek işler için kendinizi geliştirin Masa başı işinizi bırakıp freelance çalışmaya başlamak istiyorsanız, gereken birçok beceriyi kendi kendinize öğrenebilirsiniz. Bu yazıda bahsettiğimiz iş alanlarının çoğuyla ilgili online eğitimler var. Programlama öğrenmeye mi karar verdiniz? Fotoğrafçılığın püf noktalarını öğrenmek mi istiyorsunuz? Photoshop, web tasarımı, WordPress, SEO uzmanlığı, sosyal medya yönetimi… Hepsinin kurslarını Udemy gibi eğitim platformlarında bulabilirsiniz. Kısacası, “bu işlerin hiçbirini yapamam” diye üzülmenize gerek yok. Yeter ki yeni bir beceriler öğrenmeye vaktiniz ve isteğiniz olsun.
En İyi Yabancı Freelance Siteleri
En İyi Yabancı Freelance Siteleri
En İyi Yabancı Freelance Siteleri Yabancı diliniz iyiyse bu alanda iş yapmanız daha kolaydır tabi ancak bazı spesifik işler için dil bilmenize gerek kalmayabilir, her yerde iş bulup çalışabilirsiniz. Yabancı freelance platformları bu açıdan fırsatlar sunuyor, ayrıca yabancı platformlarda talep edilen işler ve rakiplerinizin verdiği hizmetlere bakarak ufkunuzu geliştirebilirsiniz. Kendinize ve uzmanlığınıza güveniyorsanız buyurun sahne sizin. Fiverr En popüler yabancı freelancer sitelerindendir. Kolay akılda kalmasını sağlayan adı minimum teklif fiyatı olan beş dolardan gelmektedir. Fiverr platformunda seviyeler mevcuttur. Yapılan ve tamamlanan işlere göre ilanlarınız ön plana çıkartılır. Hizmet alımını İşletmeler yapıyorsa Fiverr Bussiness hesabı oluşturulur. Projelere atanan işletme çalışanları işi takip edebilir veya platformdan dilediği kişilerle ekipler oluşturabilir. Kıbrıs ve İsrail merkezli bir platformdur. Dünya genelinde yaygın bir kullanımı vardır. Upwork Upwork bir çok profesyonel global firmanın iş ilanı verdiği ve milyonlarca kullanıcısı olan bir platform. Burada yine çok sayıda kategorideki iş ilanlarıyla yetenekleriniz ölçüsünde freelance iş bulabilirsiniz. Microsoft, AirBNB, GoDaddy, General Electric gibi birçok firmaya global ölçekte iş yapabilirsiniz. Buraya giren müşteriler ya kendi belirledikleri bir iş için uzman ararlar veya sisteme kaydedilmiş projelere yatırım yaparlar. Kendinize ait hazır projelerden bir portföy oluşturarak iş gelmesini de sağlayabilirsiniz. Sadece dijital alanlarda değil mühendislik, muhasebe ve finans çözümleri için de kullanılan büyük bir platformdur. Nexxt Nexxt 85 milyon üyesi olan büyük bir platformdur. Amazon, ALDI, FedEx T-Mobile, UBER, Merck gibi büyük ve ünlü kuruluşlarla çalışma şansına sahip olursunuz. Büyük ve global insan kaynakları platformlarının da sıkı sıkı takip ettiği bu tarz yerlerde global ölçekte iş bulma şansı elde edebilirsiniz. Yeteneklerinizi sonuna kadar konuşturun ve kendinizi gösterin mutlaka karşılığını alacaksınız. People Per Hour People Per Hour adıyla saatlik işçi bul mantığında olan bu web sitesi diğerlerine nazaran daha az sevilen bir platform ancak deneyebilirsiniz. Sosyal medya, dijital marketing, teknoloji ve programlama tasarım, marka yönetimi gibi 9 ana kategoride iş bulabilirsiniz. Sisteme kaydolduktan sonra elinizdeki belge, sertifika ve referanslar ile kendinizi kanıtlamanız gerekecek. Bu inceleme ve onay süreci sonunda projelere başvurma şansı elde edeceksiniz. İlanlara teklif vererek başvurup işi alabilirsiniz. İster proje başına isterse saat ücreti üzerinde teklif vermek mümkün. Guru Guru platformu da yine milyonlarca kullanıcısı olan bir freelance sitesi. Adından da anlaşılacağı üzere uzman bir site ve sizi kolayca uzmanlarla buluşturur. Ancak bu alanda çalışabilmek için yüksek bir ücret vermeniz gerekiyor. Güzel olan yanı getirisi de yüksek, yani kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Ayrıca gereksiz serbest çalışan kalabalığı olmaması daha iyi ve nitelikli iş bulma şansı veriyor. Guru söylenene göre yüksek ücretler kazanabileceğiniz bir platformdur. Yurtdışında ücretler çalışma saatlerine göre belirlenmektedir. Ödemelerinizi ister saat ücreti şeklinde isterseniz daha önceden tanımladınız aşamalar tamamlandıkça alırsınız. Güvenli ve büyük platformlardan biridir. Sonuç İncelemenizi yaptıysanız işin tamamen sizde bittiğini fark etmişsinizdir. Yeteneğiniz ölçüsünde para kazanacağınız Freelance çalışma tarzı, kimisi için iyi kimisi için kötü olabilir. Sabit ve düzenli gelirim olsun diyorsanız bu sektörden uzak durun kafanız rahat olsun, başarılar.
En İyi Yerli Freelancer Siteleri
En İyi Yerli Freelancer Siteleri
Armut Armut.com birçok alanda freelance hizmet satışı yapan bilindik bir platform. Medyada sıklıkla reklamlarını da gördüğünüz bu sitede üye olarak freelance iş bulabilirsiniz. Hem web sitesi, hem de aplikasyon(uygulama) yardımıyla ilanlara bakarak sistemi kullanabilirsiniz. Burada eğitim, tadilat, temizlik, nakliyat gibi alanlarda işler bulabilir ve ayrıca pastacılıktan köpek eğitimine kadar birçok konuda hizmet verebilirsiniz. Üyelik ücretsiz, ancak sitede oluşturulan bir hizmete teklif vermek için bir ücret ödemek gerekiyor. Bir iş ilanına en fazla 4 freelancer teklif verebiliyor ve müşterinin seçtiği kişi işi alıyor. Bu ücretler işin konumu, tutarı ve ilanın sisteme giriş tarihine göre değişiklikler gösterebilir. Çoğunda platformda olduğu gibi yaptığınız işlerin kalitesiyle müşterilerden alacağınız puanlar ve yorumlar size iyi bir kariyer sağlayabilir, daha az teklif verme ücreti ve komisyon öder ve ayrıca daha fazla müşteri elde edebilirsiniz. Bionluk Bionluk seslendirme, web sitesi tasarımı, çevirmenlik, sosyal medya yönetimi gibi 7 farklı kategori ve 67 alt başlığı içeren konuda hizmet veren çok bilinen bir platformdur. Her freelancer burada hizmet alanına göre bir profil oluşturarak, kendi portföyünü ve referanslarını paylaşabiliyor. Hizmet almak isteyenler bu ilanlardan yararlanarak size ulaşıp size iş teklif ediyor. Teslim ettiğiniz işler, aldığınız puan ve yorumlar sayesinde daha çok kişi tarafından görünür hale gelip daha fazla iş alabiliyorsunuz. Freelancer hesabı açıp profil oluşturmak için, bir defaya mahsus 19.90 TL ödüyorsunuz, sonrasında aldığınız her işten % 20 komisyon kesiliyor. Bu komisyonu platformun size sağlayacağı müşteri potansiyeline ödediğiniz reklam ücreti olarak düşünebilirsiniz.    Uzman Kirala Uzman Kirala da yine proje ve uzman mantığıyla çalışıyor. Ancak ilave hizmet alımı seçeneğine de sahip. Ücretsiz proje yükleyip gelen tekliflere göre biri seçer ödemenizi yapar ve işin tamamlanmasını beklerisiniz. Güvenilir platformlardan bir diğerdir. 70.000 üzerinde üye freelancer ’a sahip ve sitede 200 den farklı alanda 40.000 proje mevcut. Hızlı Uzman Hızlı Uzman, Freelancer mantığı ile çalışan alıcı ve satıcıyı bir arada buluşturan platformdur. Yazılım, yazı çeviri, grafik tasarım, internet reklamcılığı, hesap satışları gibi toplam 8 kategoride ve dijital sektöre uygun alt kategorilerde hizmet vermektedir. Freelancer hesabı site de Mağaza olarak adlandırılıyor. Mağaza açmak ve ürün eklemekte ücretsiz. Tamamlanan her işten %20 komisyon alınıyor. Satış adediniz, belirli bir sayının üzerine çıktığında sistem size PRO MAĞAZA özelliğini sunuyor. Pro Mağazalardan %10 komisyon alınıyor. Hızlı Uzman, ödeme konusunda şeffaf davranıyor ve mağazanın hakedişlerini Iyzico hesabında tutuyor. Böylece Iyzico tarafından her Çarşamba Mağaza hesabına ödemesi otomatik yapılıyor. Yani Freelancer site ödeme yapmama gibi bir sorun yaşamıyorsunuz. Destek konusunda da hassas davranan Hızlı Uzman, 08.00-23.59 saatleri arasında Whatsapp üzerinden alıcı ve satıcılara destek sağlıyor. Proje Kurdu Proje Kurdu da diğerleri gibi freelancer ve proje yönetenleri buluşturan bir platform. Web tasarım, çeviri, fotoğrafçılık, yazılım metin yazarlığı gibi birçok kategoride hizmet verebiliyorsunuz. Proje denilen iş talepleri üzerinden teklif usulü ile işe başvurup yetenekleriniz ölçüsünde o projenin taleplerini karşılamaya çalışıyorsunuz. Freelancer için uzman tabiri kullanılır. Tamamlanan proje sayısı ve aldığınız puanlara göre iş potansiyeliniz değişkenlik gösterir. Web sitesinde belirtildiği üzere sistemde 9.000 civarı proje ve 17.000 uzman var. Bu sayılara bakılırsa her projeye iki uzman düşüyor. İş bulma şansınız yüksek gibi. Webly Webly yeni nesil bir freelancer sitesidir. Burada genelde dijital sektöre yönelik web tasarımı, yazılım, dijital reklamcılık, makale yazarlığı grafik tasarım gibi alanlar var ancak bunun yanında danışmanlık, ses kayıtları, karikatür ve karakalem seçenekleri de var. Buraya da üye olarak bir profil oluşturur ve yeteneğinize göre kategori belirlersiniz. Siteye bırakılan ilanlara teklif vererek ya da size gelen teklifler yoluyla iş alırsınız. İlan açma ve talep oluşturma yoluyla müşteriler ve freelancerlar birbirleri ile buluşturulur. Ödeme takibini webly yapar. Hizmet tamamlanınca ödemeyi size aktarır. R10 Genel olarak bir webmaster sitesi olan R10, bu sektörde bilinen bir platformdur. Bir forum sitesi kıvamındadır ancak iş ilanları ve iş talepleri de bu sitede mevcut. R10 üyeliği ücretsiz ancak davet yoluyla gerçekleştiriliyor. Davetiye kodu edinirseniz üye olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmek için de bu platformu kullanabilirsiniz. Yoğun bir kullanıcı kitlesi vardır. Sanal İşçi Sanal İşçi de proje kurduna benzeyen bir sisteme sahip. Yine proje ve uzman yönetimi var. Proje ilanınıza freelancer lar teklif verir, teklife göre işi verirsiniz. Ödemeyi Sanal İşçi ‘ye yaparsınız ve iş teslim edilince onaylayıp paranın uzmana aktarılmasını sağlarsınız. Freelancer Serbest çalışan) tamamladığı işler sonucunda yorum ve puan alırlar. Bu alandaki durumlarına göre iş almaları kolaylaşabilir. Ayrıca uzmanlar ana sayfada kendi ilanlarını da yayınlayabiliyor. Gold üyeler ana sayfada bir defaya mahsus ilan girme hakkına sahip Yazılım, teknoloji, video ve ses reklamcılık gibi birçok alanda iş ilanı mevcut. İçerik Bulutu İçerik bulutu ise sadece içerik üretimi alanında ilanların bulunduğu bir platform. Makale yazarlığı olarak da bilinen bu freelance iş dalına ait birçok yazar ve işveren bu platformu tercih ediyor. Geniş bir yazar, editör kadrosu var ve makale yazarı olmak istiyorsanız, araştırma yapmayı okumayı seven biriyseniz bu platformu denemenizi öneririm. Üye olarak mevcut işlere teklif verebilir ve aldığınız işlerden kazandığınız ücret belirli bir limiti aşınca paranızı sistemden çekebilirsiniz. Sistem komisyon üzerinden çalışmaktadır.
Freelance Nedir?
Freelance Nedir?
Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız bir çalışma modelini anlatacağız bugün size. Freelance (firilens okunur), ofis ortamı olmadan, herhangi bir kurumdan bağımsız olarak uzaktan çalışmaya verilen isimdir. Freelance İngilizce bir kelimedir ve “serbest çalışmak, serbest meslek erbabı” gibi anlamlara gelir. Özellikle son zamanlarda daha da cazip hale geldi diyebiliriz. Çalışanlar kendi düzenlerini kendileri kuruyorlar; mesai saatleri tamamen kendi insiyatiflerinde, kendilerini nasıl rahat hissederlerse ev verimli oldukları saatlere yine kendileri karar veriyorlar. Ofis ortamına gelip 08:30 – 18:00 furyasına katılmadıkları için daha rahat bir çalışma standartları oluyor. Tek başına çalıştıkları için ofis ortamında dikkatini dağıtan her şeyden uzak oldukları için aslında bir anlamda daha verimli bir çalışma gerçekleşmiş oluyor. Stressiz, baskısız, yetiştirme telaşsız bir iş kim için cazip değildir ki? Freelance çalışmanın avantajları nelerdir? Freelance nedir kısaca tanımladıktan sonra, freelance çalışmanın avantajlarından bahsedelim. En rahat çalışma ortamı olarak kabul görüyor freelance çalışma. Bundaki en büyük pay ise yönetici diktelerinden uzak durmak olabilir. Panik hata yaptırır, bunu biliyor ve deneyimliyoruz. En rahat iş ortamında dahi stresin yarattığı gerginlikler olabiliyor. Dahası, çalışma arkadaşlarınız mükemmel olamayabiliyor; yöneticiler de cabası. Strese girdikçe verim etkileniyor, verim düştükçe de kalite. Freelance, bu kısır döngünün getirdiği girdapları yok ediyor çünkü evin patronu sizsiniz. Evet, yetiştirmek zorunda olduğunuz işler ve sorumluluklarınız baki ancak bunu hangi şartlarda ve hangi zaman dilimlerinde yapacağınız tamamen sizin sorumluluğunuzda. Freelance çalışmanın avantajlarını birkaç madde ile özetleyelim; Ofis ortamı ile kıyasladığımızda daha rahat bir iş imkânı sunar. Çalışma saatlerini siz belirlersiniz, işe başlama ve bitirme süreleriniz sizin komutanızda olur. İstediğiniz projeleri alabilir, istemediklerinizi reddedebilirsiniz. Ofis ortamında, sabit çalışan olursanız iş seçemezsiniz ancak freelance’in belki de en güzel yanlarından biri “yapmak istediğiniz” işi seçme özgürlüğünüz olur. Freelance çalışmanın avantajları olduğu gibi, dezavantajları da vardır. Bunlardan da bahsetmek gerekir, çizdiğimiz pembe dünyaya bir iki bulut lazım sanırız! Düzenli ve sürekli bir geliriniz olmayabilir. Bir ay çok yoğunken diğer ay hiç iş alamayabilirsiniz. Bu nedenle maddi zorluk yaşamanız muhtemel. Freelance olduğunuz için iş yaptığınız şirketler size sigorta yapmazlar. Bu nedenle bazı haklardan mahrum kalmış olursunuz. Bir ihtimal de kapılmanız muhtemel “rehavet”. Evde, istediğiniz yerde ve saatte çalışma lüksüne sahip olduğunu için ofis ortamındaki gibi disiplinli çalışamayabilirsiniz. Yok derseniz ki ben o ortamı her yerde sağlarım, o zaman hiçbir maniniz yok freelance çalışmak için. Freelance meslekler hangileridir? Freelance iş fikirleri oldukça geniş bir portföydür. Aslında pek çok işi freelance olarak yapabilirsiniz. Bunlardan birkaçını sıralayalım. Yazılım Freelance yazılımcı ne kadar kazanır sorusu, arama motorlarında başı çekiyor. Yazılım mesleğini kolay değildir; bir sürü kod, bir sürü işlem derken kimi zaman işin içinden çıkmak zor olabilir. Ancak bu konuda yeterli donanıma sahipseniz, tecrübenize de güveniyorsanız evden, freelance yazılımcı olmayı deneyimleyebilirsiniz. Grafikerlik Son yılların popüler mesleklerinden biri grafikerlik. Photoshop, Illustrator, Freehand, Corel Draw gibi grafik programlarına hâkim olmayı gerektiren grafikerlik sadece ofis içi değil ofis dışında da yapılan popüler mesleklerden biri haline geldi. Sabit bir ofiste grafiker olarak görev yapabileceğiniz gibi hayal gücünüzü serbest bırakıp freelance olarak da çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Metin yazarlığı Blogger’lık, Influencer’lık, reklam yazarlığı, metin yazarlığı, dergi yazarlığı derken elimizde bir hayli “yazarlık” birikti. Yazarlık, hayal gücü ile kalemin buluştuğu noktadır ve bu nokta için ihtiyacınız olan şey motivasyondur. Freelance yazarlık yaparak para kazanabilirsiniz üstelik eğer işler yolunda giderse sabit maaşınızdan daha fazla da kazanabilirsiniz. Yazarlık, freelance iş camiasında iyi para kazandıran mesleklerden biri olarak hayatımızda. Fotoğrafçılık Hem eğlenceli hem para kazandıran işlerden. Dünyayı gezmek gibi bir amacınız varsa ya da yeni yerleri keşfetmekten hoşlanıyorsanız e bir de deklanşörünüz kuvvetli ise sizi kim tutabilir? Fotoğraf çekerek ve bu fotoğrafları doğru bir şekilde hazırlayıp sunarak para kazanabilirsiniz. Fotoğrafçı olmanız için ofis içinde çalışmanıza gerek yok. Online eğitmenlik Teknolojinin yararlarına her gün bir yenisini ekliyoruz. Gelişen teknoloji, eğitimlere de olumlu yansıdır. Bu yansımalardan biri online öğretmenlik. Eğitim kurumları, örgün eğitimlerine alternatif olarak uzaktan eğitim programları da sunuyor. Bu programlara başvurabilirsiniz; özellikle dil yeterliliğiniz varsa online öğretmenlik yapabilirsiniz. Tercümanlık Yabancı dil bilmenin önemi hayatımızın her anında kendini gösteriyor. Tercümanlık yaparak freelance çalışabilirsiniz. Firmalar özellikle belirli dönemlerde kullanım kılavuzları, broşürler ya da bültenler gibi konularda çevirmen arıyor. Eğer İngilizce tercümanlık yaparsanız bu alanda rakibiniz çok olur. Bu nedenle farkınızı çeviri kaliteniz ile ortaya koyarsınız. Fransızca, İspanyolca ya da Portekizce gibi diller, İngilizce’ye oranla daha az bir rekabete sahiptir. Yanı sıra ücret olarak da tatminkardır. Eğer terminolojinize, dil bilginize güveniyor ve çeviri proseslerine hakimseniz freelance tercümanlık da yapabilirsiniz. Bu arada eğer tercümanlığın okulunu okuduysanız yani Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunuysanız gerekli prosedürler tamamladıktan sonra yeminli tercüman olarak da çalışabilirsiniz ki bu kazandığınız paranın üzerine ek bir gelir olacaktır. Freelance nasıl olunur? Tanımını yaptık, avantajlarından bahsettik, dezavantajlarını kaleme aldık… Şimdi işin “nasıl” bölümüne geçiyoruz. Freelancer olabilmek için önce araştırıp analiz etmeniz gerekir. Hangi firmaların sizinle örtüştüğünü, hangi şirketlere verimli olabileceğinizi iyice araştırın. Karar verdikten sonra kariyer sitelerinde bulunan freelance ilanlara başvurun. Başvurunuz kabul edildikten sonra firma ile iletişime geçin ve iş birlikteliğiniz durumunda neler yapabileceğinizden bahsedin. Buradaki önemli nokta kararlılıktır. Çünkü ne yazık ki freelancer’lara karşı şüphesiz bir çalışma olmayabilir. Bu şu demek; ofis içindeki bir insana iş verdiğinizde o işin yapılacağına dair garanti vardır çünkü çalışan zaten göz önündedir. Ancak freelance iş yapıldığında hele ki taraflar birbiriyle daha önce çalışmamışsa ilk zamanlar karşılıklı güven sorunu olabilir. Firma, freelance çalışan kişinin işi vaktinde teslim edip edemeyeceğini düşünürken aynı şekilde freelancer da parasını zamanında alıp alamayacağını tartar. Bu süreç, zamanla iş kalitesi ve karşılıklı verim ile güçlenecektir şüphesiz. Freelance iş akışında sanal bir platform vardır ve bu platform üzerinden iş veren ve çalışan birbirlerine teklif sunar. Olumlu sonuçlanırsa proje tamamlanır.
Facebook, Whatsapp, Instagram niye çöktü?
Facebook, Whatsapp, Instagram niye çöktü?
Sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook tarihinin en uzun süren erişim sıkıntısını yaşadı. Facebook'un altyapı direktörü Janardhan, yaklaşık 7 saat süren kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi. Veri merkezleri arasındaki iletişimdeki başlayan aksaklık kısa sürede tüm Facebook sistemini sardı. Facebook, kesinti sonrası kullanıcı bilgilerinin güvende olduğunu duyurdu.     Dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformları Whatsapp, Instagram ve Facebook'a yaklaşık 7 saat boyunca erişim sağlanamadı. İnternet sitelerindeki çökme sorununu bildiren "Down Detector" isimli internet sitesine göre Türkiye saatiyle 18.40'tan itibaren Facebook, Whatsapp ve Instagram'a dünya genelinde erişim sorunları yaşandı.Söz konusu soruna ilişkin her üç sosyal medya platformunu da çatısında barındıran Facebook'un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı ilk açıklamada, "Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz" dedi.  NEDEN ÇÖKTÜ? Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi. Konfigürasyon ise yapılandırma anlamına geliyor. Yani Facebook mühendisleri ayar değişikliği yaparken sistemi kitledi.  Facebook'tan yapılan açıklamada, "Veri merkezlerimiz arasındaki trafiği koordine eden ana yönlendiricilerdeki ayar değişikliği soruna neden oldu. Bu da iletişimi engelledi. Veri merkezleri arasındaki trafikteki bu bozulmanın etkisi giderek artarak hizmetlerimizin ortadan kaldırdı" denildi. Sorunun aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını kaydeden Janardhan, "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" ifadesini kullandı. Değişikliğin sınır geçit protokolünde yapıldığı tahmin ediliyor. Internet üzerindeki kararların ana makinelere gönderilmesi işlemine izin veren modele sınır geçit protokolü (BGP) nedir. Yani bu protokolle sistemleriniz internete bağlanır. Ağla etkileşim halinde olur. Eger bu protokol çalışmazsa dışarıyla etkileşim kesilir. Yani Facebook, Instagram, WhatsApp ve Oculus'un dış dünyayla bağlantısı kesilmiş durumdaydı.  SANİYEDE 2 MİLYON DOLAR YAKTI Facebook şirketinin sadece sistemleri değil borsadaki değeri de çöktü. Şirket bir anda yüzde 5'e yakın değer kaybetti. Facebook Inc'in piyasa değeri 920 milyar doların altına geriledi. 45 milyar dolardan fazla eriyen şirketin kaybı saniyede 2 milyon dolara yakın oldu. 'KULLANICI BİLGİLERİ GÜVENDE' AÇIKLAMASIŞirket, bu süreçte kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığını belirterek, bu yöndeki  "ŞİRKET İÇİ İLETİŞİMİ DE ETKİLEDİ" Öte yandan New York Times'ın (NYT) ismini vermek istemeyen şirket çalışanlarına dayandırdığı haberinde ise bir siber saldırıdan şüphelenildiği kaydedildi.Problemin Facebook'un şirket içi iletişimini de etkilediği ve çalışanların "Zoom" uygulaması üzerinden iletişim kurmaya çalıştığı bildirildi. GECE 01.00'DAN İTİBAREN DÜZELMEYE BAŞLADI Tüm platformlarda saat 18.40 civarı başlayan kesintiler gece saat 01.00'den itibaren düzelmeye başladı. Yaşanan kesinti şimdiye kadarki en uzun süreli kesinti olarak tarihe geçti.  Ancak Facebook'un büyüklüğü düşünüldüğünde hizmetlerin tamamen normale dönmesi uzun sürebilir. Facebook 3 milyar kullanıcıya hizmet veren kompleks bir mimariye sahip. Bu sistemleri yeniden aktifleştirmek zaman alıyor.
Google Drive Nedir? Ne işe yarar?
Google Drive Nedir? Ne işe yarar?
Dünya'da çok yaygın bir şekilde kullanılan, ülkemizde de pek çok kişinin tercih ettiği, İnternet aracılığıyla dosya, tablo, belge oluşturulması ve depolanması isteği ve gerekliliği Google Drive nedir sorularını da beraberinde getirdi. İhtiyacınız olan tüm dosya, tablo, resim ve daha fazlasını oluşturup depolamanız mümkün kılan Google Drive sistemi, kullanıcıların ihtiyaçlarına kolaylıkla cevap verebildiği için çokça tercih edilir oldu. Peki Google Drive nedir ve işleyişi nasıldır? Google Drive Nedir? Yapmış olduğunuz paylaşım yalnızca görüntüleme, yorum yapma veya düzenleme yetkisine sahip bile olabilir. Bu düzenleme işlemi ise Google Documents ile gerçekleşir,Google Drive ve Documents senkronize çalışabilen programlardır. Dosya ve belgelerinizi saklamanıza olanak sağlayan Google Drive, 15 GB kapasiteye kadar ücretsizdir. Dilerseniz Google Drive'ı ücretli olarak da 30 TB kapasiteye kadar arttırabilirsiniz. Google Drive Nasıl Kullanılır? Sol üst tarafta yer almakta olan artı işareti ile bilgisayarınızda bulunan dosya ve klasörleri Google Drive’ınıza yüklemeniz mümkündür. Böylelikle istediğiniz yerden dosyalarınıza ulaşmanız kolayca hallolur. Google Drive’a ulaşmanız için yanınızda bilgisayarınız bulunması da gerekli değil, dilerseniz Google Drive mobil uygulaması ile telefonunuzdan da kolayca giriş yapabilirsiniz. Mobil Google Drive Uygulaması Nasıl Kullanılır? Cihazınızdan uygulamaya giriş yaptığınızda alt tarafta bulunan yükle kısmından dilediğiniz veriyi, müziği veya fotoğrafınızlarınızı Google Drive'a yükleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde dosyalarınıza kolayca ulaşabilir ve Google Documents de cihazınızda bulunuyorsa düzenleme yapabilirsiniz. Mobil uygulamada da bilgisayarınızda Google Drive üzerinden yaptığınız işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Google Drive uygulaması dosyalarınızı güvenli bir şekilde depolamanızı sağlarken aynı zamanda istediğiniz dosyayı tarayarak PDF haline getirebilmenize de olanak sağlar. Google Drive’dan Paylaşabileceğiniz Ya da Sizinle Paylaşılabilecek Dosya Türleri Hangileridir? Google Drive'nızdan kolaylıkla paylaşabileceğiniz ya da sizinle paylaşılabilecek dosya türleri şunlardır; Kendi içerikleri (E-Tablolar, Slaytlar, Formlar vb.) Microsoft Word, Excel, Power Point Görüntü, metin, video ve ses dosyaları Adobe Portable Document Format, Illustrator, Photoshop Sıkıştırılmış dosya türleri ( ZIP, RAR vb.) Scalable Vector Graphics (.SVG) PostScript (.EPS, PS) Fonts (TTF) XML Paper Specification (.XPS) MTS dosyaları Google Drive İçeriklerinin Bir Sınırı Var mı? Google Drive dosya ve belgelerimizi kolaylıkla paylaşabildiğimiz sınırsız bir alan gibi görünse de aslında bazı sınırlamalara sahip. Tüm drive’ın sınırı ücretsiz olarak 15 GB, ücretli olarak ise 30 TB.  Belgeler için sınır: 1.024.000 karakter ve 50 MB E-Tablolar için sınır: 400.000 hücre, 256 sütun ve 20 MB Sunumlar için sınır: 400 slayt ve 50 MB Toplam olarak yükleyebileceğiniz belge, e-tablo ve sunum en fazla 5 TB boyutunda olabilir.
Yapay Zekanın Yok Edeceği Meslekler
Yapay Zekanın Yok Edeceği Meslekler
Son yılların belki de en büyük icadı olan yapay zekanın geleceğimizi şekillendireceği kesin. Henüz çok ileri gidemeseler de yapay zekalar hayatımızın pek çok alanında biz fark etmeden faaliyet gösteriyor. Gelecekteki günlük hayatımızda daha çok hissedeceğimiz yapay zekanın yok edeceği meslekleri listeledik. Yapay zekanın yok edeceği meslekler Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve özellikle eğitim alacağınız alanı seçerken yapay zeka etkenini de hesaba katmalısınız. Zira teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde siz daha eğitim alırken yapay zeka sizin işinizi yapmaya başlayabilir. Fikir sahibi olabilmeniz için tahminlerimizi sıraladık. Şoförlük Araçlarında oto-pilot özelliğini öne çıkaran Tesla, yakın zamanda kiralık yapay zeka şoförünü duyurdu. Ayda 199 dolar ücreti olan abonelik, size hiç gerek kalmadan aracın yapay zeka ile sürülmesini sağlıyor. Tesla araçlarda halihazırda bulunan oto-pilot yalnızca co-pilot işlevi görüyor, yani bir yandan sizin de gözünüz yolda olmalı ve direksiyonu devralmaya hazır olmalısınız. Yeni sunulan abonelik ise bunu gerektirmiyor. Taksicilik Aslında taksicilik de bir bakıma şoförlüktür. Fakat teknoloji devlerinin son yıllarda kısa mesafeli ulaşım kiralama hizmetlerine bakacak olursak taksiciliğe ayrı bir önem verildiğini görüyoruz. Özellikle Uber uygulaması ile daha sistemsel hale gelen taksicilik, ilerleyen yıllarda Tesla’daki gibi oto-pilot özelliğiyle harmanlanabilir. Mavi yakalı işçilik İnsanların oluşturduğu iş gücü, elektroniklere oranla fazla kaynak tüketiyor. Muhtemelen yapay zekanın ve mekanik sistemlerin evrimi bir noktaya ulaşınca ağır işler onlara kalacaktır. Zira zanaat gerektiren işlerin öğrenilmesi ya da inşaat ustalığı gibi yönlendirme gerektiren işlerin tecrübe edilmesi yapay zekanın birkaç saniyesini alır. İnternette var olan milyarlarca web sayfasındaki bilgi onlar için sindirilmesi saniyeler sürecek tecrübeler olduğu için özellikle zanaat gerektiren ağır işler yapay zekanın eline geçebilir. Geriye kalan taşımacılık ya da inşaat işçiliği gibi ağır işler de robotlar tarafından az kaynak kullanılarak yapılabilir. Garsonluk Zincir restoranlar garson işe alarak bir masraf yapmak istemese de müşteriye daha yakın olmak isteyen restoranlarda garsonluk işliyor. Yapay zekanın trafikteki araçları ve yayaları tanıyıp ona göre aksiyon alabildiğini düşünürsek garsonluk onlara göre çok hafif bir iş. Yapay zekaya sahip robotların servis yapması hiç de zor görünmüyor. Kasiyerlik Kasiyerlere fiziksel marketlerde bile artık ihtiyaç duyulmadığının örneklerini görmüşsünüzdür. Bazı yenilikçi marketlerde kasa bir bilgisayardan oluşuyor ve alınan ürünler bilgisayara tanıtılıp ödemesi de oraya yapılıyor. Bu sistem ülkemizdeki bazı marketlerde de mevcut. Burada sektörün en büyük kuşkusu müşterilerin aldığı ürünlerin neler olduğunu doğru söylemeyebileceği. Yapay zeka işin içine girdiğinde ürünleri kamera yardımıyla tanımlayabilir. Hosteslik Yerden binlerce metre yüksekteki uçuşlarda size yardımcı olan birilerinin olması güzel. Fakat hosteslik, yapay zekanın yok edemeyeceği bir meslek değil. Yapay zekanın 2040’a kadar hizmet sektöründeki pek çok pozisyonu yok edeceğini öngörüyoruz.