Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemleri Android ve iOS, hem teknoloji uzmanları hem de kullanıcılar tarafından sık sık birbirleriyle karşılaştırılıyor. Her iki işletim sisteminin de kendi içinde artı ve eksileri olmakla beraber aslında taban tabana zıt iki ayrı platformdan bahsediyoruz. Peki Android ile iOS arasındaki fark nedir? Android’in iOS’a göre avantajları var mı? Hangi işletim sistemini kimler tercih etmeli? İşte tüm bu soruların detaylı cevapları…

Mobil işletim sistemleri ile ilgili dönem dönem piyasaya farklı alternatifler sunulsa da yıllardır en çok duyduğumuz ve kullandığımız işletim sistemleri arasında Android ve iOS ön plana çıkıyor. Temelde her ikisi de aynı amaca hizmet ediyor olsa dahi bu popüler işletim sistemlerinin felsefelerinden tasarımlarına, kullanım kolaylıklarından performanslarına kadar tüm detaylarında çeşitli farklılıklar bulunuyor. “Android ile iOS arasındaki fark nedir?” sorusu dahil bu iki işletim sistemine dair birçok sorunun cevabı yazımızın devamında yer alıyor.

En Baştan Başlayalım: Android ile iOS Arasındaki Fark Nedir?

Bilindiği gibi Android işletim sistemi Google tarafından, iOS ise Apple tarafından geliştiriliyor. Ancak Android ve Apple arasındaki fark bununla sınırlı kalmıyor. Android, Linux tabanlı ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi sayılırken iOS ise tamamen kapalı olarak işliyor. Bu durum, Android işletim sisteminin çok daha esnek olmasını; uygulama mağazası dışındaki APK uzantılı yazılımları da desteklemesini sağlıyor fakat güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. iOS ise yalnızca Apple tarafından belirlenen kaynaklar üzerinden uygulama ve oyun gibi içerikleri yüklemeye izin verdiği için çok daha kapalı ancak çok daha güvenli bir şekilde işliyor.

Android’in iOS’a Göre Avantajları Nelerdir?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi her iki işletim sisteminin de kendi içinde çeşitli artıları ve eksileri bulunuyor. Diğer yandan iOS ile karşılaştırıldığında Android işletim sistemi, başta özgür yazılım dinamikleri olmak üzere belirli konularda öne geçiyor. Bunlar;

  • Android, serbest bir işletim sistemi olarak tanımlandığı için iOS gibi yalnızca Apple cihazlarda yer almaz. Dileyen tüm markalar, telefon modellerinde Android işletim sistemini kullanabilir. Bu da hem fiyat hem özellik bakımından çok daha fazla seçenek anlamına gelir.
  • Android işletim sistemi, ücretsiz bir işletim sistemi olduğu için teknoloji markaları Google’ın bu popüler yazılımı için ekstra ücretler ödemez. Haliyle Android işletim sistemine sahip olan cihazlar, iOS yüklü telefonlarla aynı özellikleri içerseler bile fiyat açısından daha uygun alternatifler sunar.
  • Android telefonlar, iOS’ta olduğu gibi bağlantı ve dosya aktarımı konusunda çeşitli kısıtlamalara sahip değildir. Bu yüzden Android telefonunuzdaki içerikleri, dilediğiniz cihazla herhangi bir kısıtlama olmadan kolayca paylaşabilirsiniz.

Android mi iOS mu Almalıyım?

Aslında bu sorunun cevabına şimdiye kadar sıraladığımız detaylara göz atarak da ulaşmak mümkün. Örneğin; daha uygun fiyatlar üzerinden daha fazla özelliğe sahip olan bir akıllı telefon kullanmak istiyorsanız Android’i tercih edebilirsiniz fakat önceliğiniz fiyat değil de çok daha stabil ve güvenli bir işletim sistemiyse iOS’u tercih etmelisiniz. Bu noktada “Android mi iOS mu güvenli?” sorusunun cevabını da vermiş oluyoruz.

Ek olarak bir akıllı telefondan beklentiniz herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan tüm özellikleri ve uygulamaları olduğu gibi kullanabilmekse Android, bu amacınıza çok daha uygun bir işletim sistemi. Bunun yerine daha kısıtlanmış ancak kullanımı çok daha kolay, güvenliği çok daha yüksek bir işletim sistemi arıyorsanız iOS’u tercih etmelisiniz.

Android mi iOS mu Daha Çok Kullanılıyor?

İlk olarak bu sorunun cevabını lafı dolandırmadan belirtelim: Hem ülkemizde hem dünyada Android işletim sistemi, iOS işletim sistemine göre çok daha yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak bu Android işletim sisteminin en iyisi olduğu anlamına gelmiyor çünkü her iki işletim sistemi de birbirinden oldukça farklı beklentilere hitap ediyor. Bu nedenle “Kendi klasmanlarında Android de iOS da en iyisidir.” demek yanlış olmaz. Ayrıca Android işletim sisteminin tüm dünyada çok daha yaygın şekilde kullanılmasının performans dışında fiyat ve çeşitlilik gibi farklı sebepleri de bulunuyor. Örneğin; neredeyse tüm akıllı telefon üreticileri Google gibi bir dünya devine bağlı ve ücretsiz olduğu için hem amiral gemi hem de giriş seviyesi telefon modellerinde Android işletim sistemini tercih ediyor. Bu da Android’in tüm ülkelerde çok daha yaygın olarak kullanılmasına yol açıyor.

Son olarak Android ve iOS sürekli yeni güncellemeler yayınlıyor. iOS güncellemeleri kapalı sistemde olduğu ve yalnızca iPhone’ları kapsadığı için çok daha sorunsuz çalışırken Android güncellemelerinin ise farklı markaların farklı modellerinde çeşitli uyum sorunlarına yol açabildiğini aklınızda bulundurmalısınız.