Animasyon ve oyun tasarımı, yeni nesil iş olanakları açısından yenilikçi ve birbiri ile yakın ilişkili iki ayrı alandır. Bugün, hayatımızda kullandığımız dijital uygulamalar ve yenilikçi teknolojiler, yapabileceklerimizin alanını da genişletti. Animasyon ve oyun tasarımı da dijital ortama sunulabilen uygulamalarıyla, çeşitli alanlardaki talepleri karşılayan en yaratıcı ve yeniliğe açık alanlardır. Üstelik bu alanların günümüzde tüketici ile müşterinin istek ve beklentilerine göre şekillenen geniş iş hizmetleri, alanın önünün daima açık olacağını gösteriyor.

Günlük hayatta tükettiğimiz dizi, film, çizgi film ve belli bir konunun sunumunda animasyondan sıkça yararlanılır. Yine oyun sektörü; en çok talep ve ilgi gören, her yaş grubundan kullanıcının bulunduğu geniş bir alandır. Sektörlerdeki bu ilgi ve alaka, tabii ki bu alanda çalışanlarında da yararına olan bir durum. Animasyon ve oyun tasarımı ile ilgili en merak edilen konulardan biri de çalışanların aldığı maaş skalası ve iş olanaklarının ne olduğu oluyor. Yazımızda da önce animasyon ve oyun tasarımı alanlarından söz açacağız, daha sonra ise bu alanda çalışmak isteyen birinin alabileceği maaş aralığından devam ederek konuyu sizin için anlaşılır kılacağız.

Animasyon ve Oyun Tasarımı Bölümü

Animasyon ve oyun tasarımı bölümüne geçmeden önce, birbiri ile ilişkili iki ayrı alanı kısaca tanımlamamız yerinde olacak. Animasyon kavramından başlarsak soyut bir gerçekliği üreten ve tasarlayan önemli ve etkili bir sanat alanıdır. Üretim ve tasarlama aşamasında, dijital olarak yansıtılan görselin, grafiğin ve çizimin bir gerçekliği ve canlılığı vardır. Animasyonu bu açıdan bir canlandırma sanatının özü olarak da nitelendirmek mümkün.

Bugün pek çok sinema, dizi, reklama filmi sunum anlatıcı olarak animasyon kullanılıyor. Süreç içinde animasyonun kullanımı o kadar arttı ki sinema sektöründe animasyon filmleri, tek başına büyük bir sektör hâline geldi. Animasyon, kendi içinde pek çok teknik barındıran dijital bir sanat dalı olarak ilgi çekmeye devam edeceğe de benziyor. Kendi içinde; 2B,3B, 3D modelleme, 2 ve 3D animasyon, rotoskopi gibi pek çok tekniğe barındıran, kendinizi geliştirebileceğiz geniş bir üretim alanına sahip. 

Oyun tasarımı ya da dijital oyun tasarımı ise, bugün herkesin merak sardığı ve ilgisini çeken oyunların üretimini gerçekleştiren temel bir sektördür. Animasyon sektörü gibi oyun sektörü de ilgiyi yitirmeyecek hatta ilgiyi artıran teknolojik yeniliği tanıtan bir alan. Özellikle sanal gerçeklik kavramını en iyi karşılayan bir sektör olarak da  insanların ve oyun meraklılarının farklı bir ve ilginç bir gerçekliğe adım atmalarının en büyük kaynağı oluyor. Böylece zaman ve mekândan bağımsız olarak eğlenceli vakit geçirmenin en tatmin edici yolarından biri de oyunlar oluyor. Pazar payı fazla olan ve ilgiyi yitirmeyen bir sektör olarak da kârı koruyan ve yükselten bir geleceği olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Her iki sektörün de önemi ve değeri ortada. Bu değeri ve önemi yaratan arka planda pek çok çalışanın emeği de söz konusu. Gelişmeye ve yeniliğe müsait iki alan olarakanimasyon ve oyun tasarımı, yeni nesil iş alanlarından önü açık mesleklere olanak sağlıyor. Üstelik bu alanlarda uğraş vermek isteyen meraklıların da bölümü okumaları zorunlu değil. Elbette bilgi ve öğrenim sizi ileriye taşıyabilir; fakat animasyon ve oyun dünyası, bu işe merak sayan ve gerekli bilgiyi edinen herkese kapılarını açabiliyor. Yani gerekli teknik eğitimi, okullardan başka kurs, sertifika programları ve temel videolar aracılığıyla da edinebilir ve ilginizi saklı tuttuğunuz sürece kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bunun dışında eğitimi okul içinde almak isteyebilir ve gerekli bilgileri de okulda öğrenebilirsiniz. Bunun kararını iyice düşündükten sonra, karşınıza çıkacak seçenekler şunlar; animasyon ve oyun tasarımı, animasyon ve çizgi film, oyun tasarımı ve dijital oyun tasarımı bölümleri. Animasyon ve oyun tasarımı bölümü, ülkemizde tem anlamıyla oturmadığı için şimdilik tek bir üniversitede eğitim veriliyor. Animasyon ve oyun tasarımı alanlarını tek bir bölüm hâlinde yer veren üniversite, Doğu Akdeniz Üniversitesi. Bölüm SÖZ alanından öğrenci alıyor ve 4 yıllık eğitimden sonra mezun veriyor. Dijital oyun tasarımı ise Sayısal alandan öğrenci alıyor. Bunun temel sebebi ise oyun tasarımı içinde yazılım ve kod bilgisinin istenmesi. Her iki alanda da istenilen beceri ve yetkinlikleri araştırdıktan sonra, tercihinizi daha doğru yapabilirsiniz. 

Dijital Oyun Tasarımı Alanları

Oyun tasarımı, yeni nesil iş alanları açısından en popüler ve gözde bölümlerden biri. Ülkemizdeki üniversiteler de oyun tasarımı sektörüne nitelikli ve yetkin dijital oyun geliştiricisi yetiştiriyor. Her ne kadar bu alanlarda eğitim verilse de ülkemizde epey yeni bir alan, oyun tasarımı. Buna rağmen oyun tasarımı bölümü, mezunlarına sağladığı olanaklarla sektöre büyük katkı sunabiliyor.

Oyunlara belli bir merakınız ve ilginiz varsa dijital oyun tasarımı bölümü, oyun üretiminin arka planında yer almanızı kolaylaştıracaktır. Bölüm için sıralama ve puandan önce bu alana ilgi duymanız ve oyun üretimine yönelik az çok bilgi sahibi olmanız beklenir. Lisans dönemi boyunca oyun tasarımına yönelik uygulamalı derslerle tanışacağınız için bölüm pratiklerine aşina olmanız gerekebilir. Yani oyunlarla ilgili bir fikrinizin ve belli bir altyapınızın olması sizin yararınıza olacaktır. Bununla birlikte dijital oyunlarla ilgili bilginiz sadece oyun oynama düzeyinde kalmışsa bölümde kendinizi geliştirmeye yönelik uygulamalar da söz konusu. 

Dijital oyun tasarımı bölümü, geneli İstanbul'daki Özel Üniversiteler bünyesinde yer alıyor. Üniversite puan sisteminde SAY alanından öğrenci alan bölüm, tasarım ve yazılım bilgi ve pratiğine yönelik dersleri içeriyor. Oyun üretimi için gerekli kodlama ve programlama dilleri, bölüm içinde geniş yer kaplıyor. Özellikle C# eğitimiveriliyor ve Unity, Unreal, CryEngine gibi oyun motorlarını kullanmaya yönelik uygulamalar yer alıyor. Bölüm kendi içinde de tasarım ve kodlama alanlarını yoğunlaşmanızın önünü açıyor. Hangi alanda kendinizi geliştirmek istediğinize bölümü okurken karar verebiliyorsunuz. Tabii öncesinde iki alanda da temel uygulamaları gerçekleştirebilecek donanıma sahip olmanız gerek. Şunu da söylemeden geçmemek gerek ki oyun geliştirmek ve oyun sektöründe yer almak için üniversite okumanız şart değil. Sadece bu alanda fikir ve uygulama bilgisine sahip olarak kendinizi bu alanda ifade edebilecek pratiği göstermeniz beklenir. 

Animasyon ve Oyun Tasarımı İş İmkânları

Animasyon ve oyun tasarımı, geleceği olan ve yaratıcı mesleklere de ev sahipliği yapan iki ayrı bölümdür. Daha önce de belirtiğimiz üzere bu alanda çalışmak isteyenlerin bölümü okuması gerekmez. Günümüzde eğitim seçeneklerinin çokluğu, üniversite okumanızı gerektirmeyebiliyor. Temel uygulama ve bilgileri, rahatlıkla online eğitim, kurs ve video içerikleriyle edinebiliyorsunuz. Yazılım ve bilişim eğitimleri ile uzmanlaşmak istediiniz alana yönelebilirsiniz. Animasyon ve oyun tasarımı, bugünü ve geleceği olan alanlardır. Sektör içinde icra edebileceğiniz pek çok meslek de vardır. Sektör çok geniş olduğundan kendinizi gösterebileceğiniz alanı önceden seçmeniz gerekir. Çalışacağınız alana ve iş yüküne göre de maaş aralığı değişmektedir. Animasyon alanında; sinema sektörü, reklam, çizgi film, animasyon yapımı ve yönetmenliği, sanat yönetmeni, tasarım işlerini yapabileceğiniz ajanslar ve şirketler vardır. Oyun tasarımında ise oyun firmalarında; sanat yönetmeni, oyun yazarlığı, yazılımcı,iş geliştirme, oyun pazarlama uzmanı, karakter tasarımcısı, ses ve görüntü yönetmeni ve grafik tasarımcı görevlerinde bulunuluyor.

Genellikle bu alanlarda deneyime ve beceriye göre yüksek gelir elde edebiliyorsunuz. Çalışacağınız firma ya da ajansa göre maaş aralığı değişse de asgari ücretten fazlasını alabiliyorsunuz. Animasyon ve oyun tasarımı mezunları ve bu alanda çalışanların maaşları, 3000 TL 'den az olmuyor. İşlerinizin yoğunluğu ve deneyiminize göre de 5000 TL ile 10000 TL aralığında gelire sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda kendi iş yerinizi kurmanız ve networking çalışmalarınıza hız kazandırmanız durumunda bahsedilen yüksek gelirleri elde edebilirsiniz.

Animasyon ve oyun tasarımı nedir?

Animasyon ve oyun tasarımı birbiri ile ilişkili iki farklı alandır. Animasyon, sinema sektöründe kendine ayrı bir alan açan geniş bir bölümdür. Oyun tasarımı ise oyun şirketlerinde, oyun tasarımı ve geliştiricisi görevlerinin var olduğu bir alan.

Animasyon ve dijital oyun tasarımı iş imkânları nelerdir?

İki sektör de geniş iş imkânlarına sahip. Animasyon ve film şirketleri, reklam ajansları, oyun şirketleri, tasarım ajnasları gibi pek çok mesleği yapabileceğiniz olanaklar söz konusu. Tasarım ve kodlamayı içeren tüm işlerde rahatlıkla çalışabilirsiniz.

Animasyon ve oyun tasarımı sektörü tahmini maaş aralığı ne kadardır?

Öncelike bu alanda deneyim ve beceriler önemsenmektedir. İyi bir teknik eğitim ve edindiğiniz yetkinlikler sonucu asgari ücretin üstünde bir maaşa sahip olabilirsiniz. Artan deneyim ve iletişim ağınıza göre de 5000 TL üzerinde bir gelir elde edebilirsiniz.