cPanel üzerinden mail açma işlemleri yapılırken E-posta kategorisinin kullanılması gerekmektedir. Bu kategori içerisinde mail adresi ekleme, şifre belirleme gibi tüm işlemler yapılabilmektedir. cPanel ‘de mail açma işleminin adımları ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • İlk adımda cPanel ekranının açılması gerekmektedir. 
  • Ekran içerisinde E-posta kategorisine giriş yapıldıktan sonra Email Accounts kısmına tıklanır. 
  • Bu kısımda mail adresinin, şifrenin ve mail boyutunun belirlenmesi için girişler yapılmaktadır.
  • Devamında ise karşınıza çıkacak olan More sekmesi ile devam ederken bir sonraki kısımda da mailin onaylanması ile işlemler tamamlanmaktadır. 

cPanel Ekranı Üzerinden Mail Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Sınırsız hosting hizmetlerinde cPanel ekranı üzerinden mail yönlendirmenin yapılması sayesinde mevcut mail adresine gönderilen maillerin aynı zamanda alternatif bir mail adresine de yönlendirilmesini sağlamaktadır. 

Bu işlemin yapılabilmesi için yine E-posta kategorisi içerisinde yer alan İleticiler bölümünün kullanılması gerekmektedir. İleticiler kısmına giriş yapıldıktan sonra iletilecek adres bölümüne istenen mail adresinin girilmesi gerekmektedir. 

Bu kısımda bir mail adresine yönlendirme yapılabildiği gibi aynı zamanda farklı bir hesaba ya da farklı bir kullanıcı adı üzerine de yönlendirme yapılması sağlanabilmektedir. İşlem esnasında bu seçenekler kolaylıkla tercih edilerek ileticiler değişikliklerine onay verilmesi gerekmektedir.

cPanel Maillerinin Otomatik Yanıtlama Özelliğinin Etkinleştirilmesi

cPanel maillerinin otomatik yanıtlama özelliğinin etkinleştirilmesi işlemleri hızlı iletişimi sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir. Bu işlemin yapılabileceği eylem kategorisi ise “Otomatik Yanıtlayıcılar” olarak bilinmektedir. 

Otomatik yanıtlayıcı kısmı içerisinde maillerin nasıl yanıtlanacağına dair metin oluşturma olanağı sunulmaktadır. Aynı zamanda hangi maillerin ya da kimden gelecek olan maillerin otomatik yanıt ile karşılanacağı bilgisi de buradan düzenlenebilmektedir. 

cPanel ‘de mail açma işlemleri yapıldıktan sonra uygulanabilmekte olan bu tercihlerin aynı zamanda sonradan değiştirilmesi de mümkün olmaktadır. Yine aynı ekran üzerinden istenen zaman diliminde değiştirme işlemleri yapılabilmektedir. 

cPanel ‘de Mail Şifresi Nasıl Değiştirilir?

cPanel ‘de mail şifresi değiştirme işlemleri kontrol paneline giriş yapılmasından sonra şu adımların takip edilmesi ile mümkün olmaktadır:

  • E-posta kategorisi içerisinde E-posta hesapları bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. 
  • Bu alanda yönetici paneli içerisinde daha önceden oluşturulan mail adreslerinin tümüne ulaşılabilmektedir. 
  • Her mail adresi için yan kısımda bir şifre sekmesi bulunmaktadır. 
  • Şifre sekmesine tıklanmasından sonra şifreyi değiştir kısmı ile karşılaşılmakta olup bu sekmeye de tıklanması gerekmektedir.
  • Son olarak belirlenen şifrenin girilmesinden sonra kaydedilerek yeni şifrenin kullanıma hazır hale getirilmesi mümkün olmaktadır. 

cPanel ‘de Mail Hesaplarına Web Adresi Üzerinden Erişim Sağlanır Mı?

cPanel ‘de mail hesaplarına web adresi üzerinden erişim sağlanması için mail adının webmail eki ile başlaması gerekmektedir. Bu adres uzantısı ile kayıt işlemlerinin yapılması durumunda web adresi üzerinden maillerin kolay bir biçimde yönetilmesi sağlanmaktadır. 

Web adresi üzerinden mail kullanmak isteyenlerin aynı zamanda mail oluşturma süreçlerinde de buna ilişkin işlem yapmaları mümkün olmaktadır. Özel olarak hazırlanmış olan sayfalar üzerinden mail işlemleri kolaylıkla sürdürülebilmektedir. 

cPanel ‘de Mail Listeleri Nasıl Oluşturulur?

cPanel ‘de mail listelerinin oluşturulması özellikle grup maillerinin alınması ya da bir grup oluşturup toplu bir biçimde mail gönderilmesi için oldukça gerekli bir işlem olarak bilinmektedir. 

cPanel ‘de mail açma adımlarından sonra mevcut gruplar için bir liste adı belirlenmeli ve bu liste adı üzerinden toplu mail gönderme işlemleri tamamlanabilmektedir. Liste hazırlama sürecinde kimlerin grup içerisinde yer alıp alamayacağı da doğrudan grup yöneticisi tarafından belirlenmekte olan işlemlerdir.