Sanal makinelere alternatif arayan kimselerin pür dikkat okumasını istediğim bu yazı içerisinde Docker konusunda ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşmamın yanı sıra Docker tanıtımı gerçekleştirip avantajlarından bahsedeceğim. Dockerin ne olduğunu merak eden kimseler arasında yer alıyorsanız yazımızın devamında bizlere eşlik edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Docker Nedir?

Docker, konteynır teknolojisinin kullanımı ile birlikte uygulama geliştirmeyi ve konuşlandırmanın yanı sıra çalıştırmayı da kolaylaştırmakta olan açık kaynak koduna sahip bir platform olarak bilinmektedir. Günümüzde teknoloji devi olarak şirketlerin kullanımı sayesinde insanların gözünde çok daha popüler bir hale gelmiş ve büyük bir ün kazanmıştır. Sanal makineler ile karşılaştırıldıklarında daha da esnek bir yapıya sahip olması ve gerçekten tamamen ücretsiz bir biçimde kullanılabilmesi onun tercih edilmesi aşamasında büyük önem taşıyan kriterler arasında kendilerine yer bulmaktadır. Bununla birlikte konteynır tanımını kısaca açacak olursak, Docker tarafından çalıştırılmakta olan ve birbirlerinden farklılaştırılıp uzaklaştırılmış durumda bulunan işlemlerin her bir tanesine verilen isimdir. Geliştirici olanlar, geliştirme ortamlarını bu konteynırların içerisine kurmakta ya da aktarabilmektedirler. Aynı zamanda gerekli konfigürasyon ayarlarının gerçekleştirilmesi ile birlikte paketlenmesinin ardından bunlar istenilen her ortama aktarılabilirler. Deniz taşımacılığı hususundan etkilenilen bu teknolojik yapı içerisinde hem geliştirici olan kimseler için hem de sistem yöneticileri için pek çok sorun da dolaylı da olsa ortadan kalkmaktadır.

Docker ve Sanal Makineler Arasında Ne Çeşit Farklar Bulunur?

Dcoker olarak tabir ettiğimiz uygulamalar tek bir adet işletim sisteminin üzerine kurulur ve konteynır yapılarının kullanılması ile birlikte izolasyon işlemleri başarı ile sağlanır. Sanal makine teknoloji dahilinde ise söz konusu olan bu yapı, Hypervisor sayesinde üstünde bulundurduğu çalışma sistemlerini işletim sistemlerinden ayırması ile elde edilmektedir. Söz konusu olan bu mimari yapının oluşturduğu farktan ötürü Dcoker sanal makinelere oranla daha dinamik bir yapı sahibi olarak ön plana çıkmakta ve gözde hale gelmektedir. Teknolojin gelişmesi bilginin barınması ve verilerin taşınabilir hale gelmesini de her geçen gün daha da kolaylaştırırken iş insanlarının da daha az emek harcamasını sağlar.