Dünyaca ünlü en tehlikeli 10 hacker

Günlük hayatımızın bir parçası olan internetin ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanlardan itibaren hacker kavramı devletleri ve firmaları korkutmaya devam ediyor.

10- Jeremy Hammond

Dünyanın en başarılı istihbarat şirketlerinden biri Strafor grup firmasının e-posta sistemini hackleyerek 973 tanesini WikiLeaks web sitesinde yayınladı. Yaklaşık 60.000 kredi kartını hackleyerek bunlardan elde ettiği tüm parayı hayır kurumlarına bağışladı. Hacklediği e-posta hesapları arasında Usame Bin Laden ölümü ile ilgili detaylar da yer alıyor. Birçok firmanın ve devlet kurumunun gerçek yüzünü görmemizi sağlayan eylemlerine rağmen hacklediği kredi kartları yüzünden 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

9- Kevin Poulsen

Bir haber sitesinde editörlük yaparken yerel radyo kanalı olan KIIS-FM yarışmasını kazanmak için telefon sistemlerini hackledi. Bu sayede arayan 102. kişi olmayı başaran Poulsen, Porsche 944 S2 kazandı. Myspace üzerinden uygunsuz içerik arayan kişileri tespit ederek ifşa eden Poulsen, FBI bilgisayarlarını hackledi. Yaptığı eylemlerden dolayı 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Poulsen serbest kaldıktan sonra Kingpin adını verdiği kitabını piyasaya sürdü.

8- Jonathan James

Birçok bilgisayar korsanı gibi siber suç kariyerine küçük yaşta başlayan Jonathan James, 16 yaşında NASA’yı hackleyerek 170 milyon dolar değerinde kod çaldı. İlk hack deneyimini 15 yaşında yaptığı ve 16 yaşında yakalandığı için çocuk mahkemesinde yargılandı. Defense Threat Reduction Agency(Savunma Tehditlerini Azaltma Ajansı) sistemlerine sızarak arka kapı bıraktı. 2007 yılında yaptığı son siber suç olan TJX sunucularını hackleme eylemi sonrasında hapis cezasına çarptırıldı. Hapse girmemek için 2008 yılında intihar etti.

7- The Aurora Hackers

2009 yılında Google ve Yahoo gibi büyük şirketler dahil olmak üzere 34 farklı firmaya siber saldırı düzenleyen grup, bu zamana kadar büyük saldırılara rağmen deşifre edilemedi. Hacker grubunun Şangay merkezli olduğu söyleniyor. Büyük şirketlerin kaynak kodlarının peşinde olan ekip Google’ın Çin macerasının sonlanmasına sebep oldu.

6- Adrian Lamo

Adrian Lamo, en tehlikeli 10 hacker listesinin ilginç kişiliklerinden biri. Evsiz hacker olarak da bilinen ve Asperger sendromuna sahip olan Lamo, NewYork Times web sitesini hackleyerek kendisini uzmanların yer aldığı veritabanına ekledi. 2004 yılında yargı sürecinden sonra 6 ay ailesinin yanında hapis cezasına çarptırılan Lamo, WikiLeaks’e bilgi sızdıran askeri casus Bradley Manning’i ifşa etti. Bazı kaynaklar Manning’in intikam alacağını düşündüğü için saklanmaya devam ettiğini belirtiyor.

5- Robert Tappan Morris

Morris Worm virüsünü yazan Robert Tappan Morris, bilinen en eski hackerlar arasında yer alıyor. 1988 yılında yayınladığı virüs 6.000‘den fazla bilgisayara bulaştı. Virüsü yazma amacı internete bağlı bilgisayarları tespit etmek olan Morris, belli bir süre sonra bu yayılımın kontrol altına alınamayacağını ve virüsün tehlikeli bir hal aldığını fark etti. Bilgisayar sahtekarlığı ve istismarı yasası nedeniyle sadece denetimli serbestlik cezası alan Morris, kariyerine bilişim sektöründe devam etti.

 

4- Cody Kretsinger

Dünyaca ünlü LulzSec hacker grubunun üyelerinden biri olan ve Recursion kod adıyla bilinen Cody Kretsinger, 2011 yılında Sony PlayStation saldırısının failleri arasında yer alıyor. 77 milyon kişinin kimlik bilgilerini çalan Kretsinger, 2013 yılında dava açıldı ve sadece 1 yıl hapis cezası aldı. Diğer LulzSec üyelerinin kim oldukları ve şu an herhangi bir eylem yapıp yapmadıkları bilinmiyor.

3- Jacob Appelbaum

Ailevi sorunlar sebebiyle kendisini bilgisayar korsanlığına adayan Jacob Appelbaum, küçük yaşta evlatlık olarak verildi. WikiLeaks belgeleriyle ilişkilendirilen kişilerden biri olan Appelbaum, belgelerin güvenli bir şekilde ulaşması için Tor teknolojisinin kullanılmasını sağladı. Bu sayede gönderilen e-postalar başkaları tarafından denetlenemiyordu. Herhangi bir davaya müdahil olmayan Apellbaum, şu an Berlin’de yaşıyor.

2- Kevin Mitnick

Yaptığı eylemler ve kaçış hikayesini anlatan Takedown adlı filmi ile tanınan Kevin Mitnick, dünyanın en tehlikeli hackerı ünvanını uzun bir süre korudu. Motorola, Telcom gibi şirketleri hackleyerek tüm ülkenin telefon trafiğini dinleyen hacker denetimli serbestlik kararı ile tutuklanmaktan son anda kurtuldu. 1995 yılında Amerikan Adalet Bakanlığı sistemleri hackledikten sonra tekrar yakalandı ve 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

1- Gary McKinnon

Listenin 1. sırasında yer alan Gary McKinnon, Pentagon sistemlerine sızarak bilgisayarlara “Güvenliğiniz iğrenç” uyarısı bıraktı. 2001 ve 2002 yılları arasında NASA ve Amerika askeri bilgisayarlarını hackleyerek sunucularda yer alan dosyaları sildi ve sistem kullanıcılarının parolalarını defalarca değiştirdi. Yaptığı eylemler neticesinde Amerika ordusunun lojistik faaliyetlerini durdurmasını sağladı. 2002 yılında İngiltere’de tutuklanan McKinnon, Amerika’nın defalarca iade talebinde bulunmasına rağmen halen İngiltere’de hapiste.