Web siteniz için en mükemmel temayı bulmakta zorlanıyorsanız ve aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca tema kararsızlığınızı artırıyorsa çözüme çok yakınsınız. En iyi ücretsiz WordPress temaları listemizde hız testlerinden en yüksek puanları alan temalar sizi bekliyor!

Astra

Astra, WordPress.org’da günlük 7 binleri bulan indirme sayılarına sahip, çok az yer kaplayan, hızlı bir WordPress teması. jQuery teknolojisiyle ilgili sorunları önleyen Vanilla JavaScript kullanılarak oluşturulan Astra ile sayfalarınız bir saniyenin yarısından daha kısa sürede yüklenebilir.

Astra’nın 50 KB’tan daha az kaynak gerektirmesi onu piyasadaki en hafif temalardan biri yapıyor.

Elementor, Beaver Builder, Gutenberg ve Brizy gibi çok kullanılan sayfa oluşturucularla uyumlu olacak şekilde tasarlanan Astra’nın bu oluşturuculara özel demoları bulunuyor. Bu; Astra ile hızlı bir şekilde web sitesi oluşturabileceğiniz ve sitenizi ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirebileceğiniz anlamına geliyor.

Neve

Mobil öncelikli bir tema olan Neve, güvenilir kodlama ve güncellemeleri ile ünlü ThemeIsle markasının en sevilen tasarımlarından. Yeni bir sitenin hızla yayına alınmasını kolaylaştıran çok çeşitli özelliklere ve araçlara sahip.

Sunucu kaynaklarını zorlamayan ve bir saniyenin altında yüklenme hızı vadeden Neve, ile üstbilgi ve altbilgiyi değiştirebilir, her sayfanın düzenini ve genişliğini kontrol edebilir ve sürükle – bırak arayüzü kullanarak öğeleri dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Neve’yi her türden iş sitesi için kullanmak mümkün.

Hello Elementor

Popüler bir sayfa oluşturucu olan Elementor’un hızlı ve çok yönlü teması; Hello, WordPress.org’da günlük 2000 civarında indirilme sayılarına sahip.

Hello’nun minimalist tasarımları, temiz arayüzü ve sayfa oluşturucusunun video modülleri, başlıklar, ayırıcılar, Google Haritalar ve portföyler gibi ögeler içermesi ön plana çıkan özelliklerinden.

WooCommerce, Yoast ve WPML gibi popüler eklentilerle uyumu ve RTL desteği de Hello’yu her türden siteyi uçurabilecek bir tema yapıyor.

GeneratePress

Geniş takipçi kitlesine sahip GeneratePress, testlerde oldukça yüksek GTMetrix, Pingdom ve PageSpeed Insights puanları alan en iyi WordPress temalarından.

SEO için optimize edilmiş olması GeneratePress’in en iyi ücretsiz WordPress temaları içinde parlamasını sağlıyor.

Ücretsiz versiyonunun sunduğu seçeneklerin, Astra veya OceanWP’de bulunan özelliklere kıyasla daha az olduğunu ekleyelim. Ancak oldukça küçük dosya boyutuyla hız dünyasındaki başarısının yanı sıra, tipografiniz ve renkleriniz gibi ince ayrıntılara hakim olabileceğiniz genişletilmiş bir özelleştirme arayüzüne sahip olması çoğu işletme ve web sitesi sahibi için yeterli olacaktır.

Customify


Web sitenizin her ögesini özelleştirmeye yönelik ayarlar sunan Customify, hızlı performans isteyenlerin mutlaka şans vermesi gereken WordPress temalarından.

Piyasadaki en popüler sayfa oluşturuculardan Beaver Builder ve Elementor için hazırlanmış demoları da bulunan tema; kodla uğraşma ihtiyacını azaltıyor.

Altbilgi ve üstbilgi oluşturucuları sınırlama olmaksızın kullanılabiliyor. WooCommerce, OrbitFox, Yoast, BuddyPress ve bbPress gibi birçok popüler eklentiyle de uyumlu çalışıyor.

Twenty Twenty

WordPress’in en güncel varsayılan teması olan Twenty Twenty, etkileyici sayfa hızları sunabilmesi ve Gutenberg veya Elementor gibi sayfa oluşturucular ile genişleyen özelleştirme seçenekleri sayesinde hem kişisel hem de profesyonel siteler oluşturmaya çalışanlar için en uygun seçeneklerden.

Her tür cihaz boyutuna uyum sağlaması ve çeşitli tipografi seçenekleri gibi özelliklerine ek olarak Twenty Twenty, üçüncü taraf temalarla yaşanabilecek hız ve çakışma sorunlarından çekinenlere nefes aldırıyor.

Zakra

Çok amaçlı WordPress temaları arasında özellikler ve işlevsellik açısından en iyi temalardan biri; Zakra. 40’tan fazla demo içeren temanın hız testlerindeki 90’lı skorları; hızlı yükleme süreleri isteyen web sitesi sahiplerini cezbedecek düzeyde.

Güvenliği ve SEO dostu oluşu onu rakipleri kadar güçlü bir seçenek yapıyor.

Zakra’nın en sevilen özelliklerinden biri de ücretsiz olmasına rağmen sorularınıza yanıt alabileceğiniz bir müşteri temsilcisinin bulunması.

Responsive

Responsive, mobil cihazlarda oldukça başarılı, eklentilerle çakışmayan temiz kod yapısına sahip en sevilen ücretsiz WordPress temalarından biri.

Temayı, markanıza uyumlu bir web sitesi tasarlayacak şekilde özelleştirmeniz mümkün.

Tipografi seçenekleri, WooCommerce, Sensei, bbPress, BuddyPress gibi tüm popüler WordPress eklentileriyle ve Elementor, Brizy, Beaver Builder, Visual Composer, SiteOrigin, Divi gibi popüler sayfa oluşturucularla uyumu; esnekliğinin göstergesi.

Sydney

Elementor’un resmi olarak önerdiği temalar arasında yer alan Sydney, düzenli olarak güncellenen modern bir tasarıma ve 600’den fazla Google yazı tipine sahip. Logo yüklemeleri, tam ekran kaydırıcı gibi geniş özelleştirme seçenekleri sunan Sydney, sorunsuz bir çeviri süreci sağlıyor.

Sydney hem freelance çalışanlar hem de işletmeler için uygun çözümler barındıran, duyarlı ve çok amaçlı bir tema.

Sydney’i, kişisel web siteleri ve küçük işletme sahipleri için denemeye değer bir tema olarak nitelendirebiliriz.

OceanWP

Birçok yönden Astra’ya benzeyen OceanWP’yi tüm en iyi WordPress temaları listelerinde bulabilirsiniz.

Minimalizm ve performansa odaklanan OceanWP, e-ticaret ile ilgili özellikler ve ayarlar söz konusu olduğunda WooCommerce mağazası açmayı planlayanları memnun edecek düzeyde tasarlanmış.

OceanWP; SEO optimizasyonu, Astra kadar olmasa da en iyilere yaklaşan hızı ve yaratıcı demoları ile küçük işletmeler için ideal temalardan.

Web sitenizi ilerde e-ticaret sitesine dönüştürmek gibi bir niyetiniz varsa OceanWP, daha sonra tamamen yeni bir temaya geçmek zorunda kalmamanız için ideal bir seçim olabilir.

Özet

Web sitesi maliyetlerini düşük tutması gereken küçük işletme sahipleri, freelance çalışanlar ve kişisel web siteleri için sıraladığımız en hızlı ve en iyi ücretsiz WordPress temaları arasından hangisinin siteniz için uygun olduğuna karar veremediyseniz kısa bir özet tercihinizi kolaylaştırabilir:

  • En en en hızlısı olsun derseniz; Neve, Astra ya da Hello’yu tercih edebilirsiniz ancak bu listedeki temaların hepsinin hız testlerinde 90’lı skorlara sahip olduğunu unutmayın.
  • Sitenizin tasarımına dair her küçük ayrıntıyı ayarlayıp özelleştirmek istiyorsanız Customify’ı seçebilirsiniz.
  • Birkaç tıklamayla kurabileceğiniz hazır tasarımlar sunan bir tema istiyorsanız Neve’yi deneyebilirsiniz.
  • Basit bir blog veya bir işletmeye ait sade, minimal tasarıma sahip bir site oluşturmak istiyorsanız Twenty Twenty ile başlayabilirsiniz.