Bir önceki makalesmizde RvC kullanarak vSan disk analizlerini incelemiştik Bu makaledeyse ESXCLI kullanarak vSan sistemleri üzerinde yapabileceklerimizden bahsedeceğim.

Aşağıdaki komutla ESXCLI ile vSan üzerinde görebileceğimiz bilgileri yapabileceğimiz aksiyonları görebiliriz.

 

esxcli vsan

Komutu uyguladığınızda görebileceğiniz gibi bir çok opsiyon mevcut. Bazıları hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum hepsini anlatmak tahmin edebileceğiniz gibi çok uzun sürer

esxcli vsan cluster

Komutuyla Cluster hakkında bilgi almak ,cluster’a yeni host eklemek yada çıkartmak gibi işlemler mümkün.

esxcli vsan debug

Komutuyla vSan disklerinde, vSan nesnelerinde, cluster Resync’ında, vSan controller bilgisinde ve vSan üzerinde bulunan VMDK’larda hata ayıklama bilgisi almanıza olanak sağlar.

esxcli vsan network

Komutuyla vSan Cluster’ı içerisindeki hostların network yapılandırma bilgilerini görebilir ve değişiklikler yapabiliriz.

esxcli vsan Policy

Komutuyla vSan Cluster’ı üzerinde çalışan Policy’leri görebiliriz bildiğiniz gibi vSan ‘ın en büyük katma değerlerinden biri de diğer HCI çözümlerde olmayan SBPM özelliğidir. Yani Cluster içerisindeki sanal makinalarınızı sanal disk bazında ( raid 1 , raid 5 vs ) yönete bilirsiniz ve belkide en güzel yanıda bu işlemi yapmak için herhangi başka bir ara yüze ihtiyacınız yok sadece vCenter’ı kullanmak yeterli.

esxcli vsan health

Komutuyla vSan Cluster’ın sağlık durumunu görebilirsiniz

esxcli vsan health cluster

Bu ve daha bir çok komutla vCenter’a girmeden ESXICLI üzerinden bilgileri alabilir yada değişiklikler yapabilirsiniz. Komutların tamamına erişmek için aşağıdaki linki kullana bilirsiniz