Geleceğin dünyasında bineklerimize artık otomobil yerine mobilite adını vereceğiz. Tekerleğin icat oluşunun ardından geldiğimiz bu güne kadar medeniyetimiz adına otomobil kelimesi ve kendisi büyük öneme sahip hale geldi. Aynı zamanda teknolojinin gelişmesi otomobil piyasalarına da yansıdı. Bu yansımanın yankılarını ve ihtimalleri daha iyi anlayabilmek adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Elektrikli Araçlar

Gelecek zamanların otomobilleri ya da diğer bir söylem ile mobilite unsurları kesinlikle elektrikli bir şekilde çalışacak. 2030 senesine kadar Avrupa piyasası içerisinde otomobil satışlarının yaklaşık olarak yüzde elli beş kadarının elektrikli araçlardan oluşması beklenmektedir. Otomotiv üreticilerinin kökten değişimi esnasında gençler ve teknolojik gelişmelere hızlı bir biçimde ayak uydurmayı başarabilecek olan yeni kuşaklar kesinlikle çok büyük öneme sahip olan bir rol oynayacaktır. Gelecek zamanların mobilitesi çok daha esnek, çok daha kişisel ve çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecek. Geleceğin otomobilleri sadece talep halinde kullanılabilecek ve paylaşılabilecek. Aynı zamanda bu otomobillerin şarj edilebilmesi ve kullanılabilmesi adına gerekli olan elektrik yenilenebilir özellik taşıyan kaynaklardan elde edilecek. Bir diğer söylemle eviniz üzerinde yer alan şarj ünitesinin kendi güneş enerjisini üretmeyi başarabildiği panelleri de olacak.

Ehliyet Sahibi Olmaya Gerek Kalmayacak

Gelecek zamanların otomobil teknolojisinde otomobil kullanmak için bir ehliyet sahibi olmanız gerekmeyecek. Bu durumu toplu taşıma sektörünün kişisel taşıma işlemlerine dönüşmesi hakkında bir devrim olarak da görmeniz mümkündür. Otomobiller artık daha kolay sahip olabildiğiniz bir hizmet haline gelecek. Bu durumun nedeni de aslında şimdi olduğu tarzda fiyatların tek seferde ödenmesi sureti ile satın alınması değil de bir televizyon aboneliği tarzında küçük maliyetler ile istediğiniz üsrece bir otomobile sahip olabileceksiniz. Böylece maliyet avantajı kazanırken aynı zamanda bir araba satın alabilmek için uçuk rakamlar ödemenize de gerek kalmayacak. Abonelik mantığı sayesinde aylık periyotlar dahilinde ödeme işlemlerinizi yapacaksınız. Ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmediğiniz zamanlarda ise bir araç kullanma şansınız olmayacak. Bu nedenden ötürü de para ödediğiniz takdirde ulaşım aracı kullanabileceksiniz.