Eğer bu sistemin mucidi olan Harald Haas haklı ise yalnızca birkaç yıl içerisinde internet bağlantımızı sadece ama sadece ampuller sayesinde elde etmeyi başarabileceğiz. Haas İskoçya sınırları içerisinde bulunmakta olan Edinburg Üniversitesi’nde mobil iletişim profesörlüğü yapmaktadır. Harald Haas yıllar boyunca verilerin LED ampuller sayesinde aktarılması fikrine sahip bir kişiydi. Günümüzde ise Lifi sistemi hakkında çalışan model yaratabilmek konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Yapmış olduğu son TED konuşmasında bilgileri aktaran Haas bir mağaza bünyesinden satın almış olduğu LED ampul sayesinde güneş pili üzerinden dizüstü bilgisayarına video aktarmasına yarayan prototiplerinden birisini anlatmış ve göstermişti.

Lifi Ne İşe Yarayacak?

Lifi temel olarak Wifi ile aynı çalışacak fakat aralarında ayrışmalarını sağlayacak olan belli başlı farklar yer alacak. Bizler radyo sinyallerini kullanarak internet erişimini sağlamak yerine artık kablosuz bir şekilde aktarabilmek adına LED ışıklarını kullanmaktayız diyen Harald Haas geleneksel anlamdaki Wifi verilerini cihazlara aktarmak adına radyo sinyallerini kullandığını da söylemektedir. Günümüzde Wifi dünyanın internet ileticisi olan her noktasında nerede ise yarısını taşımaktadır. Bu nedenden ötürü ise insanlar daha çok online olmaya başlar ve nesnelerin interneti olarak tanımlamakta olduğumuz şey büyüme gösterdikçe gelecek senelerde bu oran artış gösterir. Harald Haas da konuya dahil olmak üzere birtakım uzmanlar bu ağların ağır talepler sonucunda yavaşlamalarına sebep olabilen spektrum çatlağına neden olabilmesinden endişelenmektedirler.

Lifi Çok Daha Hızlı Olacak

Günümüz insanlarının en büyük dertlerinden bir tanesi aslında interneti hızlı bir şekilde kullanmaya başlamaktır. İnternete erişimlerinin yavaş olduğu zamanlarda insanlar bir noktada bağlantılarının kopmasından da endişe ederek korku yaşamaktadır. Günümüzdeki çağın bir internet çağı olmasından ötürü de insanların bu endişelerini ve korkularını gayet normal karşılamak doğaldır. Wifi sinyallerinin duvarlardan geçmekte zorlanmasından ötürü yaşanan yavaşlık problemlerinden ötürü Lifi konusunda böyle bir endişe yaşanmayacaktır. Neticede ışıklarınızı devamlı şekilde açık tuttuğunuz sürece internet erişim hızınız hızlı bir şekilde akmaya devam edecek. Bununla birlikte de Lifi kullanacak olan kimselerin ışıkları sürekli açık tutması olmazsa olmazdır.