Woocommerce kurulumu çoğunlukla E-ticaret sitelerinin kolay bir biçimde kullanılabilmesi için tercih edilmektedir. E-ticaret sitelerinin kategorilerinin hızlı ve kolay bir biçimde düzenlenmesi gibi ayarlamalar Woocommerce sistemi üzerinden yapılabilmektedir. İlk defa kullanacaklar için kurulum adımları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Öncelikli olarak alan adı yani domain oluşturulması gerekmektedir. Bu isim sitenizin tüm kullanıcılar tarafından nasıl tanımlandığı da belirleyecektir. 
  • Hosting ise siteniz içerisinde e-postaların ya da görsel içerikler bulunmaktadır. Sitenin yayınlanmadan önce nasıl bir yapısı olacağı bu hizmet kanalı ile belirlenmektedir. 
  • Bu alt yapıların sağlanmasının ardından kullanım için dosya yüklemesi yapılması gerekmektedir. Dosyaların yüklenmesinden sonra site, kullanım için hazır hale gelecektir. 
  • MysQL veri tabanı ise mevcut verilerin depolanarak, sitenin uzun süreli olarak kullanılmasını sağlamaktadır. 
  • FTP istemcisi ise dosyaların transfer edilebilmesi için önemli bir alt yapı olarak bilinmektedir. 

Tüm bu içerikler ile birlikte bir E-ticaret sitesi hazırlanabilir ya da farklı bir alanda site kullanımı mümkün olmaktadır. 

cPanel ile Woocommerce Kurulumu Nasıl Yapılır?

Web Hosting hizmetlerinde cPanel ile Woocommerce kurulumunun yapılması için Softaculous yazılımının kullanılması gerekmektedir. cPanel üzerinde bir kategori olarak bulunmakta olan bu yazılımın simgesine tıklanmasından sonra kurulum aşamaları başlatılmaktadır. 

Kurulum aşamasının ilk adımında hangi yazılım ile kurulum yapılacağının seçilmesi gerekmektedir. Daha sonra, yükle butonuna tıklanarak otomatik yükleme işlemlerine geçilmektedir. 

Bir sonraki adımda ise Protokol adımlarının seçilmesi gerekmektedir. Bu adımda site uzantısı belirlendiği gibi bunun yanı sıra sitenin hangi güvenlik sistemi ile kurulacağı da bu aşamada belirlenmektedir.

Daha sonra domain seçimi yapılarak sitenin adı belirlenmekte ve devamında URL adresinin ne olacağına dair dizin eklemesi yapılmaktadır. Woocommerce alt yapısı üzerinden yapılmakta olan bu kurulum sonrasında veri tabanı gibi ayarlamalar da yapılarak kullanıma hazır hale getirilmektedir. 

Woocommerce Kullanımı Ne İşe Yarar?

Woocommerce kullanımı kolay kurulum adımları ile site sahibi olmayı sağlayan bir yöntem olarak bilinmektedir. Basit yöntemler ile oldukça karmaşık sitelerin bile düzenlenmesi sağlanmakta olup kullanıcılar için pek çok kolaylık sunmaktadır. 

Woocommerce aynı zamanda site içerisinde özgün bir tasarım oluşturulmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle çok ziyaretçisi olan sitelerin düzenlenme sürecinde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olarak bilinmektedir. 

E-ticaret sitesi, yemek ya da gezi blog sayfaları, bilimsel içerik paylaşım platformları gibi pek çok farklı alanda bu alt yapı ile site hazırlamak mümkündür. İçerisindeki kategori düzenleme seçenekleri sayesinde de site içerisinde güncel değişiklikler yapılmasına olanak sunulmaktadır. 

E-ticaret siteleri içerisinde toplu ürün ekleme, toplu indirim yapma gibi zaman kazandıran uygulamalar ile aynı zamanda kazanç oranları da artış gösterebilmektedir. Bu nedenle ticari faaliyet alanlarında daha çok kullanıldığı bilinmektedir. 

Woocommerce Alt Yapısı Nedir?

Woocommerce alt yapısı WordPress olarak bilinen site kurma platformunun E-ticaret kanalı yönünde uzmanlaşmış olan ağı olarak bilinmektedir. Bu nedenle kurulum süreçleri de WordPress kurulumları ile aynı şekilde yapılabilmektedir. 

Woocommerce ile e-ticaret sitelerinin ihtiyaç duyduğu hemen her özellik kullanılabilmektedir. Kategori ya da ürün ekleme, çıkarma işlemleri bu sistem üzerinden tek tuş ile yapılabilmekte olduğu için site sahipleri tarafından avantajlı bir biçimde tercih edilmekte olan bir alt yapı sistemidir. 

Woocommerce kurulumu hem manuel olarak hem de cPanel üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak teknik bilginin olması ve bu bilgi doğrultusunda ne tür işlemler ile kurulumun sürdürülebileceğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ile ortalama on dakika içerisinde kurulum işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.