Wordpress sitelerinde en çok sıkıntı yaşanan durumların başında sitenin açılış hızı geliyor. Bir internet sitesinin hızını düşüren ve artıran

bir takım faktörler vardır. Bizde bu makalemizde sitenizin açılış hızına etki eden faktörler hakkında bilgiler vermek istedik.

Önbellek Eklentisi

Öncelikli olarak siteniz üzerinde bir önbellek eklentisi kullanmalısınız. Eğer ki zaten kullandığınız bir eklenti varsa onu yenilemeniz gerekir. Önbellek eklentisi kullanmaktaki amaç ise sunucuya gönderilen yükün daha hafifletilmesidir. İnternet sitenize gelen bir kullanıcı sitenizi görüntülerken sunucudaki RAM ve CPU kaynaklarından tüketir. Bu durumda sitenizin açılış hızına etki eder.

Sitenizdeki Görseller

İnternet siteniz içerisinde bulunan görsellerin sayfanın yüklenmesine etkisi fazladır bunun içinde kullandığınız görselleri sıkıştırmanız sitenizin sayfa açılışını hızlandıracaktır. Bu bir program aracılığı ile ya da WP eklentisi üzerinden yapabilirsiniz.

Gereksiz Eklentiler

Her yeni bir eklenti sitenizin açılış hızını düşürecektir. Bunun içinde yalnızca sitenizin ihtiyacı olan eklentilerin yüklenmesine dikkat etmelisiniz. Bunu anlayabilmek içinde tüm eklentileri etkisizleştirdikten sonra teker teker kontrol ederek aktif hale getirin. İşe yaramayan eklentileri bu sayede tespit edebilir ve kaldırabilirsiniz.

Veri Tabanı

Wordpress sistemi veri tabanında gereksiz bilgileri de tutabiliyor. Bunun en basit örneği olarak taslakları gösterebiliriz. Dolayısıyla veri tabanınızda bulunan gereksiz bilgileri zaman zaman temizlemeniz gerekiyor. Bunu nasıl yapabilirim derseniz SQL eklentileri mevcut ancak başlarken mutlaka sitenizin yediğini almanızı tavsiye ediyorum.